Подвійне оподаткування для громадянина Польщі

Добрий день!
Я громадянин Польщі. В червні я отримав посвідку на тимчасове (не постійне) проживання в Україні по працевлаштуванню (мій роботодавець - ФОП 3 групи). На постійній основі проживаю у Львові. Я нещодавно вирішив перевідкрити свій ФОП у Польщі. Працюю повністю онлайн і з червня отримую стабільний дохід на польський ФОП. Хочу дізнатися більше про те, чи треба мені сплачувати податки в Україні за гроші зароблені на польський ФОП? Якщо так, як уникнути тоді подвійного оподаткування? До якого числа маю розібратися зі всіма документами та чи загрожує мені якийсь штраф, якщо на цей час я ще не подавав жодну податкову декларацію в Україні попри те, що заробляв гроші на польському ФОПі? Чи можна вважати мене податковим резидентом України (у банку казали, що я не є резидентом, оскільки в мене немає посвідки на ПОСТІЙНЕ проживання в Україні)? З українських документів маю також ІПН.
20.11.2024 18:50 47

Консультація виконавця

Андрій Топчій
Юрист
У сервісі: 1 рік
65 відгуків (62 +) (3 -)
Консультацій: 306
Топ 3 спеціалізації:
  • Сімейне право
  • Спадкове право
  • Військове право

Добрий день!

1. Статус резидента

Відповідно до ст. 4 Конвенції про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Польщею від 12.01.1993 р., при застосуванні цієї Конвенції термін "резидент однієї Договірної Держави" означає особу, яка за законодавством цієї Держави підлягає оподаткуванню в ній на підставі місця проживання,постійного місця перебування, місця знаходження керівного органу, місця реєстрації або іншого аналогічного критерію. Цей термін,
разом з тим, не включає особу, яка підлягає оподаткуванню в цій Державі, тільки якщо ця особа одержує доходи з джерел в цій Державі або стосовно майна, що в ній знаходиться.

У випадку, коли відповідно до положень пункту 1 цієї статті фізична особа є резидентом обох Договірних Держав, її
становище визначається відповідно до таких правил:
a) він вважається резидентом Договірної Держави, де він має постійне житло. Якщо він має постійне житло в обох Договірних Державах, він вважається резидентом тієї Держави, де він має найбільш тісні особисті й економічні зв'язки (центр життєвих інтересів);
b) у разі, коли Договірна Держава, в якій він має центр життєвих інтересів не може бути визначена, або коли він не має постійного житла в жодній з Договірних Держав, він вважається резидентом тієї Договірної Держави, де він звичайно й проживає;
c) якщо він звичайно проживає в обох Державах або коли він звичайно не проживає в жодній з них, він вважається резидентом тієї Держави, громадянином якої він є;
d) якщо він є громадянином обох Договірних Держав або коли він не є громадянином жодної з них, компетентні органи Договірних Держав вирішують це питання за взаємною згодою. 

Відповідно до п. 14.1.213 ПКУ, постійним проживанням слід вважати перебування на території України понад 183 дні в році.  Тому Ви можете вважатись податковим резидентом України за цим критерієм. Разом з тим, Ви є податковим резидентом Польщі, як ФОП. 

У даному випадку Ви, відповідно до національних законодавств, є резидентом як України (критерій проживання), так і Польщі (критерій підприємницької діяльності). Тому, треба визначити де у Вас є центр життєвих інтересів. У даному випадку цей вибір залежить здебільшого від Вашої самоідентифікації. Ви можете довести наявність стійких зв'язків з Польшею (громадянство, особисті зв'язки, здійснення підприємницької діяльності і т.д.), що дозволяє Вам вважати себе резидентом Польщі. Так як Ви не є субєктом підприємницької діяльності в Україні, жодних додаткових декларацій Вам подавати не потрібно.

2. Оподаткування доходів

Відповідно до ст. 7 вищезазначеної Конвенції, Прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується
тільки у цій Державі, якщо тільки підприємство не здійснює комерційної діяльності в другій Договірній Державі через
розташоване в ній постійне представництво. Якщо підприємство здійснює комерційну діяльність як вказано вище, прибуток підприємства оподатковується в другій Державі, але тільки в тому розмірі, який може бути віднесений до цього постійного представництва. 

Так як у Вас ФОП та нема постійного представництва в Україні (як могло би бути з юридичними особами), Ви маєте право сплаувати податки, отримані на польський ФОП у Польщі. Податкові обов'язки перед Україною в даному контексті у Вас не виникатимуть.

Якщо подобається, тисни кнопку