Прошу надати податкову консультацію з питання оподаткування доходів громадян України (дивідендів), нарахованих нерезидентами.

        Прошу надати податкову консультацію з питання оподаткування доходів громадян України (дивідендів), нарахованих нерезидентами.

       У грудні 2022 році громадянин України отримує дивіденди від юридичної компанії на загальній системі оподаткування (21%) Словацької Республіки, при виплаті коштів (дивідендів), сплачений податок на рівні 7% з нарахованого оподаткованого доходу. Так як Україною було підписано та ратифіковано Конвенцію між урядом України і урядом Словацької Республіки про уникнення подвійного оподаткування, прошу надати роз’яснення які відповідні податки та за якими ставками потрібні бути нарахувані громадянином України при поданні Податкової декларації про майновий стан та доходи за 2022 рік.

02.10.2023 14:11 353

Консультація виконавця

Галина Токмач
Юрист Мирноград
У сервісі: 5 років
167 відгуків (167 +) (0 -)
Консультацій: 571
Топ 3 спеціалізації:
  • Трудове право
  • Кредити банків
  • Цивільне право

Доброго дня!

Відповідно до пп. 14.1.55 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) дохід, отриманий з джерел за межами України - будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.

Крім того, пп. 163.1.3 п. 163.1 ст.163 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування резидента є:…. іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Фізичні особи-резиденти із своїх іноземних доходів сплачують податок на доходи фізичних осіб (ставка 18%) та військовий збір (1,5 %).

Відображення іноземних доходів в декларації: іноземні дивіденди вказуються у рядку 10.7 податкової декларації («Доходи, отримані з джерел за межами України»).

Згідно з пунктом 164.4 статті 164 розділу IV Кодексу доходи, отримані у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), перераховуються у гривнях за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

у графі 3 рядка 10.7 вказується сума іноземних доходів, перерахована у гривнях, з урахуванням норм пункту 164.4 статті 164 розділу IV Кодексу;

у графі 6 рядка 10.7 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету;

у графі 7 рядка 10.7 вказується сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету.

Примітка: Податковий орган для перевірки правильності визначення податкових зобов'язань може зажадати від особи отримання підтверджуючих документів щодо відповідного доходу. Відтак, варто подбати про отримання таких документів. Ними можуть бути: виписка з рахунку банку; довідка від самого підприємства про суми нарахованих дивідендів тощо.

Згідно з пп. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 ПК України у разі, якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Зокрема, для уникнення подвійного оподаткування Україною укладено низку угод з іншими країнами. На сьогодні чинні більше ніж 70 двосторонніх міжурядових угод (конвенцій) про уникнення подвійного оподаткування. Зокрема, це такі країни як Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Іспанія, Португалія, Швеція, Норвегія, Латвія, Литва, Естонія тощо (з повним переліком відповідних угод можливо ознайомитись на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України у розділі «Міжнародне співробітництво» - «Чинні двосторонні міжурядові угоди (конвенції) про уникнення подвійного оподаткування»).

Ці договори, зокрема, передбачають, що податок з доходів, сплачений за кордоном, зараховується в зменшення податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб в Україні.

Відповідно, до п. 3.2 ст. 3 ПК України, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до п. 13.4 ст. 13 ПК України суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими цим Кодексом.

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ст. 13 ПК України).

ОТЖЕ, якщо Вами вже сплачено іноземний податок за ставкою 7%, то такий сплачений іноземний податок зараховується в рахунок українського ПДФО за ставкою 18%, в результаті чого Ви маєте сплатити до бюджету України ПДФО вже за ставкою 11%. Ну і звичайно доведеться сплатити військовий збір 1,5%.

Успіхів!

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram