Добрий день.
Маю частку в іноземній компанії (30%) в Словенії. Доходів вона не приносила. Планую продати цю частку (вартість 500євро). При цьому, я є українським резидентом (маю ФОП), але й постійно проживаю в Німеччині. Питання: що я маю робити при продажі частки. Та чи маю я подавати повідомлення про КІК і де мені сплатити податки від продажу частки.
Дякую
Добрий день.
1. Згідно до ст. 39-2 Податкового кодексу України Податковий кодекс України | від 02.12.2010 № 2755-VI (rada.gov.ua), контрольована іноземна компанія (КІК)- будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України відповідно до правил, визначених цим Кодексом.
Тобто, обов'язок звітувати виникає у резидента України ( фізичної/юридичної особи), який володіє часткою ( або контролює іншими способами) компанію нерезидента України.
Ознаки такого контрою передбачені п. 39-2.1.2. ПКУ, до них відносять:
якщо резидент України
- володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або
- володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб - резидентів України та/або юридичних осіб - резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або
-окремо або разом з іншими резидентами України - пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.
Тільки якщо Ви володієте 50% часткою в іноземній компанії (або більше 10% в КІК разом з іншими резидентами УКраїни), то відповідно Ви її контролюєте, та це означає що Ви маєте звітувати про її наявність в Україні.
Володіти часткою означає, що Ви здійнюєте вплив на відповідну частку голосів у вищому органі управління КІК (загальних зборах) та/або отримуєте частину прибутку ( дивиденди), приймаєте рішення, отримуєте активи від діяльності та/або після ліквідації чи припинення.
Якщо Ви володієте часткою 30% з нерезидентами України ( фізичними/юридичними особами), то обов'язку повідомляти про КІК та звітувати у Вас немає.
Напишіть мені, хто є інші учасники цієї компанії, та коли Ви придбали частку.
2. У будь-якому разі, чи володієте Ви КІК, або ні ( у розумінні п. 39-2.1.2. ПКУ) то при продажі інвестиційного активу Ви маєте прозвітувати в щорічний податковій декларації про майновий стан заповниши додаток Ф1, і я рекомендую це зробити в Україні враховуючи що наша податкова буде визначати Вас податковим резидентом через наявний ФОП в Україні. Німеччина Вас теж буде визнавати резидентом за критерієм постійного проживання, але в такому разі Ви можете зарахувати сплачений податок в Україні застосувавши правила визначені Конвенцією про уникнення подвійнного оподаткування. Крім того, треба ще дивитися який прибуток від продажу у Вас вийде з урахуванням суму витрат на придбання активу, можливо у Вас там незначна сума, або взагалі 0 вийде до оподаткування ( у випадку, якщо Ви продаєте за стільки, скільки придбали) (напишіть мені будемо розбиратися). Подати декларацію можливо через електронний кабінет платника. Я Вам можу з чим допомогти.
Моя ел. пошта: marina.bekalo@gmail.com
+380966005361 Вайбер/Телеграмм
З повагою,
Адвокат Бекало Марина
Щиро дякую за змістовну консультацію!
Бажаю успіхів!