Вітаю.
З вересня 2022року фізична особа постійно проживає в Словаччині. Працює за трудовим наймом та сплачує податки в цій країні.
При цьому, на підприємстві на якому така особа працювала до повномасштабної війни ще перебуває у відпустці без збереження заробітної плати у звязку із простоєм.
У звязку з цим питання: 1. чи вважається така особа резидентом України та 2. Чи потрібно декларувати отримані доходи за кордоном в Україні та сплачувати податки.
Заздалегідь дякую.
Добрий день.
Пунктом 14.1.213 ст. 14 Податкового кодексу України зазначені критерії для визначення податкового резидентства фізичної особи:
14.1.213. резиденти - це:
-фізична особа - резидент - фізична особа, яка має місце проживання в Україні.
- разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні;
-якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.
Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності.
Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.
Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання в країні, або її реєстрація як самозайнятої особи.
Між Україною та Словацькою республікою діє Конвенція про уникнення подвійного оподаткування (див. за посиланням: Конвенція між Урядом України і між Уря... | від 23.01.1996 (rada.gov.ua)
Стаття 4 Конвенції надає такі критерії визначення резидентського статусу:
Відповідно до п. 13.1. Кодексу, доходи, отримані фізичною особою - резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень цього Кодексу чи міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
При цьому, слід зауважити що навіть будучі резидентом Україні, не влючаються до складу річного оподаткованого доході такі доходи, які не підлягають оподаткуванню в Україні згідно до міжнародних угод про уникнення подвійного оподаткуваня які уклала Україна з іноземними юридисдикціями, у Вашому випадку це ст. 15 Конвенції.
А отже, відповідаючи на Ваші питання:
1. Чи є особа резидентом України?
Ні.
2. Чи повинна така особа декларувати свої іноземні доходи в Україні?
Ні. В силу її резидентського статусу в Словаччині, а також ст. 15 Конвенції та п. 13.1. , п.162.1.1. Податкового кодексу України.
У разі виникнення додаткових питань або уточнень, звертайтеся [email protected]
З повагою,
Адвокат Бекало Марина
Щиро дякую за таку змістовну та вичерпну консультацію!
Всього найкращого!