Правомірність видачі тимчасового військового посвідчення

Було видане тимчасове посвідчення військовозабов`язаного без попереднього проходження ВЛК. Чи є таке посвідчення дійсним?

23.02.2023 15:02 5465

Консультація виконавця

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
У сервісі: 3 роки
146 відгуків (146 +) (0 -)
Консультацій: 741

Вітаю!

ПОРЯДОК

організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів

6. Для забезпечення та організації належного функціонування системи військового обліку в державі Міноборони:

визначає:

форми військово-облікових документів;

Ще у 2017 році почав діяти Наказ Міністерства оборони Про тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Відповідно, наказом був введений новий вид військово-облікового документа – тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.

Це документ, що посвідчує особу військовозобов’язаного, який перебуває в запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського і старшинського складу.

Простими словами, якщо у вас є таке посвідчення, то ви причетні до виконання військового обов’язку.

Наприклад, такий документ можуть видати особам, які непридатні за станом здоров’я.

Але якщо на одній з медкомісій ВЛК вирішить, що стан здоров’я дозволяє проходити службу, ви повинні будете виконати військовий обов’язок.

Тобто тимчасове посвідчення виступає як замінник військового квитка для певних категорій осіб.

В тимчасовому посвідченні є графа 7 "  Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я" - якщо ця графа не заповнена, то особу повинні направити на ВЛК та не можуть мобілізувати без її рішення. 

Без заповнення цієї графи документ не є правомочним, тому що не виконана вимога НАКАЗА МО України # 610.

В умовах воєнного стану всі чоловіки призовного віку можуть отримати повістки. Отримавши повістку, чоловік має з'явитися в територіальний центр комплектування. Звідти його відправлять на медкомісію, якщо чоловік не має відстрочки від призову.

Як часто проводиться медкомісія у воєнний час:

Отримавши повістку, військовозобов’язаний має прийти до територіального центру комплектування. Якщо він не має відстрочки, то його відправлять на медкомісію.

Повторний медогляд військових запасу 1 і 2 розрядів, які були визнані придатними у мирний час, проводиться раз на 5 років. Якщо чоловік тимчасово непридатний до служби, то повторний огляд може бути назначено за 2-6 місяців. Якщо людина непридатна до військової служби, повторний огляд відбувається за 6-12 місяців.

У воєнний час людина проходить медкомісію, навіть якщо вона була визнана придатною у мирний час, адже за цей період обставини могли змінитися.

Перед медкомісією призовник має самостійно пройти обстеження, які не проводяться в рамках медкомісії. Законодавство не визначає термін проходження цих процедур, а лише дату прибуття до військомату. Отже, перед медоглядом варто зробити:

рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки;

загальний аналіз крові та сечі;

визначення групи крові та резусу (якщо цих відомостей немає у військовому квитку);

електрокардіографію (ЕКГ);

для призовників 40 років і старше - вимірювання внутрішньоочного тиску і аналіз крові на цукор.

До медогляду військкомат отримує дані з психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів щодо військовозобов‘язаних.

Під час медкомісії призовника оглядають такі лікарі:

хірург;

терапевт;

невропатолог;

психіатр;

офтальмолог;

оториноларинголог;

стоматолог;

дерматолог.

Якщо людина стоїть на обліку або має інвалідність, її можуть додатково оглянути інші лікарі.

Після огляду кожен лікар пише висновок про придатність або непридатність до служби. Під висновком лікар ставить підпис і особисту печатку.

Якщо людина не згодна з рішенням комісії, можна подати скаргу в досудовому або судовому порядку.

Порядок оскарження в досудовому порядку:

необхідно подати заяву про перегляд рішення комісії до ВЛК (військово-лікарська комісія) вищого рівня;

до заяви потрібно додати всі документи від ВЛК, рішення якої ви оскаржуєте;

ви повинні зазначити причину перегляду рішення;

можна надати результати попередніх медичних досліджень.

Порядок оскарження в судовому порядку:

зверніться до будь-якого адміністративного суду з позовною заявою - це може бути суд за місцем проживання або за місцем розташування ВЛК;

судовий порядок можна використати відразу, не звертаючись до досудового порядку.

Існує положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, де є перелік захворювань, що дають призовнику право на відстрочку або на отримання довідки про непридатність. При цьому перелік таких захворювань у воєнний час є набагато меншим, ніж у мирний.

Так, якщо у мирний час від служби в армії звільняють хворих на кишкові інфекції, вірусні хвороби, гельмінтози, то у воєнний час такі люди є обмежено придатними. Своєю чергою, активний прогресуючий туберкульоз з розпадом легеневої тканини вважається достатньою підставою для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку. А от туберкульоз без виділення мікобактерій та розпаду легеневої тканини робить особу непридатною для військової служби в мирний час, але обмежено придатною у воєнний.

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку є хворі на тяжкі форми вірусних гепатитів, а також ті, має зумовлену ВІЛ хворобу, яка супроводжується інфекційними, паразитарними хворобами, злоякісними пухлинами тощо. Водночас інфекційні захворювання, що передаються статевим шляхом, так само як і грибкові хвороби, роблять громадянина непридатним до служби лише у мирний час. Проте у воєнний час ідеться лише про тимчасову непридатність чи обмежену придатність.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram