Покупка авто

Добрый день, я гражданка Молдовы, но у меня постоянный вид на жит-во Украины, работаю официально, хочу приобрести авто на укр номерах. Меня интересует:
1 Если я авто с укр номерами оформляю на себя, у меня будут какие-то особенно номера, ограничения по выезду из страны и моги ли вообще я выйхать из страны?
2. Как правильно сейчас происходит процедура покупки авто, когда и где передаются деньги, может лучше заключить договор?
3 Как убедиться в том, что не покупаю ворованное авто?
4. Какая лучше страховка на авто в моем случае?
5. Сколько стоит переоформление авто?
6. Есть ли льготы, если муж военный и моги ли я пригнать авто из Европы, растаможить бесплатно и оформить на мужа?
27.04.2025 08:44 43

Консультація виконавця

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
У сервісі: 4 роки
177 відгуків (176 +) (1 -)
Консультацій: 963

Вітаю!

1.

Реєстрація транспортних засобів громадянами іноземних країн здійснюється в ТСЦ МВС на загальних підставах за умови наявності посвідки на тимчасове чи постійне проживання в Україні.

Перелік документів, необхідних для реєстрації ТЗ в ТСЦ МВС

У разі придбання транспортного засобу в торгівельній організації:
• посвідка на проживання;
• ідентифікаційний код;
• сертифікат відповідності;
• документ, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу (договір купівлі-продажу, у разі придбання у завода-виробника – акт приймання-передачі);
• квитанція про сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (тільки для легкових автомобілів);
• платіжні документи (квитанції), які засвідчують оплату адміністративної послуги та плату за бланкову і спеціальну продукцію;
• вантажно-митна декларація, посвідчення митниці (для автомобілів іноземного виробництва);
• свідоцтво про реєстрацію ТЗ, видане іноземною країною (для автомобілів ввезених з-за кордону).

 висновок/відомості про експертне дослідження транспортного засобу, що вносяться до електронного реєстру працівниками експертної служби МВС (не є обов’язковим та проводиться за бажанням при перереєстрації транспортного засобу). 

У разі оформлення договору купівлі-продажу транспортного засобу, що було в користуванні, громадянину іноземної країни необхідно надати до ТСЦ МВС:
• посвідку на проживання;
• ідентифікаційний код.

Послідовність дій одержувача послуги:
Суб’єкт звернення особисто подає до суб’єкта надання адміністративної послуги повний пакет документів у паперовому вигляді, необхідних для отримання адміністративної послуги.

2.

Договір купівлі-продажу автомобіля – це документ, згідно з яким від покупця до продавця переходить право власності на транспортний засіб. Оформити такий договір можна як у сервісному центрі МВС, так і в нотаріуса.

 

Оформлення договору купівлі-продажу авто в сервісному центрі МВС

Це найкращий спосіб купити авто без ризиків. І він має такі переваги:

  • автомобіль стовідсотково буде перевірено на предмет арештів, застав, підробок техпаспорта чи номера кузова тощо;
  • договір купівлі-продажу неможливо відкликати чи анулювати;
  • і продавець, і покупець отримають гарантії згідно із законодавством.

Щоб оформити договір купівлі-продажу, продавець і покупець мають прийти до сервісного центру МВС або Центру надання адміністративних послуг і в присутності працівника центру укласти договір. Для цього обом сторонам угоди потрібно буде надати оригінали та копії документів, що посвідчують особу, довідок про присвоєння індивідуальних податкових номерів, а також оригінал і копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

 Такий договір укладається в 3 примірниках: по одному отримають кожна зі сторін, а третій залишається у сервісному центрі МВС.

Процедура оформлення договору купівлі-продажу авто безплатна, проте доведеться сплатити кілька обов’язкових держплатежів і зборів, як-от за перереєстрацію транспортного засобу, вартість бланка реєстраційного документа, номерні знаки тощо.

 

Оформлення договору купівлі-продажу авто у нотаріуса

Цей спосіб купівлі авто майже аналогічний попередньому, але дорожчий, адже доведеться заплатити за послуги самого нотаріуса.

Нотаріус так само має право перевіряти авто у Реєстрі обтяжень рухомого майна на предмет відсутності заборон і обмежень на відчуження, але перевірити, чи не перебуває авто в розшуку, нотаріус не зможе.

У цілому процедура укладення договору купівлі-продажу авто майже однакова. Єдине, що, укладаючи договір у нотаріуса, новому власникові все одно доведеться звертатися до сервісного центру МВС, щоб переєструвати його на себе та отримати свідоцтво.

У який спосіб придбати авто – звісно, вирішувати вам. Але пам’ятайте, що довіреність не дає покупцеві права власності та може бути відкликана в односторонньому порядку, внаслідок чого покупець втратить і авто, і гроші.

А от укладення договору купівлі-продажу – процедура надійна для обох сторін угоди і гарантує захист у випадку проблемних ситуацій, адже після його підписання, покупець стає повноправним власником транспортного засобу і в подальшому може вчиняти з автомобілем все, що забажає.

---------

ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ ВИ ОГОВОРЮЄТЕ З ПРОДАВЦЕМ.

Частиною 1 статті 1087 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) встановлено, що розрахунки за участю фізичних осіб, не пов’язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть провадитися у готівковій або в безготівковій формі.

3.

ПРОВЕДІТЬ ЕКСПЕРТНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ. 

Експертне дослідження проводиться працівниками Експертної служби МВС за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів.

За результатами проведеного дослідження транспортного засобу фахівці, які проводять експертне дослідження транспортних засобів та реєстраційних документів складають відповідний висновок.

Висновок, складений за результатами експертного дослідження, або відомості, що містяться в ньому вносяться до електронного реєстру працівниками Експертної служби МВС. Отримати реєстраційні послуги в сервісному центрі МВС можливо незалежно від місця проведення експертного дослідження.

4.

Є декілька видів автострахування:

  • обов’язкове страхування Автоцивілка,
  • добровільне КАСКО,
  • міжнародне Зелена картка

Перше, що треба зробити — це обрати надійну страхову компанію. 

Якщо компанія йде з ринку, звичайно, власників її полісів чекають неприємні питання з відшкодуванням. Тож, перше — проведіть свій власний простий аналіз ринку. Про надійну компанію зазвичай легко знайти інформацію, вона активна у соцмережах. Звертайте увагу на:

  • Термін існування компанії на ринку
  • Чи сплачує вона відшкодування
  • Яке місце посідає у рейтингах
  • Чи має доступні джерела зворотного зв’язку (сайти, месенджери, додатки)
  • Чи не була учасником гучних скандалів
  • Чи є членом МТСБУ (це моторно-транспортне бюро України, там можна дізнатися багато корисної інформації про Автоцивілку та Зелену картку)

Тепер треба зрозуміти, який поліс варто придбати.

Починати точно треба з Автоцивілки, або ОСЦПВ, бо це - обов’язкове автострахування. Існує Закон України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», який зобов’язує автовласника мати поліс обов’язкового страхування ОСЦПВ або Автоцивілку.

Головне, що треба запам’ятати про цей поліс: якщо неприємність на дорозі сталася і винуватець — ви, то ваші збитки цей поліс не відшкодує. Він направлений на захист авто іншого учасника ДТП, покриває шкоду, заподіяну його майну і здоров'ю. Свої збитки доведеться покривати самостійно.

А що ж до ремонту власної автівки, якщо станеться якась неприємність? У такому випадку треба мати поліс КАСКО.

КАСКО, на відміну від ОСЦПВ - це не обов'язкове, а добровільне страхування. КАСКО покриває набагато більший спектр страхових випадків: викрадення автомобіля, пошкодження автомобіля градом, камінням, що вилітає з-під коліс під час руху, пошкодження автомобіля третіми особами,

Тобто треба зайти на сайт страхової та уважно вивчити усі варіанти КАСКО, щоб обрати саме свій.

Ще декілька авто лайф-хаків

  • Пам’ятайте - важливо визначити не лише ціну поліса, але й обсяг покриття, який він надає. Необхідно перевірити, які види збитків покриваються, яка сума страхового відшкодування, і визначити, чи відповідає вашим потребам наповнення страхового поліса.
  • Також деякі страхові компанії надають бонуси власникам полісів ОСЦПВ/КАСКО, серед яких може бути безкоштовне буксирування, доставлення пального, мобільний шиномонтаж тощо. Ці послуги стануть у пригоді не лише малодосвідченому водієві, але й тим, хто вже давно за кермом. 
  • Страховий поліс для водія-початківця має, за можливістю, охоплювати якомога більше ризиків (повне КАСКО, ОСЦПВ з франшизою “0” та Добровільною автоцивілкою), адже через брак досвіду водій може частіше стикатися з проблемами на дорозі та звертатися до СК.

5.

Для транспортних засобів усіх категорій або окремих агрегатів (із видачею номерного знака) послуга переоформлення коштує 1105 гривень.

  • послуги МВС – 350 гривень;
  • бланк свідоцтва – 405 гривень;
  • номерний знак – 350 гривень.

6.

ЖОДНИХ ПІЛЬГ У ВІЙСЬКОВИХ ПРИ ПРИДБАННІ АВТО НЕМАЄ.

7.

ЗАКОРДОННЕ АВТО :

1 липня 2022 року набув чинності закон №7418, про скасування пільг під час розмитнення авто. Документ повернув мита, акцизи й ПДВ. Але не для всіх.

У 2025 році діє нульове розмитнення авто для військових. Тобто, навіть після скасування нульового розмитнення, ввезення автомобілів на потреби армії залишається безмитним. Але при ввезенні таких авто треба дотримуватись певних правил, щоб не виникло проблем та необхідності сплачувати податки.

Автомобілі для військових можуть бути розмитнені безкоштовно у разі, якщо вони імпортовані за запитом військовослужбовців або певної військової частини.

Під час перетину кордону автомобіль, що передається військовим частинам, вважається не транспортним засобом, а гуманітарною допомогою. Такі автомобілі мають бути обов’язково передані у відповідні частини ЗСУ або конкретному військовому.

Використовувати їх для власних потреб — заборонено.

До гуманітарної допомоги застосовують спрощену процедуру оформлення документів та звільняють від сплати мита.

Підтвердженням цього може бути лист від громадської або благодійної організації, який адресований керівникам Обласної військової адміністрації та Державної митної служби в області, через яку ввозитимуть авто.

Своєю чергою, військова частина має звернутися з офіційним листом-запитом про потребу в автомобілі. Лише після цього необхідно починати процес купівлі, доставки та передачі авто військовим.

Покупцем, за документами, має виступати українська громадська організація або благодійний фонд. Для перетину кордону необхідно буде підготувати спеціальну декларацію для вивезення гуманітарної допомоги з території Євросоюзу та отримати ID-номер.

Тобто, у 2025 році діють тільки пільги на розмитнення авто для військових. Інші громадяни України повинні сплачувати всі необхідні податки.

Якщо подобається, тисни кнопку
  • Елена Витвицкая
    9 місяців
    Консультацiя № 59245
    Покупка авто

    Дуже Вам дякую! Ви як завжди все детально описали!!!!