Мобілізація Батько другої групи

Я діючий ФоП,а також волонтер,проживаю з дружиною і двома неповнолітніми доньками,батько має другу групу інвалідності прописаний зі мною.Першу мою заяву в ТЦК,яку порадили адвокати на цьому сайті,відхилили,сказали що потрібно довідку з лікарні що батьку дійсно потрібен догляд.Взяли цю довідку,написав заяву від руки,сказали що тепер все в порядку,буде відсрочка,але проходь ВЛК.Але в нашому ТЦК,якщо пройшов ВЛК,то ти вже на службі.Зараз я у розшуку,у ТЦК більше не приходив.Питання,чи по нових законах,маю я право на відстрочку?Мати з батьком живуть окремо,але батько прописаний у мене.Якщо наприклад вони розлучаться,чи буде більше шансів отримати відсрочку?І чи повинні мені надати відсрочку,без проходження ВЛК?
02.08.2023 09:12 730

Консультація виконавця

Галина Токмач
Юрист Мирноград
У сервісі: 4 роки
134 відгука (134 +) (0 -)
Консультацій: 464
Топ 3 спеціалізації:
  • Трудове право
  • Військове право
  • Цивільне право

Доброго дня!

1) Питання,чи по нових законах,маю я право на відстрочку? - до 30.06.2023 року Ви 100% мали право на відстрочку згідно абз.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (наявність батька з інвалідністю II групи).

Для підтвердження цього права потрібно було мати документи, які підтверджують родинні зв'язки з батьком (тобто, копії паспортів та вашого свідоцтва про народження) та його інвалідність II групи (пенсійне посвідчення/довідка до акту огляду МСЕК/ІПР). 

Довідка з лікарні про те, що вашому батьку дійсно потрібен догляд, вимагається для підтвердження права на відстрочку за іншою підставою, передбаченою абз.10 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Уже набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану" (законопроект 9342) і абз.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" діє у новій редакції, а саме:

"- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати."

Тобто тепер окрім документів, які підтверджують родинні зв'язки з батьком та його інвалідність II групи, потрібні також ті, які підтверджують відсутність інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону утримувати вашого батька.

Я так розумію, Ви єдина дитина у сім'ї. Тому зупинюся на вашій матері.

Якщо ваша мама є непрацездатною, то вона не зобов'язана утримувати вашого батька. 

Якщо ж ні, то повинна. У такому випадку варіант із розлученням дійсно має місце.

Згідно абз.17 ст.1 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15#Text).

Сімейний кодекс України  (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/conv#n381):.

Стаття 75. Право одного з подружжя на утримання

1. Дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.

2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.

3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.

Стаття 198. Підстави виникнення обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина

1. Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків

1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

2) І чи повинні мені надати відсрочку,без проходження ВЛК? - Ви повинні розуміти, що військкомат не надає  відстрочку. Він лише оформлює її відповідною довідкою або відміткою у військово-обліковому документі у разі пред'явлення документів, які підтверджують право на відстрочку за відповідною підставою. Тобто, незалежно від того пройде особа ВЛК чи ні право на відстрочку у неї не втрачається. Однак, за непроходження ВЛК без поважних причин (повинна бути повістка на ВЛК) може загрожувати адміністративна відповідальність: або за порушення правил військового обліку згідно ч.2 ст.210 КУпАП (штраф 850-1700 грн) або за порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію згідно ч.2 ст.211 КУпАП (штраф 3400-5100 грн). Кримінальна за ст.336 КК України - ні, тому що в особи є право на відстрочку, відповідно не може бути факту ухилення від мобілізації.

Можете розглянути варіант з відстрочкою за абз.10 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

"зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;...

Тобто, для отримання відстрочки потрібно отримати висновок ЛКК про потребу вашого батька в постійному догляді (звичайно, якщо про це не зазначено у довідці до акту огляду МСЕК або ІПР).

Це може бути:

висновок 080-4 о https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0510-21#Text 

або

висновок № 080-2/о https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0511-21#Text.

Я так розумію, відповідний висновок у Вас вже є.

На практиці також вимагають довідку про отримання компенсації на догляд (видається УСЗН у разі оформлення догляду на непрофесіній основі, більш детально про це https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/859-2020-%D0%BF#Thttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0639-22#n7 та https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0221-21#n19) або Акт встановлення факту здійснення догляду. Він складається на підставі звернення особи, за якою здійснюється догляд або яка здійснює догляд, до районної держадміністрації або виконавчого органу ради із заявою про здійснення такого догляду. Якщо особа, яка потребує постійного догляду (в т. ч. особа з інвалідністю I чи II групи) є взятою на облік ВПО, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання цієї ВПО. На підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи чи особи, яка здійснює догляд, РДА або ОМС не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складає акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням.

Пишіть, якщо виникнуть питання.
Буду вдячна за ваш відгук, всього найкращого!

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram