Відстрочка від мобілізації на підставі догляду за похилою людиною

Доброго дня!
Я 30-річний чоловік. Моїй бабусі 88. За нею вже оформлений догляд на іншого члена сім`ї.
Чи можливо переоформити догляд на мене і, якщо так, чи дасть мені це відстрочку від мобілізації на час, поки цей догляд актуальний?
Я - ФОП, на державні роботі не працюю.
Висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді за бабусею немає. Але когнітивні порушення по факту вже є, тому отримати таку довідку, думаю, проблем не складе.
Я проживаю в обласному центрі, бабуся - в області. Чи потрібно буде бабусю прописувати на одну адресу зі мною?
Наскільки важким зараз може бути весь цей процес зміни прописки і пероформлення документів по догляду?
Чи буде впливати на відстрочку те, що в бабусі є інші працездатні родичі?
Якщо відстрочка таки буде, яка буде ситуація із можливістю виїзду за кордон?
Які ще можуть бути в цій всій ситуації підводні камені?
14.08.2023 13:32 2070

Консультація виконавця

Галина Токмач
Юрист Мирноград
У сервісі: 5 років
165 відгуків (165 +) (0 -)
Консультацій: 566
Топ 3 спеціалізації:
  • Трудове право
  • Кредити банків
  • Цивільне право

Доброго дня!

Моїй бабусі 88. За нею вже оформлений догляд на іншого члена сім`ї. - якими документами це підтверджується?

Про якого члена сім'ї йде мова?

Чи можливо переоформити догляд на мене і, якщо так, чи дасть мені це відстрочку від мобілізації на час, поки цей догляд актуальний? - так, це можливо. Наприклад, особа, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (тобто, інший член сім'ї) бабусі подає заяву про припинення виплати компенсації у зв'язку зі зміною місця проживання/перебування або заяву про відмову надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі у наступному місяці.

У даному випадку підстава для відстрочки – абзац 12 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно якого не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

які зайняті постійним доглядом за особою, яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

ОТЖЕ, ВАМ ПОТРІБНО НАВЕСТИ ДОКАЗИ ТРЬОХ ФАКТІВ :

1) Ваша бабуся потребує постійного догляду. Це може бути:

висновок 080-4 о https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0510-21#Text

або

висновок № 080-2/о https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0511-21#Text.

2) Ви зайняті постійним доглядом за бабусею. Це можна підтвердити за допомогою довідки про отримання компенсації на догляд (видається УСЗН у разі оформлення догляду на непрофесіній основі, більш детально про це https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/859-2020-%D0%BF#Thttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0639-22#n7 та https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0221-21#n19) або Акту встановлення факту здійснення догляду. Він складається на підставі звернення особи, за якою здійснюється догляд або яка здійснює догляд, до районної держадміністрації або виконавчого органу ради із заявою про здійснення такого догляду. Якщо особа, яка потребує постійного догляду (в т. ч. особа з інвалідністю I чи II групи) є взятою на облік ВПО, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання цієї ВПО. На підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи чи особи, яка здійснює догляд, РДА або ОМС не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складає акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням.

3) У бабусі відсутні ​інші особи, які можуть здійснювати такий догляд. На жаль, тут у Вас скоріш за все виникнуть проблеми. Враховуючи, що навіть зараз на іншого члена сім'ї оформлено догляд (з ваших слів). Єдине - це навести докази непрацездатності (досягнення пенсійного віку чи встановлення інвалідності відповідними членами сім'ї бабусі). У протилежному випадку права не відстрочку у Вас не буде.

Я проживаю в обласному центрі, бабуся - в області. Чи потрібно буде бабусю прописувати на одну адресу зі мною?​ - ні, непотрібно. Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім’ї фахівцями уповноваженого органу. Форма акта про проведення обстеження сім’ї затверджується Мінсоцполітики.

Якщо фізична особа надає соціальні послуги за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, але має інше зареєстроване місце проживання, обстеження сім’ї для встановлення факту догляду є обов’язковим.

Наскільки важким зараз може бути весь цей процес зміни прописки і пероформлення документів по догляду? - це потрібно дізнаватися в УСЗН. 

Процедура оформлення догляду визначена Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/859-2020-%D0%B...). Догляд здійснюється за:

  • особами з інвалідністю I групи (крім тих, хто потребує допомоги внаслідок психічного розладу);
  • дітьми з інвалідністю;
  • громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
  • невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
  • дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.

Хто має право здійснювати догляд?

Особи з-поміж членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (чоловік, дружина, діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти та вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю).

Які документи підтверджують потребу в догляді?

Для громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень – висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ (висновок № 080-2/о https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0511-21#Text); для невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, – висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді за формою, затвердженою МОЗ (висновок 080-4 о https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0510-21#Text ).

Крім зазначених вище документів, подається в паперовій чи електронній формі:

  • паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу (посвідка на постійне проживання/посвідчення біженця/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, для іноземця та особи без громадянства);
  • заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
  • заява про згоду отримувати соціальні послуг;
  • декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

У декларації також зазначається інформація про склад сім’ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги. Якщо одного із зазначених документів бракує, уповноважений орган відмовляє заявнику у встановлений законодавством строк.

Чи впливає дохід особи, яка має намір здійснювати догляд, на отримання компенсації?

Так, згідно з Порядком розмір компенсації відповідно до ст. 13 Закону України "Про соціальні послуги" обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Куди звернутися для оформлення документів, за призначенням і виплатою компенсації за догляд

Ви можете звернутись до Центру надання адміністративних послуг або до управління соціального захисту населення місцевої ради.

У які строки призначається компенсація за здійснення догляду?

Уповноважений орган протягом двох робочих днів після отримання заяв про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги із наявністю всіх необхідних документів здійснює комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, за показниками згідно з додатком, визначеним Порядком.

За результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, уповноваженим органом готується висновок (терміни не визначені).

Водночас уповноважені органи мають право робити запити та в строк до п’яти календарних днів із дати надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДПС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від фізичних осіб, які надають соціальні послуги та звертаються за призначенням компенсації.

Якщо відстрочка таки буде, яка буде ситуація із можливістю виїзду за кордон? - для виїзду за кордон оформлювати відстрочку непотрібно. Так, відповідно до пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України​ у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;

ТАКИМ ЧИНОМ, ДЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН БУДУТЬ ПОТРІБНІ:

- паспорти громадянина України для виїзду за кордон;

- документ (посвідчення, довідка) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд

АБО ​

висновок ЛКК та акт встановлення факту здійснення догляду за бабусею.

Якщо виникнуть питання, можете писати на пошту [email protected]

Буду вядчна за ваш відгук, всього найкращого!

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram