У розрахунках з бюджетам у кабінеті ДПУ не відображається останній платіж по ЄСВ

Вітаю! В мене є 2 запитання і невелика проблема із моїм ФОП.
Я ФОП 3 групи на процентній ставці 5%. Починаючи з жовтня 2024 року в мене немає доходу. Зараз я займаюсь заповненням річної декларації за 2024 рік. Є питання по ЄСВ. Я вже зараз розумію що помилилась. Роблячи оплату ЄСВ за грудень 2024 року я оплатила податок з особистого рахунку, а не з рахунку ФОП. У особистому кабінеті ДПУ у графі "Розрахунки з бюджетом" я бачу що цей останній платіж не відображається у надмірно сплачених сумах. Якраз збігається недостача із сумою що заплатила з особистого рахунку.
Питання - як мені виправити цю помилку щоб відображалась сума останнього податку? Окрім того факту, що я оплатила з особистого рахунку а не ФОП, реквізити для оплати і сума внеску вірна. Чи це можна взагалі виправити чи треба платити знову з рахунку ФОП? І чи можу я поповнити для цього з особистої картки рахунок ФОП і чи не буде це обкладатись податком і вважатись доходом?
Друге питання
У майбутньому у ситуаціях де в мене немає доходу через рахунок ФОП чи можу я поповняти рахунок з особистої карти (наприклад для уплати ЄСВ) чи в мене через це будуть проблеми з податковою бо будь яке зарахування на рахунок ФОП має обкладатись податком?
28.12.2024 08:02 103

Консультація виконавця

Олексій Тимошенко
Адвокат
У сервісі: 4 роки
12 відгуків (12 +) (0 -)
Консультацій: 50

Абзацом першим п. 10 розд. І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 162 (далі – Інструкція № 162), встановлено, що фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.

Відповідно до абзацу третього п. 24 розд. І Інструкції № 162 забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Водночас, джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема, корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених ст. 87 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ), а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (абзац перший п. 87.1 ст. 87 ПКУ).

Отже, джерелами сплати грошових зобов’язань або податкового боргу платників податків фізичної особи – підприємця є будь-які власні кошти.

При цьому сплату грошового зобов’язання або погашення податкового боргу фізична особа – підприємець може здійснювати як власними коштами, так і з банківської картки фізичної особи.

Сплатити ЄСВ можна з підприємницького чи карткового рахунку, з особистої картки, а ще готівкою через касу банку і навіть через термінал.

Якщо на рахунку ФОП нема грошей, ви можете заплатити ЄСВ готівкою через касу банку, це не вважатиметься порушенням.

Якщо перераховувати ЄСВ з картки, вона має бути оформлена на ім'я підприємця: це може бути картка, оформлена на вас як фізособу.

У платіжці обов'язково зазначається ПІБ підприємця і його податковий номер, найменування та реквізити одержувача, у призначенні платежу — період, за який сплачуєте внесок.

Якщо податкова не зарахувала сплачений ЄСВ і операція з сплати єдиного внеску не зазначена в особистому кабінеті платника податків, потрібно подати до податкового органу письмову заяву про зарахування платежу в рахунок оплати ЄСВ. До заяви додати квитанцію про сплату ЄСВ.

Власні кошти (тобто кошти, отримані не від підприємницької діяльності), які надходять на ФОП-рахунок, мають включатися у дохід єдиноподатника. Щоб уникнути віднесення таких коштів до доходу ФОП, потрібно уникати таких формулювань призначення платежу у платіжному документі на внесення готівки на рахунок:«Власні кошти», «Надходження власних коштів», «Поповнення власними обіговими коштами».

Податківці рекомендують: щоб поповнення ФОПом власного рахунку не було визнано доходом, в платіжному документі має бути зазначено призначення платежу — виручка за певний період. Наприклад - «виручка за вересень 2024 року».

У випадку, коли ФОП не отримує доходу, рекомендація податківців така: щоб готівка, внесена на рахунок, не включалася в дохід, краще зазначати призначення платежу так - «повернення невикористаних сум, попередньо (вказати дату зняття коштів) знятих з поточного рахунку». Але податківці підкреслюють, що враховуватимуть також призначення платежу, яке ФОП вказав при знятті готівки. Призначенням платежу має бути зняття готівки для господарських витрат.

Тобто, логіка податківців полягає в тому, що ФОП може поповнити підприємницький рахунок власними коштами, які раніше зняв з цього ж рахунку з метою оплати певних потреб, пов'язаних з підприємницькою діяльністю (не на особисті потреби).

Зауважу, що логіка податківців мінлива, а підходи до питань оподаткування постійно змінюються. Тому, щоб уникнути зайвих проблем, рекомендую звернутись до податкової з запитом щодо правильного поповнення рахунку ФОП особистими коштами та отримати індивідуальну податкову консультацію і діяти згідно з нею.

Якщо потрібна подальша допомога з підготовки звернень до податкової, напишіть мені на електронну пошту advokataitimoshenko@gmail.com.

Якщо подобається, тисни кнопку