Спадщина

Вітаю! Якщо особі 15 років, чи може вона подати заяву на спадщину після 6 місячного терміну?
28.10.2024 03:15 73

Консультація виконавця

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
У сервісі: 3 роки
166 відгуків (164 +) (2 -)
Консультацій: 892

Вітаю!

ОСОБА, ЯКІЙ ВИПОВНИЛОСЬ 15 РОКІВ, МАЄ ПРАВО ПОДАТИ ЗАЯВУ ПРО ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ. АЛЕ:

Відповідно до законодавства України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (18-ти років). Дітей з точки зору віку (а також з точки зору можливостей здійснення своїх прав) поділяють на дві групи:

  • малолітні діти (від народження до 14 років)

  • неповнолітні діти (14-18 років).

Оскільки діти не мають можливості повною мірою самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, законодавець закріпив за дітьми додаткові гарантії щодо прийняття спадщини.

Такими гарантіями можна вважати:

  • особливий порядок прийняття та відмови від спадщини

  • контроль за спадкуванням з боку органів опіки та піклування

  • право на гарантовану частку спадщини

Закон передбачає три способи прийняття спадщини. Перший спосіб полягає у фактичному прийнятті спадщини спадкоємцем, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Другий спосіб прийняття спадщини стосується спадкоємців, які бажають прийняти спадщину і є дієздатними особами та на час відкриття спадщини не проживали постійно із спадкодавцем. Ці особи мають подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

Третій спосіб прийняття спадщини стосується окремих категорій осіб, інтереси яких потребують підвищеного захисту, до кола яких належать також діти (малолітні та неповнолітні).

Малолітні та неповнолітні вважаються такими, що прийняли спадщину в силу прямого припису закону.

Як зазначено в п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" "Подання заяви про прийняття спадщини особами, вказаними у частинах третій, четвертій статті 1269 ЦК України, слід вважати їхнім правом, здійснення якого не суперечить нормі частини четвертої статті 1268 цього Кодексу". Тобто "автоматичне" прийняття спадщини дітьми поєднується із правом неповнолітньої дитини прийняти спадщину шляхом подання письмової заяви.

Незалежно від того чи подавалась заява про прийняття спадщини від імені малолітньої чи неповнолітньою особою, чи була зареєстрована малолітня або неповнолітня особа разом із спадкодавцем на момент смерті — вони приймають спадщину автоматично. Тому подання заяви про прийняття спадщини такими особами не є обов'язковим.

Особа, яка досягла чотирнадцяти років (неповнолітня), має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника (ч. 3 ст. 1269 Цивільного кодексу України).

хххххх

Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом шести місяців, який починається з часу відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини, може бути встановлено додатковий строк для її прийняття з наступних підстав (СТ.1272 ЦКУ):

  • за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину;
  • на підставі судового рішення про встановлення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Поважні причини пропуску строку для прийняття спадщини:

НЕПОВНОЛІТНЯ ОСОБА МОЖЕ ПОДАТИ ЗАЯВУ ПРО ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ ПІСЛЯ 6 МІСЯЦІВ З ДНЯ СМЕРТІ СПАДКОДАВЦЯ - АЛЕ НОТАРІУС ВІДМОВИТЬ, В ЗВ'ЯЗКУ З ПРОПУСКОМ СТРОКУ ВСТУПУ В СПАДЩИНУ. 

АЛЕ, ЯКЩО ПРОПУСТИЛИ СТРОК ВСТУПУ В СПАДЩИНУ,  ТО МОЖЕ БУТИ ВСТАНОВЛЕНИЙ ДОДАТКОВИЙ СТРОК - ХОЧА ДЛЯ НЕПОВНОЛІТНЬОГО, ЦЕ НЕ МАЄ СЕНСУ, В ЗВ'ЯЗКУ З ТИМ, ЩО НЕПОВНОЛІТНЯ ОСОБА АВТОМАТИЧНО ПРИЙМАЄ СПАДЩИНУ. 

Якщо подобається, тисни кнопку