Вітаю!
1.
ЯКЩО ВАШ ЧОЛОВІК ЩЕ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЕЦЬ, ТО ВІН ДО ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ НЕ МАЄ ПРАВА НА ПЕНСІЮ.
ЯКЩО ВІН ВЖЕ ЗВІЛЬНЕНИЙ:
Таких понять, термінів як "інвалід армії" або "інвалід Збройних Сил" в законодавчих актах України не існує. Відповідно до статті 20 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" залежно від причини інвалідності інваліди з числа військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ поділяються на такі категорії:
а) інваліди війни – при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) чи пов’язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, визначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
б) інші інваліди з числа військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ – при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2262-12#Text
ххххххх
Пенсія по інвалідності особам, звільненим з військової служби, згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осібˮ призначається у разі настання інвалідності:
Розмір пенсії по інвалідності залежить від причини інвалідності.
Особам з інвалідністю внаслідок війни – пенсія призначається у розмірах:
хххххххххх
Постанова Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
Для призначення дострокової пенсії необхідно подати до відповідного управління Пенсійного фонду такий пакет документів:
Документами, які підтверджують трудовий стаж, можуть бути трудова книжка, диплом (в разі навчання за денною формою), військовий квиток, довідки, видані за місцем роботи, служби, навчання; свідоцтва про народження дітей для жінок, які не працювали і здійснювали догляд за дітьми до 3-річного віку; документи, що підтверджують догляд за особою з інвалідністю 1 групи, дитиною з інвалідністю або пристарілим; документи, що підтверджують періоди здійснення особою підприємницької діяльності.
Згідно Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:
Перелік та зразки документів є індивідуальними та потребують уточнення в органах ПФУ.
хххххххх
ВАШ ЧОЛОВІК ПОВИНЕН ОТРИМАТИ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ:
Згідно Постанови КМУ
від 20 серпня 2014 р. № 413 |
Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України
Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи ... для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/413-2014-%D0%BF/paran10#Text
хххххх
Для отримання статусу УБД потрібно зібрати чимало документів, один з яких довідка про участь у бойових діях.
Розповідаю детально, для чого необхідна така довідка та як її можна отримати:
Саме ця довідка є головною підставою для надання особі статусу УБД. Вона формується командиром військової частини, начальником органу або військового підрозділу.
Також командир (начальник) військової частини (органу, підрозділу) через відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів) організовує оформлення та видачу військовослужбовцю таких документів:
Своєю чергою, командири військових частин або інші керівники підприємств, установ та організацій впродовж місяця після завершення військового виконання служби зобов’язані подати на розгляд комісії довідку за формою згідно з додатком та документи, передбачені пунктом цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Тобто довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України, формується командирами та є підставою для надання особі статусу УБД.
У разі якщо командир не подав документи, військовий може самостійно звернутися до відповідної комісії, а саме:
Для цього потрібно зібрати усі документи та взяти у свого командира довідку про участь у бойових діях. Саме такий пакет документів допоможе людині отримати статус учасника бойових дій.
Усі ці документи потрібно надсилати рекомендованим листом з повідомленням або особисто зареєструвати звернення у відповідній комісії.
Відомча комісія ухвалює рішення про надання статусу УБД протягом місяця з дня отримання документів. Посвідчення УБД видають у військовій частині. Якщо подали особисто — у відповідній комісії.
ххххххххх
Перелік документів, які є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (Наказ Міністерства оборони України від 10 листопада 2022 року № 369 “Про затвердження Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків “Ветеран війни – учасник бойових дій” та листів талонів на право одержання ветеранами війни проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості“, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 листопада 2022 року за № 1441/38777, за № 1441/3878.):
Для осіб, які перебували в полоні – матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактом потрапляння в полон або в заручники.
Також до документів додається згода на збір та обробку персональних даних, дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70 % фотокартки.
До зазначених документів можуть додаватись інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або в складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
2.
Держава гарантує виплату одноразової грошової допомоги за будь-яке ушкодження здоров’я (контузія, поранення, обмороження, мінно-вибухова травма, вивих, струс, розтягнення, розрив, перелом, отруєння тощо), отримане при виконанні обов’язків військової служби, зокрема під час захисту Батьківщини, якщо таке ушкодження призвело до встановлення групи інвалідності, або його наслідком стала часткова втрата працездатності без установлення інвалідності (Стаття 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Варто зазначити, що виплата одноразової грошової допомоги можлива як під час проходження служби, так після звільнення зі служби. При цьому врахуй, що виплата одноразової грошової допомоги в разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності здійснюється за умови, якщо ступінь втрати працездатності у відсотках встановлено органами МСЕК протягом трьох місяців після звільнення з військової служби. Часові обмеження щодо встановлення групи інвалідності відсутні (крім військовослужбовців строкової служби, у яких також існує обмеження тримісячним терміном), терміни виплати одноразової грошової виплати законодавчо не визначено.
Виплата допомоги здійснюється після розгляду документів Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум та прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги.
На розмір одноразової грошової допомоги впливає ступінь втрати працездатності, який визначається у відсотках або встановлена група інвалідності, а також причинний зв’язок травми/поранення із військовою службою (пов’язана з виконанням обов’язків військової служби, зокрема із захистом Батьківщини, чи з проходженням військової служби).
Розмір виплат залежно від ступеня втрати працездатності та групи інвалідності: