Стосовно закону №9342

Доброго дня,в мене батько інвалід другої групи (безстроково) , а мати на пенсії за вислугу літ(58) є хвороби серця ,згідно закону  №9342 чи підлягаю я мобілізації,що порадите. Дякую.

28.08.2023 07:59 275

Консультація виконавця

Дмитро Дончак
Адвокат Київ
У сервісі: 5 років
831 відгук (830 +) (1 -)
Консультацій: 2185
Топ 3 спеціалізації:
  • Діяльність фізичної особи підприємця
  • Військове право
  • Кредити банків

Добрий день.

Перелік осіб, які не підлягають мобілізації, наведений в статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". У відповідності до абзацу 11 вищезгаданої статті, не підлягають мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

Таким чином, Ви не підлягаєте мобілізації лише в тому випадку, якщо у батька відсутні інші працездатні особи що можуть його утримувати.

Ваша мати пенсіонер. У відповідності до статті 1 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", непрацездатні громадяни - це особи які досягли віку, що дає право на призначення пенсії, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.

Отже, ваша мати є непрацездатною особою. Залишилося довести, що у вашого батька немає інших повнолітніх дітей окрім вас.

Як це довести?

В основному, зараз це доводиться за допомогою афідевіту. Афідевіт - це нотаріально завірений юридичний документ, при складанні якого людина підтверджує який-небудь факт під присягою. 

Таким чином, ваш батько повинен зайти до нотаріуса і скласти заяву, в якій він би підтверджував, що Ви - єдина його дитина, інших дітей немає. Нотаріус завідчить таку заяву.

Таким чином, документи які необхідно пред'явити у військкоматі для отримання відстрочки:
1) паспорт;
2) код;
3) військово-обліковий документ;
4) свідоцтво про народження;
5) пенсійне посвідчення батька;
6) пенсійне посвідчення матері;
7) нотаріально завірена заява про відсутність у батька інших дітей.

Також можна піти іншим шляхом:
якщо батько отримає висновок ЛКК про необхідність постійного стороннього догляду, тоді Ви зможете встановити постійний догляд за батьком, і отримати відстрочку на підставі абзацу 12 статті 23. В цьому разі непотрібно оформлювати афідевіт. Такий шлях довший і небезпроблемний (особливо в частині отримання висновку ЛКК про необхідність постійного стороннього догляду), зате на 100% надає право на відстрочку - тому що є чітка норма закону, в даному випадку абзац 12 статті 23. А у випадку з афідевітом немає 100% впевненості, що всі військкомати будуть приймати такі документи, бо в законодавстві відсутня чітка норма щодо механізму підтвердження відсутності інших працездатних осіб у особи з інвалідністю.

З повагою, Дмитро Дончак.

Якщо подобається, тисни кнопку