Був мобілізований, визнаний придатним, зарахований в Львівське ТРО і оприділений як стрілець. Чув багато історій про некомпетентність і неадекватність командирів, як від товаришів, так і від військових в самому штабі у Львові.
Не вважаю себе достатньо фізично підготованим для виконання обовязків стрільця, та й страшно їхати в військову частину, яка базується під Бахмутом.
Я цілком мотивований на службу, але вважаю, що моя професія "системний адміністратор" робить мене більш корисним для роботи з технікою.
Є товариш, який який служить звязківцем і готовий допомогти мені і подати запит, щоб мене також взяли звязківцем, але чув що з переводами в іншу частину зараз складно.
На даний момент знаходжусь у Львові і кожного дня (вже тиждень) ходжу в штаб ТРО, чекаю на відправку. Стрільцем служити не бажаю і як крайній варіант розглядаю відмову від служби з подальшою відповідальністю.
Питання:
Які наслідки моєї відмови від служби стрілком?
Коли і як краще відмовлятись від служби стрілком для зменшення відповідальності?
Чи є інші варіанти виходу з ситуації?
Вітаю!
ВИ НЕ МОЖЕТЕ ВІДМОВИТИСЯ ВИКОНУВАТИ НАКАЗ - ЗА ЦЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.
В січні 2023 року Президент Володимир Зеленський підписав закон щодо посилення відповідальності для військовослужбовців за самовільне залишення поля бою, військової частини чи іншого місця служби, невиконання наказів та інші порушення військової дисципліни.
За цим законом, зокрема, судам заборонять пом'якшувати покарання чи давати умовні терміни для військових, засуджених за окремі види злочинів:
- непокора (ст. 402)
невиконання наказу (ст.403)
погрози або насильство щодо начальника (ст.405)
самовільне залишення військової частини (ст.407)
дезертирство (ст.408)
самовільне залишення поля бою (ст. 429)
Також зростають терміни покарання за військові злочини.
ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЕЦЬ НЕ МОЖЕ ОБИРАТИ СОБІ МІСЦЕ СЛУЖБИ ТА ПОСАДУ НА КОТРІЙ ВІН ПОГОДЖЄТЬСЯ СЛУЖИТИ.
ДЛЯ ПЕРЕВЕДЕНЯ НЕОБХІДНО:
1. ВІДНОШЕННЯ ВІД ТОЇ ЧАСТИНИ, КУДИ ВИ ЗБИРАЄТЕСЯ ПЕРЕВЕСТИСЯ.
2. НАЯВНІСТЬ ПІДСТАВ ( ЗДОРОВ'Я; СІМЕЙНІ ОБСТАВИНИ).
3. ДОБРА ВОЛЯ КОМАНДИРА ВАШОЇ ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ.
ВІДМОВА ВІД СЛУЖБИ СТРІЛКОМ:
КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ.
Стаття 402. НЕПОКОРА.
1. Непокора, тобто відкрита відмова виконати наказ начальника, а також інше умисне невиконання наказу -
карається службовим обмеженням на строк до двох років або триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
2. Те саме діяння, якщо воно вчинено групою осіб або спричинило тяжкі наслідки, -
карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
3. Непокора, вчинена в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, -
карається позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.
карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Примітка. Під бойовою обстановкою в розділі XIX цього Кодексу слід розуміти обстановку наступального, оборонного чи іншого загальновійськового, танкового, протиповітряного, повітряного, морського тощо бою, тобто безпосереднього застосування військової зброї і техніки стосовно військового супротивника або військовим супротивником. Обстановка бою, в якому бере участь військове з’єднання, частина (корабель) або підрозділ, розпочинається і закінчується з наказу про вступ у бій (припинення бою) або з фактичного початку (завершення) бою.
{Стаття 402 в редакції Закону № 194-VIII від 12.02.2015 }
Стаття 403. НЕВИКОНАННЯ НАКАЗУ.
1. Невиконання наказу начальника, вчинене за відсутності ознак, зазначених у частині першій статті 402 цього Кодексу, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, -
карається службовим обмеженням на строк до двох років або триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до одного року, або позбавленням волі на строк до двох років.
2. Те саме діяння, вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, -
карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
3. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, -
карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.
{Стаття 403 в редакції Закону № 194-VIII від 12.02.2015 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2839-IX від 13.12.2022 }
Стаття 429. Самовільне залишення поля бою під час бою або відмова під час бою діяти зброєю.
Самовільне залишення поля бою під час бою або відмова під час бою діяти зброєю -
караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.
ЯК БАЧИТЕ ЗА ЦІ ЗЛОЧИНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ ПОКАРАННЯ ДУЖЕ ЖОРСТКІ.
Я ТАК РАХУЮ, ЩО ЗА НИХ НА "О" БУДЕ МАКСИМАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.
2.
ВІДМОВА ВІД НАКАЗУ ТЯГНЕ ЗА СОБОЮ КРИМІНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.
Я РАДЖУ ПИСАТИ РАПОРТ НА ПРОВЕДЕННЯ МЕДИЧНОГО ОБСТЕЖЕННЯ, З МЕТОЮ ВИЯВЛЕННЯ У ВАС ПСИХІЧНИХ РОЗЛАДІВ ТА ВИРІШЕННЯ ПИТАННЯ ПРО МОЖЛИВІСТЬ ПОДАЛЬШОГО ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.
ТАКОЖ ПАРАЛЕЛЬНО ДРУГИМ РАПОРТОМ ЗВЕРНІТЬСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ.
Військовий психолог — це фахівець, який вміє розпізнавати негативні психічні стани військовослужбовців та може надати кваліфіковану допомогу щодо збереженням психічного здоров’я особового складу. Вміє розпізнати проблеми у військовому колективі та забезпечити шляхи їх вирішення.
Головне завдання військового психолога — допомогти таким чином, щоб той виконував своє завдання на високому рівні. Військовий психолог оцінює морально-психологічний стан колективу та забезпечує його якісне функціонування для виконання завдань за призначенням.
З важливого — військовий психолог розуміється у розпізнаванні бойових психічних травм, впливові на морально-психологічний стан колективу та шляхах відновлення боєздатності особового складу.
Для будь-якого військовослужбовця морально-психологічна підтримка потрібна на всіх етапах його військової служби, адже зазвичай військова служба — це професія, яка несе в собі велике навантаження: як моральне, так і фізичне.
Досвідчений, компетентний психолог може провести якісну психологічну діагностику на наявність психологічної травми та її наслідків. Після цього він проводить психологічну роботу відповідно до Протоколу надання психологічної допомоги військовослужбовцям Збройних сил України в бойових умовах. Якщо військовослужбовцю не достатньо допомоги психолога, то його направляють на лікування у медико-реабілітаційні заклади.
ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЕЦЬ може звернутися самостійно у центр морально-психологічного забезпечення. Але у кожній військовій частині є групи контролю бойового стресу. У кожному підрозділі, батальйоні та загоні є свій психолог. Є заступник командира роти з морально-психологічного забезпечення.
Координати центру: https://web.facebook.com/CMASua/?_rdc=1&_rdr
Телефон центру: +380 44 454 7429