Відстрочка від мобілізації, коли мати інвалід 2 групи

Чи маю я право на відстрочку (звільнення) від мобілізації, у разі якщо в мене мати інвалід 2 групи, отримує пенсію у зв`язку з інвалідністю (інвалідність призначена до 2025 року).
Чи обов`язково потрібна наявність документів на підтвердження " здійснення постійного догляду"? Чи просто достатньо наявність факту інвалідності другої групи?
У разі, якщо маю право на звільнення від мобілізації, які документи потрібно надати у військкомат?

01.06.2022 14:57 46059

Консультація виконавця

Богдан Пересада
Адвокат Київ
У сервісі: 3 роки
301 відгук (300 +) (1 -)
Консультацій: 997
Топ 3 спеціалізації:
  • Військове право
  • Кредити банків
  • Цивільне право

Доброго дня.

 

Щодо мобілізації.

 

Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Ви не підлягаєте мобілізації на підставі того, що ваша мама інвалід другої групи, а саме зазначено, що призову з мобілізації, не підлягають військовозобов’язані:

«які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи».

Тобто, Ви не підлягаєте мобілізації.

Вказаним Законом не вимагається оформлення опікунства для того, щоб не підлягати мобілізації. Також, не вимагається аби у висновку МСЕК було зазначено, що мама потребує догляду.

Потреба у догляді це інша норма цього ж Закону:

зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

Отже, наявність у мами другої групи інвалідності є окремою, самостійною підставою виходячи із якої Ви не підлягаєте мобілізації.

 

Щодо можливості виїзду за кордон.

 

Правила виїзду громадян України за кордон регулюються Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України».

На сьогодні в Правилах є пункт 2-1, яким встановлено таке:

«2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану особи з інвалідністю мають право перетинати державний кордон за наявності довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації N 157-1/о) z1509-12 або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" 2109-14, "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" 1727-15, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність).

 

Перетин державного кордону може здійснюватися:

 

особою з інвалідністю I чи II групи - у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, дружини /чоловіка, повнолітніх сина/ доньки, їх дружини/ чоловіка (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність);».

Тобто, Ви маєте право на виїзд за кордон як супроводжувач мами інваліда 2ї групи. Зверніть увагу, виїхати таким чином Ви зможете лише один раз.

При цьому, для виїзду за кордон Вам не потрібно жодних документів від військкомату.

Виїжджати потрібно буде разом із мамою у двох, потім мама зможе сама повернутись та знову виїхати за потреби, Ви також зможете самостійно повернутись.

 

Документи для виїзду за кордон та у разі візиту до військкомату.

 

Будуть необхідні наступні документи:

- документи про інвалідність мами (довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою № 157-1/о, посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення по інвалідності, посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги по інвалідності, довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;

- ваше свідоцтво про народження (де мама вписана вашою мамою);

- якщо були зміни прізвищ чи імен потрібні будуть документи про це (простіше кажучи - щоб усі прізвища та імена сходилися і було зрозуміло, що це точно ваша мама).

 

Для військкомату треба буде додатково ще копії паспортів та інн.

Для виїзду за кордон також будуть потрібні паспорти/закордонні паспорти.

 

Конкретні вимоги щодо документів (копії чи оригінали) ніде не зазначені.

Однак, може трапитись ситуація, коли захочуть подивитись оригінали, бажано їх мати із собою. Я би порекомендував мати із собою оригінали документів.

 

Аналогічні вимоги щодо документів містяться також і в новині, яка розміщена на сайті прикордонної служби (https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-kordonu-v-umovah-pravovogo-rezhimu-vonnogo-stanu/):

так, громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років можуть виїхати за кордон:

  1. Для супроводу:

1) особи з інвалідністю I чи II групи - у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, дружини /чоловіка, повнолітніх сина/ доньки, їх дружини/ чоловіка (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність).

 

Таким чином, Ви маєте право на виїзд за кордон у якості супроводжувача вашої мами.

 

Буду вдячний за відгук.

Бажаю Вам всього найкращого!

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram