Виїзд за кордон і мобілізація

Доброго дня!

Потрібна консультація з настуного питання. Є чоловік, якого було засудженно за особливо тяжкий злочин ще у 1997 році. На скільки я розумію, то мобілізації данна категорія людей не підлягає?

І якщо ні, то чи є варіанти виїзду за кордон?

А також ще цікавить наступне, на руках в нього ніяких документів підтверджуючих судимість немає. А це ще далекий 1997 рік коли реєстри не велись. Отже де можна знайти копії документів і які саме потрібні?

Дякую.

08.08.2022 23:25 600

Консультація виконавця

Добрий день.

По суті заданих питань.

Є чоловік, якого було засудженно за особливо тяжкий злочин ще у 1997 році. На скільки я розумію, то мобілізації данна категорія людей не підлягає?

Згідно з ч. 9 ст. 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на районні (міські) комісії з питань приписки покладаються, крім іншого:

- зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

- виключення з військового обліку громадян, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

     Відповідно до пункту 6 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

    Президент України підписав Указ про загальну мобілізацію №69/2022, згідно якого призову на військову службу під час мобілізації підлягають лише військовозобов’язані та резервісти. Таким чином, чоловік неє військовозобовʼязаним, адже він має бути виключений з військового обліку, тому мобілізації не підлягає.

А також ще цікавить наступне, на руках в нього ніяких документів підтверджуючих судимість немає. А це ще далекий 1997 рік коли реєстри не велись. Отже де можна знайти копії документів і які саме 

Таким документом може бути вирок суду. Для його отримання необхідно звернутись до відповідного суду, що винес вирок. звісно такий документ вже буде в архіві, є вірогідність надсилання у архів позасудом(це повідомлять вже у суді).

До ____________ районного суду
Житомирської області
Справа № _________________
суддя ___________________
(П.І.Б.)
_________________________
_________________________
(заявник - П.І.Б. повністю)
_________________________
_________________________
(адреса проживання.
поштовий індекс обов’язково)
Контактний телефон:
_________________________
 
З А Я В А
про видачу копії вироку суду
 
 
           Прошу видати копію вироку суду _________ від (вказати по можливості період, щоб архів змогли знайти)по кримінальній справі/провадженню №_________ за обвинуваченням __________________ за ст. ____________ Кримінального кодексу України.
 
 
«___» ________ 2022 р.                                         /підпис/                                                    _______________
                                                                                                                                                        (ініціали, прізвище)
Слід зауважити, що документом про виключення з обліку є саме військовий квиток(тимчасове посвідчення) з відміткою про виключення з обліку згідно 6 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», отримати його можливо(у разі втрати) у військкоматі(ТЦКСП) за місцем обліку(проживання) у разі наявності документів про судимість або інформації у матеріалах справиу військкоматі.
Стосовно виїзду закордон.
За змістом п. 2-6 постанови КМУ №57 від 27 січня 1995 р. "Про затвердження Правил перетину державного кордону громадянами України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57 -95-п#Text), у разі введення на території України надзвичайного або  воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Особи, що можуть перетинати кордон також зазначені у  останньому роз’ясненні від 08.08.2022 (https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-kordonu-pid-chas-pravovogo-rezhimu-vonnogo-stanu-Pitannya-vidpovid/).

 З урахуванням вищенаведеного, виїзд чоловіків, які виключені(зняті) з військового обліку, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину заборонено, тому виїхати на цій підставі без оскарження не можливо.
Однак, оскільки чоловік не підлягає призову та виключений з обліку, за наявністю вищенаведених документів він має право взяти рішення про відмову виїзду та оскаржити в адміністративному чи судовому порядку.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про прикордонний контроль" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1710-17#Text): Іноземцю або особі без громадянства, яка не відповідає одній або декільком умовам перетину державного кордону в Україні або на виїзд з України, зазначеним у частинах першій, третій статті 8 цього Закону, а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при від'їзді у випадках або у зв'язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон , зазначених у перетині державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої посадової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена посадова особа повідомляє начальника органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетині державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетині державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт. Особа, якій відмовлено у перетині державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення відповідно до Закону України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження цього рішення не припиняє його дії.

Оскаржене рішення може бути скасовано або змінено начальником Адміністрації відповідної посади прикордонної служби (Прикордонний загін) або скасовано та визнано недійсним судом.

Також можете скаржитися до Адміністрації Державної прикордонної служби України: - поштою (за адресою Адміністрації Державної прикордонної служби України: м. Київ, 01601, вул. Володимирська, 26); – електронною поштою: zvernennia@dpsu.gov.ua. - за телефоном гарячої лінії (служба «ДОВІРИ») +38 (044) 527-63-63 (для дзвінків з-за кордону), 0-800-218-808, 1598.

Інші варіанти виїзду за кордон

Враховуючи вищезгадане в Україні запроваджено заборону на виїзд чоловіків від 18 до 60 років. Заборона не поширюється на осіб, які не підлягають мобілізації, згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text) та/або виключені з військового обліку, а саме:

  • заброньовані на період мобілізації та воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами та організаціями у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
  • визнано в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк до шести місяців (з подальшим проходженням військово-лікарської комісії);
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на важкі перинатальні ураження нервової системи, важкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий діабет I типу , гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, вимагає трансплантації органу, вимагає паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією установи охорони здоров'я у порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державну політику у сфері охорони здоров'я, але якою не встановлено інвалідність;
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких знаходиться повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю І або ІІ групи;
  • усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (дружиною), дитиною, а також батьками своїми або дружини (дружина), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії установи охорони здоров'я потребують постійного догляду;
  • мають дружину (дружину) з числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І або ІІ групи;
  • опікуни особи з інвалідністю, визнаною судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю ІІ групи або за особою, за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії установи охорони здоров'я потребує постійного догляду у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
  • визнані непридатними до військової служби з виключенням військового обліку;
  • ті, що виїхали в інші держави на постійне місце проживання;
  • здобувачі професійної вищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за кордоном за денною чи дуальною, формами здобуття освіти (студенти, слухачі), які також не підлягають мобілізації.

Особи, що можуть перетинати кордон також зазначені у  останньому роз’ясненні від 08.08.2022 (https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-kordonu-pid-chas-pravovogo-rezhimu-vonnogo-stanu-Pitannya-vidpovid/).

Якщо у Вас залишились додаткові питання можете звертатися на пошту lexfirmgp@gmail.com або за допомогою месенджерів(0951856806).

Дякую за звернення, буду вдячний за відгук.

Якщо подобається, тисни кнопку