З 08 грудня 2023 діє Закон про часткове скасування мораторію на планові перевірки ДПС (Зако N 3453-IX).
В статті розглядаються нові підстави для податкових перевірок будуть діяти у 2024.
Крім того, в цій статті ви дізнаєтеся:
- кого включать у план-графік перевірок,
- для кого мораторій продовжує діяти,
- які перевірки призупиняються у випадку відсутності безпечних умов для її проведення, а які ні.
НОВІ ПІДСТАВИ ДЛЯ ПОДАТКОВИХ ПЕРЕВІРОК.
Згідно з Законом введені нові підстави для включення до плану-графіка проведення документальних планових перевірок, якщо платник відповідає хоча б одному з таких критеріїв (на підставі показників, сформованих за підсумками 2021 року):
Рівень сплати відповідного податку за галузями та показники середньої заробітної плати у відповідній галузі (галузь визначається за КВЕД ДК 009:2010) за регіонами за підсумками 2021 року публікуються на офіційному вебсайті ДПСУ протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності Законом №3453.
Надалі, при формуванні плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік враховуються показники позитивної динаміки:
а) рівнів сплати податку на прибуток та ПДВ у відповідній галузі за дев’ять місяців 2023 року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, на початку року враховуватимуться показники за попередній 2022 рік;
б) рівнів нарахування та/або виплати податковим агентом — юрособою доходів у вигляді заробітної плати за дев’ять місяців 2023 року. Після настання граничних строків для подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за четвертий квартал 2023 року враховуватимуться показники за чотири квартали 2023 року.
План-графік перевірок може змінюватися щомісяця, але розпочати перевірку на вказаних нових підставах податкові органи можуть не раніше ніж через два місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.
Звертаємо увагу, що у випадку відповідності вашого підприємства вказаним критеріям, ще не означає, що вас відразу обов’язково включать у план-графік (може зовсім не включать, або включать ще не скоро). Тому сподіваємось, що у більшості буде час перевірити свій облік самостійно або за допомогою аудиторської компанії (бажано за період 2021 – 2023), для зменшення ризиків донарахування штрафів. При самостійному виправлені у період дії воєнного стану санкції не застосовуються.
Крім того, звертаємо увагу платників, у яких на 24.02.2022 проходили податкові перевірки і не були завершені на цю дату: для тих, на кого мораторій вже не поширюється, перевірки поновлюються на невикористаний строк.
Платників, відносно яких вже не діє мораторій, також можуть перевіряти в частині нарахування і сплати ЄСВ (Відповідно до п. 9-25 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ з 01.12.2023).
У ЯКИХ ВИПАДКАХ МОРАТОРІЙ ПРОДОВЖУЄ ДІЯТИ?
Тимчасово, з 1 грудня 2023 року (пп. 69.35-1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ), діє мораторій на проведення таких видів перевірок:
1) документальних перевірок ФОПів — платників ЄП 1-ї т 2-ї груп (крім перевірок у разі припинення ФОПа та/або на звернення платника податків) - до 1 грудня 2024 року;
2) документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку перевірки зараз — на тимчасово окупованій території після 24.02.2022 або території, на якій ведуться активні бойові дії, — до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація відповідних територій (завершені бойові дії на відповідній території), а в разі зміни місцезнаходження на іншу територію України — до дати проведення держреєстрації змін. Відповідні території визначаються за Переліком №309.
Ця умова не стосується документальних позапланових перевірок, що проводяться:
3) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дій — це територія можливих бойових дій, — до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України — до дати проведення держреєстрації змін. Відповідні території визначаються за Переліком №309.
Ця умова не стосується документальних позапланових перевірок, що проводяться:
4) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку:
ВРАХОВУЮЧИ ВОЄНИЙ СТАН, ЧИ МОЖЕ ПЕРЕВІРКА БУТИ ПРИЗУПИНЕНА У ВИПАДКУ ВІДСУТНОСТІ БЕЗПЕЧНИХ УМОВ ДЛЯ ЇЇ ПРОВЕДЕННЯ?
Перевірки можуть проводитися лише за наявності безпечних умов для їх проведення:
Якщо безпечні умови для проведення перевірки не можуть бути забезпечені, то такі обставини зупиняють перебіг строку проведення перевірки з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.
Але деякі перевірки, незважаючи на небезпеку, не підлягають зупиненню: з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 (у частині документальних позапланових перевірок порушень податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України); 78.1.8 (у частині декларування бюджетного відшкодування); 78.1.21 (перевірка з інформацією від іноземних держав) ПКУ.
_______________________________________________________________________________________
ДОВІДКОВО.
Нагадуємо, що крім нових підстав для перевірок, мораторій не діє відносно:
1) платників податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
2) платників податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
3) платників податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги;
4) нерезидентів, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, та/або відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва нерезидента, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв: