Працював на фопа. Робота неофіційна.
Залишив. 3 місяці обіцяють розрахуватись.
Є накладні з моїм підписом(прийом товару)є звіт з моїм почерком і данними фопа,є банківськи чеки про отримання грошей від власника.
Куди можу звернутись?
Прокуратура,держпраці,податкова,поліція
У мене нема фактичних доказів по заборгованності.Винні 45 тис.
Треба зразки заяв.Люди дуже впливові,і Я десь не вірю що можу в них ці гроші вибити,хочеться максимум створити неприємності в рамках правового поля
Вітаю!
У разі якщо з якихось причин особа працює неофіційно і її трудові права порушуються пропоную можливі варіанти дій:
Скласти письмове звернення/заяву на ім’я директора підприємства, у якому зазначити про конкретні факти порушення трудових прав, в чому вони полягають. За можливості зареєструйте дану заяву на підприємстві. А також обов’язково відправте це звернення рекомендованим листом, чеки про відправку зберігайте. Якщо є офіційна електронна пошта також можна надіслати нею.
Важливо! Якщо немає можливості звернутися до юриста для фахового написання такої заяви із посиланнями на норми законодавства, відповідальності, то потрібно відправити хоча би звернення із вказаними фактами порушень, у разі чого це буде доказом того, що ви звертались задля врегулювання ситуації.
Звернутися до Державної служби з питань праці та повідомити про наявне порушення, оскільки саме до їх повноважень входить питання неофіційної зайнятості. Працівник може подати електронне звернення шляхом заповнення форми:
https://dsp.gov.ua/forma-dlia-podannia-elektronnykh-zverne/
Також є можливість підготувати письмове звернення та відправити рекомендованим листом на адресу Державної служби з питань праці, яка знаходиться у області, де працює працівник. Контактну інформацію територіальних органів можна переглянути за посиланням:
https://dsp.gov.ua/kontaktna-informatsiia-terytorialnykh/
Важливо! До кола завдань та повноважень Держпраці не входить зобов’язати роботодавця чи змусити його одразу оформити працівника офіційно, проте за результатами інспекційного відвідування буде складено припис про усунення порушень та притягнення до відповідальності. Дані дії можуть стати поштовхом до припинення правопорушень і відновлення порушених прав або ж таке звернення буде ще одним доказом того, що порушуються трудові права і це можна використати у разі необхідності в суді.
Звернутися до суду із позовною заявою. У такому разі предметом позову буде встановлення факту перебування у трудових відносинах. Також є можливість вимагати нарахування та сплати єдиного соціального внеску за період роботи.
Працівник має право звернутись до суду з позовом про встановлення факту трудових відносин.Для встановлення факту трудових відносин в судовому порядку, рекомендовано мати докази, які підтверджують факт того, що працівник дійсно працював на користь роботодавця — це можуть бути будь-які письмові, фото, відео, аудіо докази, так само, як і покази свідків. В разі задоволення позову, роботодавець буде зобов’язаний оформити трудові відносини та зробити записи до трудової книжки.
Відповідно до ст. 232 КЗпП безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються спори працівників про оформлення трудових відносин у разі виконання ними роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи. Якщо ви вважаєте свої права порушеними, для їх поновлення Ви маєте право звернутися до суду.
У разі встановлення органом, що розглядає трудовий спір, трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи, приймається рішення про нарахування та виплату такому працівникові зарплати у розмірі не нижче середньої зарплати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої зарплати, та про нарахування і сплату відповідно до законодавства ПДФО та ЄСВ за встановлений період роботи.
При підтвердженні фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ і податків – на роботодавця накладаються фінансові санкції відповідно до ст. 265 КЗпП у 30-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
ЖОДНА ВПЛИВОВІСТЬ В ЦЬОМУ РАЗІ НЕ ДОПОМОЖЕ.
Важливо! Потрібно зауважити, що цей перелік дій є узагальненим, оскільки кожна ситуація може супроводжуватися певними індивідуальними обставинами та фактами. У будь-якому випадку, якщо особа неофіційно працевлаштована потрібно зібрати якомога більше доказів цього. Це можуть бути фотографії з робочого місця, свідчення колег, докази виконання тієї чи іншої роботи в рамках трудової діяльності тощо.
----------
Нелегальним працевлаштуванням слід вважати виконання певного виду робіт без юридичного оформлення працевлаштування, тобто без укладання трудового договору. В разі, якщо роботодавець допускає працівника до роботи без оформлення трудового договору, ці дії є порушенням законодавства про працю та є підставою для накладення на нього штрафу (стаття 265 КЗпП України).
Слід зазначити, що виконання роботи без офіційного працевлаштування значно звужує реалізацію трудових прав такого працівника. Неофіційно працевлаштована особа позбавлена законодавчого захисту та повністю залежить від роботодавця та його дій по відношенню до працівників.
У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені статтею 265 КЗпП України, не застосовуються згідно із Законом України № 2136-IX від 15.03.2022 "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" з урахуванням змін, внесених Законом України № 2352-IX від 01.07.2022 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин".