Заборона виїзду за кордон студентам іноземних вишів - Актуалізація від 12.03.2023

Державна прикордонна служба України остаточно заборонила виїзд студентам, які вступили до закордонних вишів.

Добрий день. Університет зробив запит вказати на конкретні посилання на закони чи укази, що забороняють виїзд аспіранту 29 років за кордон на навчання в Чехію. Вступив до аспірантури в вересні 2022 року.

Дякую!

12.03.2023 13:29 1087

Консультація виконавця

Анастасія Іванченко
Адвокат Київ
У сервісі: 2 роки
125 відгуків (125 +) (0 -)
Консультацій: 260

Станом на 12 березня 2023 року офіційна позиція Державної прикордонної служби залишається незмінною.

На сьогоднішній день, виїзд студентів та аспірантів, які навчаються в іноземних ВНЗ, не дозволено.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Цим указом, на період дії правовою режиму воєнного стану, обмежено конституційні права і свободи людини і громадянина, в тому числі дію ст. 33 Конституції України (право вільно залишати територію України).

07 лютого 2023 року Верховна Рада прийняла Закон України № 2915-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», за яким воєнний стан в Україні продовжено з 05 год. 30 хв. 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, - до 20 травня 2023 року.

Отже, на сьогоднішній день в Україні введено та діє воєнний стан.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.

Пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою КМУ від 27 січня 1995 року № 57 (в редакції від 11 лютого 2023 року), визначено, що:

- у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому-восьмому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також пункті 2-14 цих Правил.

Згідно положень абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Тобто, заборона на виїзд за кордон під час воєнного стану поширюється як на студентів, так і на аспірантів. Що прямо передбачено п. 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою КМУ від 27 січня 1995 року № 57.

Отже, якщо Ви поступили на аспірантуру до іноземного ВНЗ, Ви маєте право на відстрочку від мобілізації (закон цього не забороняє), але прикордонники не випустить за кордон з посиланням на те, що в Україні введено воєнний стан та на п. 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України.

Офіційна позиція Державної прикордонної служби також залишається незмінною - оскільки в Україні діє воєнний стан, а Постанова КМУ від 27 січня 1995 року № 57 містять заборону на виїзд студентів та аспірантів (як іноземних ВНЗ, так і українських вишів), виїзд таким студентам/аспірантам за кордон заборонено.

Такі роз’яснення, зокрема, вказані на їхньому офіційному сайті, станом на 02 лютого 2023 року.

Таким чином, якщо Ви поступили до іноземного ВНЗ, Ви маєте право на відстрочку від мобілізації (закон цього не забороняє), але за кордон (з тієї підстави, що Ви - аспірант) прикордонники Вас не випустить.

Нормативними актами (законами та указами), що офіційно встановлюють заборону на виїзд аспіранту на навчання за кордон, на сьогодні є:

- Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», яким обмежено дію ст. 33 Конституції України (зокрема, право вільно залишати територію України);

- Указ Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», за яким воєнний стан в Україні продовжено з 05 год. 30 хв. 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, - до 20 травня 2023 року;

- ст. 1 Закону України № 2915-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», за яким воєнний стан в Україні продовжено з 05 год. 30 хв. 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, - до 20 травня 2023 року;

- ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України»;

- п. 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою КМУ від 27 січня 1995 року № 57 (в редакції від 11 лютого 2023 року), відповідно до якого, аспіранти не відносяться до категорій громадян, яким дозволено виїзд за кордон під час воєнного стану;

- абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Останнім часом студенти намагаються в судовому порядку оскаржувати відмову у перетині кордону, посилаючись на те, що вони мають право на виїзд як «військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації».

Теоретично це можливо. Але тільки відстоявши це право в судовому порядку.

Вам потрібно буде приїхати на пункт пропуску з документами, що підтверджують ваше навчання (за кордоном або в українському ВНЗ) (це можуть бути студентський квиток, довідка про навчання, контракт на навчання) та надання відстрочки від призову під час мобілізації (довідка ТЦК та СП про відстрочку або відмітка в приписному чи тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного; дозвіл ТЦК та СП на виїзд студента за кордон), і наполягати на тому, що Ви бажаєте виїхати на підставі п. 2-6 Правил, як особа, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Вам дадуть відмову (обов’язково щоб це була письмова відмова) і Ви можете спробувати її оскаржити в адміністративний суд.

Позитивні судові рішення в подібних випадках є. Зокрема, це рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2022 року у справі № 520/6229/22.

Однак, це рішення ще не остаточне, на нього подано апеляційну скаргу. Тому, поки що можливість перетину кордону саме як особа, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації залишається теоретичною. Адже, офіційна позиція ДПСУ така, що у вашому випадку Ви, як студент, не маєте права на перетин кордону.

При цьому, при оскарженні відмови в перетині кордону необхідно також виходити з конкретних обставин та враховувати на що конкретно будуть посилатися прикордонники в своїй відмові (не обов’язково, що Ваша ситуація і відмова будуть аналогічними тим, що були в справі № 520/6229/22).

Якщо у Вас є додаткові питання, можете написати мені їх на електронну пошту: [email protected]

Якщо Вам була корисна моя консультація, буду вдячна за позитивний відгук.

З повагою, адвокат Анастасія ІВАНЧЕНКО

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram