Питання щодо сплати 1 % в пенсійний фонд при купівлі квартири в новобудові

Доброго дня. У мене до Вас таке запитання. Я купив квартиру у новобудові. Верніше мені допомогла в тому родина, але якби документи всі оформленні на мене. Всі оплати в банк я проводив особисто. Я інвалід дитинства, і у мене 2 група інвалідності. Офіційно я на пенсії. Під час підписання попереднього договору я сплатив 1 % державного мита, тоді у нас якось не було часу провести нормальну консультацію з юристом, чи зможу я звільнитись від цієї оплати. Зараз забудовник хоче підписати основний договір купівлі квартири, і при підписанні основного договору, я маю сплатити 1 % в пенсійний фонд. Скажіть будь ласка. Чи можу я, як інвалід 2 групи який офіційно отримує пенсію, звільнитись від сплати того 1% в пенсійний фонд від загальної суми квартири? І якщо так, то що мені для того треба зробити? Буду дуже вдячний за відповідь. 

06.08.2019 11:54 7026

Консультація виконавця

Ірина і Владислав Леонови
Адвокат
У сервісі: 5 років
244 відгука (243 +) (1 -)
Консультацій: 788
Топ 3 спеціалізації:
  • Сімейне право
  • Військове право
  • Цивільне право

Вітаю! Щодо Вашого питання повідомляю наступне.


Відповідно до статті 2 пункту 8 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997 року, пункту 12 Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій від 03.11.1998 року №1740, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України встановлено, що об’єктом оподаткування є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Ставка збору з операцій купівлі-продажу майна – 1 відсоток від об’єкта оподаткування.Сплата 1 % від вартості житла передбачена Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», а саме ст. 4 вказаного Закону.
Таким чином, при здійсненні операцій купівлі-продажу нерухомого майна збір сплачується покупцем у розмірі 1 відсотка вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Отже, контроль за сплатою цього збору покладається на нотаріуса, який посвідчує договір купівлі-продажу нерухомого майна.


Що стосується сплати державного мита за посвідчення договору купівлі-продажу - 1% від оціночної вартості квартири, то, як Ви писали у своєму питанні, дійсно від сплати державного мита звільняються: 1. Інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї військових, зниклих безвісти; 2. Інваліди 1-2 груп; 3.Ліквідатори аварії на ЧАЕС.



Але, звартаю Вашу увагу, що мова йдеться про державне мито, а не про обов'язковий платіж  до Пенсійного фонду.



Обов'язковий платіж 1% суми угоди до Пенсійного фонду не повинні платити: 1.Особи, що купують квартиру або інше житло вперше;  2.Особи, що перебувають на квартирному обліку.


Отже, якщо Ви відноситесь до будь якої із двух захначених підстав, то не сплачуєте платіж до ПФУ, але як інвалід, Ви звільняєтесь лише від плати державного мита. 


Але, сплачений Вами збір до ПФУ можна повернути, якщо Ви підпадаєте під вишезазначені пільги (житло вперше; квартирний облік).


Оскільки нотаріуси не мають технічної можливості посвідчити договір купівлі-продажу без перевірки сплати збору до Пенсійного фонду України, такий збір просто необхідно сплатити. Проте, з огляду на неузгодженість національного законодавства, приклавши певних зусиль, сплачені грошові кошти у деяких випадках можна повернути.


Що стосується порядка повернення сплаченого до Пенсійного фонду України збору.


1. Перш за все, при сплаті збору у відділенні банку потрібно попросити видати два примірники квитанції, оскільки один примірник потрібно буде віддати нотаріусу, а другий знадобиться Вам для повернення сплачених грошових коштів.


2. Наступним кроком буде отримання в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно інформаційної довідки за ідентифікаційними для підтвердження придбання квартири вперше.


3. Отримавши інформаційну довідку, потрібно підготувати та направити на адресу відповідного управління пенсійного фонду лист з проханням повернути сплачені грошові кошти з посиланням на норму Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої Ви звільняєтеся від сплати збору.


4. Отримавши відмову у задоволенні Вашого прохання або ж взагалі за відсутності відповіді управління пенсійного, потрібно звертатися до адміністративного суду з позовом про стягнення безпідставно отриманих грошових коштів. Потрібно пам’ятати, що з таким позовом можна звернутися протягом шести місяців з дати отримання відповіді листа управління пенсійного фонду.


Варто зазначити, що вже сформувалася позитивна судова практика щодо задоволення таких позовних вимог. Зазвичай, суди розглядають такі справи у порядку письмового провадження без виклику сторін, а тому вам не доведеться витрачати час на судові засідання.


Таким чином, повернути сплачений збір до пенсійного фонду при першій купівлі житла цілком реально.


Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram