Звільнення ЗСУ

Хочу звільнитися із ЗСУ. Мій батько інвалід 1гр. та потребує постійного догляду. Підготовлені документи: Паспорти+коди(мій та батька), свідоцтво про народження, довідка МСЕК, довідка ЛКК про потребу догляду. У батька немає реєстрації. Посвідчення інваліда теж поки немає (зробити сам він неможе, а я на службі).

Суть питання: частина вимагає довідку про склад сім`ї, щоб ми були прописані разом та не було інших хто може здійснювати догляд. Я вивчаючи інформацію в інтернеті зрозумів що цього не потрібно так як це мій рідний кровний батько, і в цілому моїх документів має бути достатньо для звільнення. Чи правомірна така вимога частини? Як правильно зробити щоб звільнитися?
28.06.2023 20:00 579

Консультація виконавця

Добрий день.

По суті заданих питань.

Частина вимагає довідку про склад сім`ї, щоб ми були прописані разом та не було інших хто може здійснювати догляд. Я вивчаючи інформацію в інтернеті зрозумів що цього не потрібно так як це мій рідний кровний батько, і в цілому моїх документів має бути достатньо для звільнення. Чи правомірна така вимога частини? 

Відповідно до ч.4 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text), військовослужбовці, які проходять військову службу на заклик під час мобілізації, на особливий період, військову службу на заклик осіб з числа резервістів у особливий період, звільняються з військової служби за: 2) під час воєнного стану: г) з таких сімейних обставин або інших поважних причин (якщо військовослужбовці не виявили бажання продовжувати військову службу):

  • у зв'язку з наявністю дружини (дружина) з числа осіб з інвалідністюта/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (дружина) з числа осіб з інвалідністю І або ІІ групи.

Таким чином, Ви маєте право на звільнення, наявність інших близьких родичів не заважає Вашому праву на звільнення, також не має підстав оформлювати догляд(опіку або піклування), оскільки це інші окремі підстави для звільнення, що передбачені підпунктом г пунту 2 ч.4 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text).

А ось ті інші підстави для звільнення  

-необхідність постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду; необхідність здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною; необхідність здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;

-необхідність здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

Таким чином саме для них необхідно підтверджувати місце проживання, відсутність інших осіб, що здійснюють догляд, опіку, документи, що підтверджують догляд або опіку.

В Вашому випадку необхідно підтвердити інвалідність батька та родинні зв’язки, бо Ваша підстава - у зв’язку з наявністю одного із своїх батьків із числа осіб з інвалідністю I або ІІ групи.

Слід зазначити, що станом на сьогодні прийнято, але не підписано законопроект№9342(https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42005), яким внесено зміни до абзацю одинадцятого частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., No 16, ст. 255 із наступними змінами) доповнити словами "за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати". Таким чином, це впливає на звільнення від мобілізації, однак станом на сьогодні відсутні зміни до ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», які б встановлювали необхідність надати підтвердження відсутності інших осіб.

Стосовно відсутності пенсійного посвідчення особи з інвалідністю

Для підтвердження особи з інвалідністю можливо надати один із документів, що підтверджує інвалідність, такими документами є:

  • довідка до акту огляду медико-соціальної експертної комісії (форма первинної облікової документації № 157-1/о)

або

пенсійне посвідчення особи з інвалідністю;

або

посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до ЗаконівУкраїни «Про державнусоціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальнудопомогуособам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», де зазначено групу та причину інвалідності;

або

  • довідку для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чисоціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики).

 Стосовно довідки МСЕК, необхідно зазначити, що відповідно до п.п. 3,24 "Положення про медико-соціальну експертизу", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009р. №1317(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1317-2009-п#Text),медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. Комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації. Таким чином довідки МСЕК достатньо для підтвердження інвалідності.

Оскільки Ваша підстава для звільнення з військової служби, є ще підставою для звільнення від мобілізації та відповідно підставою для вихзду за кордон. З 02.11.2022 року вібулися зміни, згідно яких ДПСУ(прикординиками довідка МСЕК більше не приймається), але це стосується тільки прикордонної служби.

Як правильно зробити щоб звільнитися?

Частиною 7 ст. ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», передбачено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положенням про проходження військової служби громадянами України. Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України(далі - Положення).

Згідно п 213 Положення(передбачено для строкової служби, але використовується за аналогією закону), У разі надходження рапорту від військовослужбовця або заяви від його родичів про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами командир військової частини зобов'язаний надіслати у триденний строк до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання сім'ї військовослужбовця запит для перевірки його сімейного стану. 

Керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, одержавши документи від командира військової частини або заяву безпосередньо від родичів військовослужбовця про дострокове звільнення в запас, призначає комісію, яка перевіряє в десятиденний строк сімейний стан родичів військовослужбовця. 

За результатами перевірки складається акт обстеження, який надсилається для розгляду керівнику обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Керівник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний у триденний строк розглянути документи про дострокове звільнення військовослужбовця з військової служби і за наявності законних підстав надіслати їх командиру військової частини, де проходить службу військовослужбовець. 

У разі відсутності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби за сімейними обставинами керівник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надає заявнику відповідь про причини відмови і повідомляє про це командира військової частини, де проходить службу військовослужбовець. 

Відповідно до п. 242 - п. 243 Положення, Накази про звільнення військовослужбовців з військової служби оголошуються командирами (начальниками) військових частин. Для військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку, які позитивно характеризувалися під час проходження військової служби, організовуються урочисті проводи: звільнених командирів (начальників) військових підрозділів, військових частин і з'єднань - із шикуванням особового складу; інших звільнених військовослужбовців - на загальних зборах військової частини.

Після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання.

Особи, звільнені з військової служби, зобов’язані у п’ятиденний строк прибути до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік. У разі звільнення з військової служби на військовослужбовця оформлюється службова характеристика, в якій відповідний командир (начальник) визначає посаду для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України. Зазначена характеристика додається до особової справи військовослужбовця.

Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини. Після видання наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби підстава звільнення зміні не підлягає, якщо при звільненні не допущені порушення законодавства і не виникли нові обставини, пов'язані зі звільненням. Законом України від 24 березня 1999 року №551-XIV затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України, яким визначає сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

Так, Порядок подання рапортів та зобов`язання командирів чітко визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, усі пропозиції, заяви чи скарги розглядаються і вирішуються у строк не більше одного місяця з часу їх отримання, а ті, що не потребують додаткового вивчення й перевірки, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів з часу їх надходження.Якщо у місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, командир встановлює новий строк, про що сповіщається військовослужбовець, який подав звернення.

При цьому загальний строк розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати сорока п`яти днів. Таким чином, при звільненні, військовослужбовець подає рапорт, в якому зазначається підстава звільнення, та документи, які підтверджують її наявність.

Таким чином, при звільненні, військовослужбовець подає рапорт, в якому зазначається підстава звільнення, та документи, які підтверджують її наявність.

Документи подаються у оригіналі або у нотаріальних засвідчених копіях, тобто оригінали подавати не раджу, раджу нотаріально засвідчити копії документів. 

Рапорт подається на безпосереднього командира, у разі неможливості подання на безпосереднього подається до (начальника) військової частини у двох екземплярах(або за неможливості надсилається поштою з описом), один з яких залишається на руках з відміткою про отримання, рапорт підлягає реєстрації у відділі діловодства військової частини(у разі відстутності доказів отримання або відсутності реєстравції рапорту - за рапортом не виникає юридичних наслідків). 

Зразок рапорту

Командиру 

____________________________

В/ч ________ _______________________________________ (прізвище, ініціали)

Від Посада, В/ч __________ _______________________________________ (прізвище, ініціали) адреса зареєстрованого місця проживання: _______________________________________ місце отримання поштової кореспонденції: _______________________________________ номер засобів зв’язку: _______________________________________ електронна адреса: _______________________________________

РАПОРТ

Я,____________________________________________________________________________ (ПІБ, посада, звання, військовий підрозділ), призваний на військову службу під час загальної мобілізації, через введення воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 р. Відповідно до підпункту "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, під час воєнного стану звільняються з військової служби через певні сімейні обставини або інші поважні причини (якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу). Однією з сімейних обставин в абзаці 2 цієї норми названо у зв'язку з наявністю одного зі своїх батьків  з числа осіб з інвалідністю І або ІІ групи.

Я маю батька ___ПІБ дата народження______________________________________, з числа осіб з інвалідністю І групи, що підтверджується доданими до рапорту документами.

Керуючись зазначеною нормою Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також абзацом третім пункту 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, я не висловлюю бажання:

  • продовжувати військову службу;
  • проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю.

Керуючись абзацом третім пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, погоджуюсь на виключення мене зі списків особового складу військової частини до проведення усіх необхідних розрахунків. Враховуючи вищевикладене, на підставі статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також пунктів 210, 233, 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України прошу:

  1. звільнити мене з військової служби;
  2. надіслати мою особову справу до ________________________________ територіального центру комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим місцем проживання.

Додатки (надати нотаріально посвідчені копії):

1)Свідоцтво про народження

2) …..(документи, що підтвержують інвалідність батька- •Копію довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії (форма первинної облікової документації № 157-1/о);

3) Паспорт та ІНН батька(просто копія, нотаріально не посвідчується)

4) Довідка ЛКК

З повагою, ___________________________/_________________________________ (підпис) (прізвище, ініціали) «_____» __________________________ 2023 р.

Якщо у Вас залишились додаткові питання можете звертатися на пошту lexfirmgp@gmail.com або за допомогою месенджерів(0951856806).

Дякую за звернення, буду вдячний за відгук.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram