Индексация зарплаты, которая установлена в штатном расписании в долларах, но выплачиваемая в гривнах

Что является базовым месяцем для проведения индексации зарплаты, которая установлена в штатном расписании в долларах. Зарплата, выплачивается в гривнах в зависимости от курса доллара на дату выплаты по курсу НБУ. Так установлено внутренними документами предприятия и коллдоговором.


Например: зарплата 1000,00 долларов США по курсу НБУ  на дату выплаты.


Курс: мая -26,10


           июня – 26,23


           июля – 26,58


           августа – 27,88


           сентября – 28,11


           октября – 28, 21


           ноября – 27,74


           декабря – 27,43


Является ли октябрь по таким зарплатам базовым для целей индексации, так как в октябре самый большой курс? 

14.01.2019 18:39 5484

Консультація виконавця

Галина Казначей
Податковий консультант
У сервісі: 2 роки
1 відгук (1 +) (0 -)
Консультацій: 3


Заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується в грошових знаках, що мають законний обіг на цій території (ст. 23 Закону про оплату праці).


Проте в законодавстві не міститься заборон щодо встановлення розмірів посадових окладів із прив'язкою до валюти. Отже, встановити зарплату можна як у національній, так і в іноземній валюті.


Слід зазначити, що зарплату у валюті можуть отримувати  лише працівники-нерезиденти, якщо це передбачено в трудовому договорі чи контракті.


Також про це згадувалося у листі Мінсоцполітики від 22.08.2013 р. №923/13/84-13: якщо в колективному договорі розміри заробітної плати встановлено у прив'язці до іноземної валюти, виплата здійснюється в гривнях і мають бути обумовлені вимоги щодо перерахунку іноземної валюти в гривні відповідно до курсу НБУ, що діє на момент нарахування заробітної плати.


Сума заробітної плати на дату нарахування, буде різною, залежно від курсу іноземної валюти на певну дату.


Має бути зазначено, поряд з окладом в іноземній валюті, примітку: «На момент нарахування зарплати сума перераховується в гривні за курсом НБУ».


Також не буде порушенням, якщо зарплату у валюті зафіксувати за курсом на дату її встановлення. Тоді на кожну дату нарахування сума зарплати буде однаковою, адже буде прив'язка до курсу на дату її встановлення.


Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів, вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях, такі доходи перераховуються за курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) цих доходів (п. 164.4 ПКУ). Тож з метою оподаткування ПДФО доходи в іноземній валюті перераховуються в гривні за офіційним курсом іноземної валюти.


Iндексація


Iндексації підлягають грошові доходи громадян, одержані у гривнях на території України, які не мають разового характеру (п. 2 Порядку №1078).


З цього випливає: якщо у працівника-нерезидента зарплата на території України в іноземній валюті, то її індексувати не треба, бо немає законних підстав.


У разі отримання зарплати працівниками як резидентами, так і нерезидентами з прив'язкою до валюти, але у гривнях таку зарплату необхідно індексувати.


Як уже з'ясували, у працівників-резидентів зарплата не може бути встановлена в іноземній валюті, лише — в еквіваленті.


Тож як на практиці проіндексувати «валютну» зарплату, дізнаємося з прикладу


ПРИКЛАД!


Варіант 1. На підприємстві встановлено оклад, еквівалентний 500 євро.


Тут слід видавати щомісяця наказ такого характеру:


«з 01.01.2019 р. установити оклад 17500,00 грн (якщо курс євро — 35,00 грн за 1 євро)»;


«з 01.03.2019 р. установити оклад 18500,00 грн (якщо курс євро — 37,00 грн за 1 євро)» і так далі щодо кожного місяця.


Варіант 2. Для того щоб бухгалтеру не обтяжувати себе щомісячним виданням наказів, можна піти іншим шляхом, зазначивши у наказі таке: «Встановити посадовий оклад у розмірі, що становить у гривнях суму, еквівалентну 500 євро за курсом НБУ на дату нарахування зарплати».


Тобто в такому варіанті не треба щомісяця видавати накази.


Отже, індексацію слід провадити залежно від коливання курсу іноземної валюти на дату нарахування, залежно від збільшення чи зменшення окладу.


Пам'ятаймо, що зменшення окладу не впливає на зміну «базового» місяця, впливає лише збільшення.


Також на госпрозрахункових підприємствах рекомендую особливо в такому випадку, активно застосовувати п. 5 Порядку №1078. У ньому сказано: «Працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв'язку зі зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче від норм, визначених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та положеннями цього Порядку».


Стосовно Вашої ситуації, жовтень  буде базовим місяцем, відносно листопада та грудня, оскільки відбулося зростання курсу в порівнянні з вереснем.


Але, також і вересень буде базовим місяцем в порівнянні з серпнем, та й серпень буде базовим в порівнянні з липнем і т.д., оскільки відбувається щомісяця зростання курсу. 


Отже, якщо заробітна плата має прив’язку до курсу іноземної валюти на дату нарахування, і у зв’язку з цим відбувається збільшення чи зменшення окладів, то й відповідно і індексувати необхідно згідно з Порядком №1078.


А це означає, якщо курс коливатиметься щомісяця у сторону збільшення, то й відбуватиметься зміна базового місяця, а відповідно, якщо курс буде коливатися у сторону зменшення, то й наслідків для проведення індексації не буде, оскільки зменшення окладів не впливає на зміну базового місяця.


 


 

Якщо подобається, тисни кнопку
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram