Розірвання шлюбу з громадянином іноземної держави

Розірвання шлюбу між громадянином України та громадянином іноземної держави.

25.04.2021 19:14 2837

Консультація виконавця

Розглянемо ситуацію, коли розірвання шлюбу здійснюється між громадянином України та громадянином іноземної держави.
Насамперед, необхідно з’ясувати в якій державі буде відбуватися процес розірвання шлюбу і право якої держави буде застосовуватися. Зауважте, такою державою не завжди буде Україна!
Для початку, необхідно звернутися до міжнародних договорів, укладених між Україною та державою, громадянином якої є другий із подружжя.
Наприклад, згідно Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, укладеної між Україною та Республікою Польща, шлюб між громадянином України та громадянином Польщі може розглядатися як за законодавством України, так і за законодавством Польщі. При цьому, компетентним органом щодо розгляду справи є орган держави, де проживає подружжя, а якщо кожен з них проживає на території держави свого громадянства, то компетентними є органи як в Україні, так і в Польщі.
У випадку, якщо між державами, громадянами яких є подружжя, відсутній договір про міжнародну правову допомогу, то керуватися слід Законом України «Про міжнародне приватне право», згідно якого до розірвання шлюбу може застосовуватись:
- спільний особистий закон подружжя (право країни, громадянами якої є обидва з подружжя);
- право держави, в якій подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання у цій державі;
- право, з яким подружжя має найбільш тісний зв`язок (здійснення основної діяльності, наявність майна тощо);
- право, яке подружжя обрало за спільною згодою.
Розірвання шлюбу в Україні може здійснюватися через органи РАЦС при наявності згоди обох з подружжя та за відсутності дітей у шлюбі. В іншому випадку, розірвання шлюбу здійснюється в судовому порядку.
! Однак, необхідно пересвідчитись, чи зможете Ви на підставі документу про розірвання шлюбу, виданого органом РАЦС в Україні, скасувати запис про реєстрацію шлюбу в державі, де було укладено шлюб.
За загальними правилами підсудності, позов про розірвання шлюбу пред’являється за місцем проживання або перебування відповідача, тобто знову ж таки Вам доведеться звертатися до суду в державі, де знаходиться відповідач.
Проте, Ви можете подати позов за своїм місцем проживанням або перебування в Україні, якщо у Вас на утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо Ви не можете за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
Варто зауважити, що розірвання шлюбу може також здійснюватися в Україні, якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, а також, якщо шлюб було укладено на території України.
Звертаємо Вашу увагу, що за законодавством України, позов про розірвання шлюбу не може бути пред`явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.
Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram