договір дарування, права власності на нерухомість

Чоловік отримав в дарунок будинок від свого діда. Після цього планє приватизувати земельну ділянку на якій розташований будинок. Після чого ми плануємо розділити цю земельну ділянку і побудувати на ній свій будинок. Питання: Дружина буде мати право власності на будинок що побудували разом чи ні? та чи буде дружина мати право власності на будинок та землю що чоловік отримав в дарунок від свого діда?

328 16.05.2019 10:08
150 грн

Консультація виконавця

Адвокат, Одеса
У сервісі:5 місяців
31 відгук (30 +) (1 -)
Поставити пряме питання Залишив відповідь: 16.05.19 11:59

Доброго дня.

Згідно до ч. 1 ст. 57 Сімейного кодексу України, особистою приватною власністю дружини, чоловіка є: майно, набуте нею, ним до шлюбу; майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;  майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто; житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду";  земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.

Таким чином, отриманий будинок від діда в порядку договору дарування не є спільною власністю подружжя, а є Вашою особистою приватною власністю, тому у разі розірвання шлюбу не може бути поділений між подружжям.

Також виходячи із вищевказаної статті, земельна ділянка, яку ви отримуєте у власність на підставі приватизації, також не є об’єктом спільної власності, тому не може бути поділеною між подружжям. Але є виключення. 

У пункті 18-2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» встановлено, що відповідно до положень статей 81, 116 Земельного кодексу України окрема земельна ділянка, земельна ділянка, одержана громадянином в період шлюбу в приватну власність шляхом приватизації, є його особистою приватною власністю, а не спільною сумісною власністю подружжя, оскільки йдеться не про майно, нажите подружжям у шлюбі, а про одержану громадянином частку із земельного фонду.

Згідно ст.. 60 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Тобто, якщо Ви разом із дружиною спільними силами, коштами незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу), то вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Відповідно до положень частини першої статті 71 Сімейного кодексу України майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі.

Згідно до правової позиції, викладеної в  Постанові Пленуму ВСУ, яка зазначено вище,  якщо на такій земельній ділянці знаходиться будинок, будівля, споруда, що є спільною сумісною власністю подружжя, то у разі поділу будинку, будівлі, споруди між подружжям та виділу конкретної частини будинку, будівлі, споруди до особи, яка не мала права власності чи користування земельною ділянкою переходить це право у розмірі частки права власності у спільному майні будинку, будівлі, споруди у відповідності до статті 120 ЗК України, статті 377 ЦК України.

Таким чином, у Вашому випадку, дружина має право претендувати на  частину майна, який ви в майбутньому побудуєте спільними коштами та зусиллями, а також на частину земельної ділянки, яка розташована під цією частиною майна.

З повагою,

Адвокат Бекало М.І.