оподаткування хмарних послуг нерезидентом

Добрий день
Україський ТОВ ( ІТ компанія) планує укласти угоду на отримання хмарних послуг з нерезидентом по зберіганню інформації на серверах, що знаходяться за кордоном. Оплата буде здійснюватися в євро. Чи підпадають такі операції під ПДВ в Україні? Якщо так, то хто фактично/юридично має сплачувати ПДВ? Чи достатньо договору оферти, адже напряму з нерезидентом контракт не укладаєтсья?

19.04.2024 12:52 144

Консультація виконавця

Марина Бекало
Адвокат Одеса
У сервісі: 5 років
765 відгуків (764 +) (1 -)
Консультацій: 1983
Топ 3 спеціалізації:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Добрий день.

Почну з визначення що є електронними послугами для цілей оподаткування за ст. 208-1 Податкового кодексу.

За п. 14.1.56-5. ПКУ, електронні послуги - послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях. До таких послуг, зокрема, але не виключно, належать:

- постачання електронних примірників, надання доступу до зображень, текстів та інформації, у тому числі, але не виключно, підписка на електронні газети, журнали, книги, надання доступу та/або завантаження фотографій, графічних зображень, відеоматеріалів;

- надання доступу до баз даних, у тому числі користування пошуковими системами та службами каталогів у мережі Інтернет;

- постачання електронних примірників (електронно-цифрової інформації) та/або надання доступу до аудіовізуальних творів, відео- та аудіотворів на замовлення, ігор, включаючи постачання послуг з участі в таких іграх, постачання послуг з доступу до телевізійних програм (каналів) чи їх пакетів, крім доступу до телевізійних програм одночасно з їх транслюванням через телевізійну мережу;

- надання доступу до інформаційних, комерційних, розважальних електронних ресурсів та інших подібних ресурсів, зокрема, але не виключно, розміщених на платформах спільного доступу до інформації чи відеоматеріалів;

- постачання послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет, проведення та надання якого не потребує участі людини, у тому числі шляхом надання доступу до віртуальних класів, освітніх ресурсів, у яких учні виконують завдання онлайн, а оцінки виставляються автоматично, без участі людини (або з мінімальною її участю);

-надання хмарної послуги в частині надання обчислювальних ресурсів, ресурсів зберігання або систем електронних комунікацій за допомогою технологій хмарних обчислень;

-постачання програмного забезпечення та оновлень до нього, у тому числі електронних примірників, надання доступу до них, а також дистанційне обслуговування програмного забезпечення та електронного обладнання;

- надання рекламних послуг у мережі Інтернет, мобільних додатках та на інших електронних ресурсах, надання рекламного простору, у тому числі шляхом розміщення банерних рекламних повідомлень на веб-сайтах, веб-сторінках чи веб-порталах.

Не відносяться до таких послуг:

-постачання товарів/послуг, замовлення (бронювання) яких здійснюється через мережу Інтернет, за допомогою мобільних додатків та інших електронних ресурсів, а фактичне постачання здійснюється без використання мережі Інтернет (зокрема, послуги з розміщення, винаймання автомобілів, послуги закладів харчування з постачання продукції, послуги пасажирського транспорту та інші подібні послуги);

-постачання товарів та/або інших послуг, відмінних від електронних послуг, у складі яких є електронні послуги, у разі якщо вартість електронних послуг включена до загальної вартості таких товарів/послуг;

-постачання послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет, у разі якщо мережа Інтернет використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем;

 -постачання примірників творів у галузі науки, літератури і мистецтва на матеріальних носіях;

 -надання консультаційних послуг електронною поштою;

 -надання послуг з доступу до мережі Інтернет;

Отже,  постачання послуги хмарного зберігання інформації є електронними послугами, які підпадають під оподаткування ПДВ.

 Щодо оподаткування ПДВ постачання електронних послуг від нерезидентів України:

Якщо отримувач електронної послуги є ТОВ ( резидент України незалежно від системи оподаткування) або ФОП -платник ПДВ , то оподатковуються такі операції за правилами, що встановлені п. 190.2 Податкового кодексу.

Резиденти України (ТОВ незалежно від системи оподаткування та ФОП платник ПДВ) виступають в даних операціях як податковий агент, адже є особами особами, відповідальними за нарахування (утримання) та сплату ПДВ є отримувач послуг (резидент України,незалежно від того того на якій системі оподаткування він перебуває). В Вашому випадку це ТОВ.

Згідно до п. 180.2 Податкового кодесу, Особою, відповідальною за нарахування та сплату податку  (ПДВ) до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг, крім випадків, встановлених статтею 208-1 цього Кодексу.

Відповідно до п. 190.2 Податкового кодексу,  для послуг, які постачаються нерезидентами на митній території України, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких послуг з урахуванням податків та зборів, за винятком податку на додану вартість, що включаються до ціни постачання відповідно до законодавства. Визначена вартість перераховується в національну валюту за валютним (обмінним) курсом Національного банку України на дату виникнення податкових зобов'язань. У разі отримання послуг від нерезидентів без їх оплати база оподаткування визначається, виходячи із звичайних цін на такі послуги без урахування податку.

Згідно до п. 185.1 Податкового кодексу, об'єктом оподаткування (ПДВ)  є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Тобто, отримувач електронних послуг є податковим агентом нерезидента-постачальника послуг, він утримує з цієї операції та сплачує ПДВ самостійно, та має скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

Щодо форми договору, то публічна оферта прирівнюється до письмової форми договору, а отже для податкової немає значення в якій формі у Вас укладені договірні відносини. Головне дотримання умов податкового законодавства щодо оподаткування таких операції ПДВ від імені нерезидента України.

У разі виникнення додаткових питань або уточнень, звертайтеся marina.bekalo@gmail.com

З повагою,

Адвокат Бекало Марина

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram