Відкриття LLP в Великобританії. Звітність. Оподаткування. Подвійне оподаткування, уникнення. Звітність KIK

Добрий день. Резиденти Укораїни 2 засновники компанії в LLP в Великобританії, для ведення бізнесу по дропшипінгу. Товар не буде повязаний з Україною.
Такі питання:
1. Яке оподаткування LLP в Великобританії та звітність в Україні для резидентів
2. Що саме оподатковується в Україні якщо володіти КІК
3. Що вважається прибутком учасників компанії
4. Подача повідомлень та звітності по КІК до податкової України

12.12.2023 11:59 785

Консультація виконавця

Марина Бекало
Адвокат Одеса
У сервісі: 5 років
833 відгука (832 +) (1 -)
Консультацій: 2152
Топ 3 спеціалізації:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Добрий день.

Щодо Ваших питань:

1) Яке оподаткування LLP в Великобританії та звітність в Україні для резидентів.

Ваша компанія (яку ви будете контролювати) в Великобританії буде резидентом цієї країни та має здійснювати свою діяльність у відповідності до законодавства цієї країни. Учасники компаній у формі LLP в UK сплачують податки з власних доходів від діяльності компанії пропорційно своєї частки. Податок на прибуток (income tax) компанія  в формі LLP  не сплачує. 

Якщо учасники КІК є резидентами України з позиції оподаткування, то такі резиденти мають повідомити українську податкову за місцем податкового обліку (реєстрації місця проживання) про наявність КІК за кордоном. 

За ст. 39-2 Податкового кодексу України Податковий кодекс України | від 02.12.2010 № 2755-VI (rada.gov.ua), контрольована іноземна компанія (КІК)- будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи -  або юридичної особи - резидента України відповідно до правил, визначених цим Кодексом.

Ознаки такого контролю передбачені п. 39-2.1.2. ПКУ, до них відносять:

якщо резидент України

- володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або

- володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб - резидентів України та/або юридичних осіб - резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або

-окремо або разом з іншими резидентами України - пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Володіти часткою означає, що Ви здійнюєте вплив на відповідну частку голосів у вищому органі управління КІК (загальних зборах) та/або отримуєте частину прибутку ( дивиденди), приймаєте рішення, отримуєте активи від діяльності та/або після ліквідації чи припинення.

Крім повідомлення про КІК необхідно також звітувати про нього в щорічній податковій декларації про майновий стан в Україні.

Перед тим, як звітувати про КІК, особа має  повідомити податкову про її наявність, подавши відповідне повідомлення в податкову за місцем прописки. Повідомлення подається протягом 60 днів з моменту володіння КІК. 

Тобто, особа має подати Повідомлення протягом 60 днів з дня набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) частки в іноземній юридичній особі в електронному кабінеті платника податків з формою, що встановлена Наказом Мінфіна №502 (див. за посиланням: Про затвердження форми та Порядк... | від 22.09.2021 № 512 (rada.gov.ua)

Далі Ви маєте звітувати про КІК в щорічній податковій декларації про майновий стан, та відображати суму  скоригованого прибутку  КІК пропорційно своєї частки на підставі фінансовой звітності КІК за кордоном.

Фінансовий рік для компанії в Великобританії відрізняється від фінансового (податкового) року в Україні. Якщо в Україні податковий рік вважається період з 01.01 до 31.12., то в Великобританії фінансовий рік це 12 міс. з дати створення компанії 

 LLP звітує в Companies House за результатами фінансового року-тобто  12  міс. з дати створення компанії. При цьому, фінансовий рік компанія може дізнатися на електронному сервісі  Companies House, яка визначає кінцеву дату подання звітності.

Далі, після звітування в Великобританії та сплати там податків, ви як резиденти України маєте прозвітувати про доходи іноземного походження в річній декларації про майновий стан ( до 01.05. року слідуючим за звітним "податаковим). Нагадую, у нас звітний рік вважається 01.01 по 31.12. Для прикладу, щорічна декларація за звітний 2023рік подається до 01.05.2024р.

Якщо наприклад у Вас фінансовий рік закінчується  умовно в липні 24р.,  звіт в Великобританії подали 01.07.24, то декларацію про майновий стан в Україні логічно що маєте подати вже в наступному році до 01.05.25р. 

Як розрахувати об'єкт оподаткування? За загальними правилами : 

Базою оподаткування береться із розрахунку прибутку КІК  ( з річної фінансової звітності) скоригований пропорційно частці, якою володіє особа в КІК  на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК що обчислюється відповідно до правил, визначених  п. 39-2.3., п. 39-2.3.2.ПКУ основних різниць:

 - фінансовий результат від операцій контрольованої іноземної компанії з цінними паперами, іншими корпоративними правами, деривативами;

 - сума уцінки, врахована у фінансовому результаті до оподаткування у поточному податковому (звітному) періоді на інструменти власного капіталу, перекласифіковані у фінансові зобов’язання відповідно до стандартів фінансової звітності, які застосовує контрольована іноземна компанія;

- втрати від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розраховані за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації;

- сума від’ємного загального результату переоцінки цінних паперів та/або інших корпоративних прав (загальна сума уцінок цінних паперів та/або інших корпоративних прав перевищує загальну суму їх дооцінок за податковий (звітний) період) (крім державних цінних паперів або облігацій місцевих позик), відображена у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до стандартів фінансової звітності, що застосовує контрольована іноземна компанія;

 При цьому, під час розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії не враховуються:

- сума уцінки, врахована у фінансовому результаті до оподаткування у поточному податковому (звітному) періоді на інструменти власного капіталу, перекласифіковані у фінансові зобов’язання відповідно до стандартів фінансової звітності, які застосовує контрольована іноземна компанія;

- втрати від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розраховані за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації;

- сума від’ємного загального результату переоцінки цінних паперів та/або інших корпоративних прав (загальна сума уцінок цінних паперів та/або інших корпоративних прав перевищує загальну суму їх дооцінок за податковий (звітний) період) (крім державних цінних паперів або облігацій місцевих позик), відображена у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до стандартів фінансової звітності, що застосовує контрольована іноземна компанія;

-витрати контрольованої іноземної компанії від уцінки необоротних активів (основних фондів та нематеріальних активів) визнаються виключно в момент реалізації (відчуження) таких необоротних активів або у разі проведення дооцінки таких необоротних активів у межах суми проведеної дооцінки;

-витрати контрольованої іноземної компанії на нарахування процентів за борговими зобов’язаннями враховуються у сумі, що не перевищує 30 відсотків суми фінансового результату до оподаткування, фінансових витрат та суми амортизаційних відрахувань контрольованої іноземної компанії за даними фінансової звітності звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів.

-витрати на формування резервів за сумнівною заборгованістю, іншою дебіторською заборгованістю, а також доходи від розформування зазначених резервів.

- витрати на списання безнадійної заборгованості, якщо не відповідає цьому терміну згідно п.14.1.11 ПКУ ( минув строк позовної давності, боржника визнано банкрутом / ліквідовано).

- база оподаткування зменшується на дохід, отриманий через постійне представництво в Україні.

- база оподаткування зменшується на дохід від участі в капіталі в українських  компаніях  (прямо або опосередковано).

- база оподаткування зменшується на суму нарахованих дивідендів від українських компаніях (прямо або опосередковано.

Тобто, це не просто звітування про КІК, тут необхідно подати розрахунок бази оподаткування для нарахування суми податку (ПДФО). Та базу оподаткування   я Вам дуже рекомендую  розрахувати за допомогою бухгалтера, а ще краще аудитора, принаймі перший звіт має бути підготовлений спеціалістом.

Скоригований прибуток КІК, визначений в іноземній валюті, підлягає перерахунку в гривню за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за звітний (податковий) період (п. 39-2.3.4 ПКУ).

Скоригований прибуток зменшується на суму  в межах суми скоригованого прибутку безпосередньо від КІК.

Податок   сплачується  ( але  розрахунок та звіт про КІК все рівно подаються, при будь-яких умовах), у разі якщо:

 - загальний сукупний дохід усіх КІК однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності 

-КІК є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі. 

- КІК  здійснює благодійну діяльність та не розподіляє доходи на користь її засновників (учасників).

- КІК зареєстрована в країні, з якою  

  КІК  фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою, що є не меншою за базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств в Україні, визначену пунктом 136.1 статті 136  ПКУ (18%), або є меншою за таку ставку не більше ніж на п’ять відсоткових пунктів, або  частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів контрольованої іноземної компанії із всіх джерел.

Якщо Ваша компанія за звітний рік має сукупний дохід, що не перевищує 2 млн євро, то Ви маєте лише подати звіт із розрахунком без обов'язку сплати ПДФО  18% та Військового збору 1,5%. Або, як варіант мінімізації сплати ПДФО Ви можете  направити нерозподілений прибуток  від діяльності КІК на виплати собі дивидендів. При цьому, це треба зробити до подання  звіту по КІК.

Оскільки компанія LLP  не є платником податку на прибуток, та не виплачує дивіденди своїм учасникам, а доходи учасників підлягають оподаткуванню за ставками 25% або 19% ( в залежності від доходів)

 Доходи іноземного походження в Україні підлягають оподаткуванню за ставкою 18% ПДФО  та 1,5% Військового збору. Якщо Ви сплатили податки в Великобританії, то Ви маєте право зменшити оподаткування в Україні на суму сплачених податків в Великобританії згідно з угодою про уникнення подвійного оподаткування ( див. за посиланням: Конвенція між Урядом України і Урядом ... | від 10.02.1993 (rada.gov.ua)

 за певними правилами ( згідно до ст. 13 Податкового кодексу): Ви маєте отримати в Великобританії довідку про сплачені податки та базу оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації в українському посольстві в Великобританії.

В такому разі в декларації Ви визначаєте свій дохід іноземного походження, та для уникнення подвійного оподаткування, разом із декларацією надаєте довідки про сплачені податки за кордоном, Україна має їх врахувати.

І навпаки, якщо Ви є податковим резидентом України, Ви можете сплачувати податки в Україні та відповідно зменшити своє податкове навантаження в Великобританії, надавши також довідку про податкове резидентство в Україні та довідку про сплачені податки в Україні.

2) Що саме оподатковується в Україні якщо володіти КІК

Будь-який іноземний дохід оподатковується в Україні якщо Ви є резидентом України, застосувавши правила уникнення подвійного оподаткування (що визначені вище), та з урахуванням правил про які я зазначила в п.1 відповіді.

3) Що вважається прибутком учасників компанії

Весь дохід що LLP отримала від провадження своєї діяльності, який відповідно розподіляється між учасниками пропорційно розміру їх часток. 

4) Подача КІК до податкової в Україні,  які правила? 

Протягом 60 днів з дня початку володіння часткою в КІК подається повідомлення про наявність КІК в нашу податкову через електронний кабінет платника податків Електронний кабінет платника (tax.gov.ua)

За формою що я визначила в п.1 відповіді. 

Подати повідомлення по КІК я Вам можу допомогти. 

У разі виникнення додаткових питань або уточнень, звертайтеся marina.bekalo@gmail.com

З повагою,

Адвокатка Бекало Марина

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram