Добрий день!
Я батько 3 дітей від 2 браків. Судове рішення про розлучення із проживанням з матір`ю.
Через добрі стосунки з матір`ю аліменти не оформляли, плачу регулярно всі гуртки, одяг, медицину, ліцей, приватний дитячий садок, море, табір і т.п.
Частину коштів напряму, частину перевожу матері.
У 2 юристів вже замовляв консультації стосовно мого права виїзду за кордон до дітей, які вже виїхали.
Їх висновок: згідно статті 180 і 181 сімейного кодексу обов`язок утримання дітей не зникає із розлученням і може бути визначеним за домовленістю між батьком і матір`ю.
Мені порадили мати 3 свідоцтва про народження дітей і виписку із банка, що підтверджує перерахування коштів за останній рік матері.
Однак коли я запитав про своє право на залізничному вокзалі м.Києва у кімнаті прикордонного контролю, коли я розповів, що діти вже виїхали, а аліменти не оформлені, мене обізвали дезертиром і запропонували повістку в військомат.
В інтернеті теж знайшов думку, що аліменти обов`язкові:
https://www.facebook.com/nataliya.gorbal.98/posts/7084626478275204
https://zib.com.ua/ua/150913.html
Питання:
- де в законодавстві вказано необідність оформлення аліментів для того, щоб довести, що у мене 3 дитини на утриманні? Профільний же закон вказує тільки "на утриманні", а сімейний кодекс утриманням вважає широке поняття
- чи дійсно спроба сісти в потяг Київ-Варшава із документами, які прикордонники можуть вважати недостатніми, є спробою незаконного перетину кордону, і я за таку спробу можу бути покараний врученням мені повістки в військомат?
- якщо я не маю права виїзду, чи маю я відстрочку від призову в такій ситуації?
Добрий день.
З Вашого питання є «свіже» спільне роз’яснення Міноборони, Мінсоцполітики та прикордонної служби щодо необхідних документів для перетину кордону при наявності трьох і більше дітей віком до 18 років.
Новина на сайті Мінсоцполітики тут: https://www.msp.gov.ua/news/21718.html
В кінці новини є посилання на довідник який було складено і у якому описано необхідні документи.
Так, будуть необхідними:
або
Рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком
або
Рішення суду про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дітей з батьком
або
Нотаріально посвідчений договір між батьками, яким визначено місце проживання дітей з батьком.
Із зазначеними документами Вас мають випустити за кордон.
Водночас, сам складений документ називається «Перелік документів, які є підставою для перетинання державного кордону України чоловіками-громадянами України призовного віку, які супроводжують дітей та інших осіб».
Тобто, для виїзду за кордон, скоріше за все, доведеться супроводжувати дітей, тобто, окремо від дітей можуть не пропустити.
Далі по питаннях.
Законодавство не містить таких вимог.
Вручення повістки у військкомат не може бути покаранням за певне порушення, навіть за умови, якщо певне правопорушення мало місце.
Відповідно до статті 204-1 «Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України» Кодексу України про адміністративні правопорушення, встановлено відповідальність за:
перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
На мою думку, спроба сісти на потяг із документами, які прикордонники можуть вважати недостатніми, не є вчиненням відповідного правопорушення, оскільки посадка до потягу не є перетином кордону, а також через те, що Ви не знали напевно, що наявні у Вас документи не дають права на перетин кордону.
Тобто, Ви фактично отримали роз’яснення від прикордонників щодо не можливості перетину кордону за Вашими документами.
Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
Пакет документів на підтвердження «утримання» буде аналогічний тому, що необхідний для виїзду.
Якщо будуть додаткові питання або уточнення звертайтеся.
Буду вдячний за відгук.
Бажаю вам всього найкращого!