Добрий день.
1. Чи відома практика відмовляти в прийнятті на роботу тим, чия військово-облікова спеціальність зараз потребується на фронті? - ні. Особисто мені така практика невідома. А якщо і є такі випадки, то вони явно незаконні.
Немає військово-облікових спеціальностей (ВОС), які б НЕ були затребувані в ЗСУ в умовах війни. Тобто всі ВОС затребувані. Раніше існував список дефіцитних ВОС, за якими не проводиться бронювання. Але робота вчителем у школі - це відстрочка від мобілізації, а не бронювання.
2. Чи може директор школи самостійним рішенням приймати вчителя на роботу -так.
чи директору школи потрібне погодження з районним управлінням освіти для цього? - ні.
Згідно статті 38 Закону України "Про загальну середню освіту", Керівник закладу загальної середньої освіти має право призначати на посаду, переводити на іншу посаду та звільняти з посади працівників закладу освіти, визначати їхні посадові обов’язки.
3. Чи надходять документи (копії паспорту, військового квитка...), які подаються до закладу загальної середньої освіти при оформленні і прийнятті на роботу, в районне управління освіти чи ще кудись? - так, це можливо.. Районні управління освіти слідкують за вдосконаленням професійної кваліфікації педагогічних працівників, їх перепідготовкою та атестацією. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) отримують дані щодо влаштування нових співробітників, їхні військово-облікові документи.
Якщо є додаткові питання - пишіть на пошту
З повагою, Дмитро Дончак.