Консультація щодо звільнення від мобілізації.

Моєму батьку 80 років, він інвалід 2 групи.
Я в нього єдина дитина.
Мати померла.
Мені 40 років, я ОДРУЖЕНИЙ, проживаю разом з батьком, хоча ми прописані в різних квартирах.

Верховна Рада 28-29 червня 2023 ухвалила у другому читанні закон (9342), який обмежує право на відстрочку від мобілізації тих, хто має родичів з інвалідністю.
Раніше відстрочку від мобілізації можна було отримати за умов, що у військовозобовʼязаного є родич з інвалідністю I чи II групи – дружина/чоловік, батьки дружини/чоловіка.
Тепер, не служити можна буде лише у разі, якщо в родині більше немає інших людей, здатних утримувати особу з інвалідністю.
Або, іншими словами не служити можна буде за умови, що такі люди з інвалідністю не мають інших працездатних, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

ПИТАННЯ: Відповідно до вищевказаних законодавчих змін, чи може тепер моя ДРУЖИНА бути розцінена такою що може утримувати мого батька ? Тобто, чи маю я все ще право на відстрочку від мобілізації ?
18.07.2023 01:40 616

Консультація виконавця

Ірина і Владислав Леонови
Адвокат
У сервісі: 5 років
247 відгуків (246 +) (1 -)
Консультацій: 796
Топ 3 спеціалізації:
  • Сімейне право
  • Військове право
  • Цивільне право

Доброго дня!

Стосовно вашого питання можемо повідомити наступне

Відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

Обов'язок утримувати непрацездатну особу або особу з інвалідністю з числа найближчих родичів покладається на дітей, на другого з подружжя особи з інвалідністю та на її батьків.

Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Згідно зі статтею 75 Сімейного кодексу України право на утримання має той із подружжя, який є непрацездатним та потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.

Відповідно до частини першої статті 198 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги.

Відповідно до вимог законодавства, обов'язок по утриманню непрацездатної особи з інвалідністю не поширюється на інших членів сім'ї або родичів, зокрема - на дружину(чоловіка) дітей, братів та сестер, онуків.

Так як Ваш батько наразі не має дружини, то Ви, як син, є єдиною працездатною особою, яка зобов'язана утримувати непрацездатного батька.

Щодо батьків вашого батька, то це питання недоцільно, враховуючи вік вашого батька.

Ваша дружина не входить у коло зобов'язаних осіб та не має ніякого відношення до утримання вашого батька. 

Враховуючи викладене, відповідаємо на ваші питання:

Відповідно до вищевказаних законодавчих змін, чи може тепер моя ДРУЖИНА бути розцінена такою що може утримувати мого батька ? - ні, відповідно до законодавства, ваша дружина не є особою, яка зобов'язана утримувати вашого батька. Обов'язок по утриманню покладається лише на повнолітніх дітей, на подружжя та на батьків.

Тобто, чи маю я все ще право на відстрочку від мобілізації ? - так, Ви маєте право на відстрочку від призову під час мобілізації у зв'язку з наявністю у вашого батька інвалідності 2 групи, оскільки у вашому випадку Ви є єдиною працездатною особою, яка за законом зобов'язана утримувати особу з інвалідністю.

Якщо у Вас є уточнюючі питання, можете написати на електронну пошту pravoizachita@gmail.com

Будемо вдячні за відгук щодо отриманої консультації.

Успіхів Вам! 

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram