Господарська санкція за податкове порушення

Доброго дня. Наше підприємство є платником ПДВ. Наш контрагент-Покупець вимагає включити до договір постачання товару відповідальність за не реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, у вигляді штрафу та збитків за неотриманий податковий кредит. Чи правомірні вимоги Покупця? Які наслідки включення до договору вказану відповідальність? 

Дякую.

58 19.04.2019 09:54

Консультація виконавця

Адвокат, Податковий консультант, Юрист Марина Бекало, фото
Адвокат, Одеса
У сервісі:2 місяці
12 відгуків (11 +) (1 -)
Поставити пряме питання Залишив відповідь: 19.04.19 09:54

Доброго дня.

Включення до договору постачання господарські санкції за податкові порушення постачальника дійсно є розповсюдженою практикою як такий захисний механізм, але чи мають він юридичну силу?  Однозначно - ні, виходячі з наступних підстав.

Так, обов’язок  продавця зареєструвати податкову накладну, а також відповідальність за порушення цього обов’язку  встановлена нормами податкового законодавства.

Згідно п.198.5 ст. 198 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

У разі порушення платником податку термінів реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні ПЗ з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ, то до такого платника податку застосовуються штрафні санкції, визначені п. 120-1.1. ст.. 120-1 Податкового кодексу України.

Разом з тим, крім штрафних санкцій, податковим законодавством також передбачено проведення документальної перевірки платника податків за скаргою покупця.

Так, у  разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов’язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з податку за такою операцією.

Також хотілося би зазначити, що такі наслідки передбачені саме для несумлінного платника податків,  адже виключенням є саме не реєстрація внаслідок дій органу ДФС, яким зупинена реєстрація цієї податкової накладної відповідно до норм п. 201.16 Податкового кодексу України.

А тепер що стосується господарських санкцій.

Згідно до ч.1. ст.. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Чи є за своєму правовою природою податковий обов’язок господарським зобов’язанням? Однозначно, ні.

Відповідно до ст.. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Таким чином, господарська санкція передбачена саме за порушення господарського зобов’язання.

Крапку в цьому питанні поставила судова практика Верховного Суду, який в своїх остаточних рішеннях  висловив правову позицію, що вимога зареєструвати податкову накладну  не є господарським зобов’язанням. (Постанова ВС по справі №  902/380/17 від 13.05.2018р., Постанова ВС по справі  №  908/3565/16 від 02.05.2018р., Постанова ВС по справі №  917/877/17 від  05.06.2018р.)

Основні тези з вказаних рішеннях Суду полягають у наступному:

« Невиконання таких умов Договору (здійснення реєстрації податкової накладної тощо) не є правопорушенням у сфері господарювання, що <…> виключає можливість притягнення учасника господарських правовідносин до відповідальності у вигляді сплати штрафних санкцій».

 «Відсутність реєстрації ПН не є порушенням господарського зобов’язання, а компенсація недоотриманого податкового кредиту не перебуває в площині цивільно-правових (господарсько-правових) відносин»

« Відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є порушенням з боку відповідача правил здійснення господарської діяльності - невиконанням господарського зобов'язання, адже обов'язок зі складання та реєстрації податкових декларацій виникає у відповідача саме на підставі податкового законодавства. Водночас зазначення сторонами у Договорі про обов'язок відповідача надати замовнику податкову накладну не має наслідком зміну характеру відповідних правовідносин з податкових на господарські»

Таким чином, необхідно зазначити, що прописувати господарські санкції за не реєстрацію або несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, має лише ознаки психологічного впливу на контрагента із розрахунку його сумлінного ставлення до податкових зобов’язань та наслідків.

Та якщо між сторонами виникне спір за договором, в якому передбачена господарська відповідальність за порушення податкового обов’язку - то виходячи  із позиції Верховного суду, покупець не отримує  для себе позитивного результату.

З повагою,

Адвокат Бекало Марина Ігорівна