2-х подъездный, 9-и этажный дом.
Первый этаж, занимают предприниматели, которые отказываются платить взносы, на содержание дома и придомовой территории.
Слышал, что по Закону: если они зарегистрированы по одному адресу с осбб, также - должны платить эти взносы.
Предприниматели, отказываются это принимать и диалог, зашёл, в тупик.. Они прячутся и не хотят, даже это - обсуждать!!!!
Им выставлялись платежки, с учетом их площади и тарифа, но они это игнорируют. И уже, несколько лет!
Может есть, какая нибудь Законодательная норма, которая этот вопрос - регулирует?
Слышали разные мнения, что по Закону, они так же являются членами осбб и несут такие же затраты, на обслуживание дома, в котором есть осбб.
Буду крайне признателен, если кто нибудь, даст внятные объяснения, по этой ситуации и ссылки на Закон.
Благодарю!
Готовы сотрудничать.
Так, утримувати прибудинкову територію, спільні приміщення та задовольняти інші потреби ОСББ мають всі співласники незалежно від того, чи вони є фізичними особами, або юридичними чи фізичною-особою підприємцем, чи є вони членами ОСББ. В Законі для них немає виключення.
Згідно до ст. 4 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку",
1. Власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава.
2. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
3. Якщо квартира або нежитлове приміщення належить більш як одному співвласникові, реалізація прав та виконання обов’язків співвласниками квартири або нежитлового приміщення, включаючи участь в управлінні багатоквартирним будинком, здійснюються в порядку, передбаченому законодавством для реалізації права спільної власності.
Згідно до ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Згідно до ст. 15 "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку",
Співвласник зобов’язаний:
виконувати обов’язки, передбачені статутом об’єднання;
виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень;
використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями;
забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення;
забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин;
не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників;
дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм;
своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі;
відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників;
виконувати передбачені статутними документами обов’язки перед об’єднанням;
запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об’єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання;
дотримуватися чистоти у місцях загального користування та тиші згідно з вимогами, встановленими законодавством.
Щодо внесків. Згідно до ст. 23 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України.
Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов'язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників.
Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів.
Власник, який заподіяв збитки майну, що перебуває у спільній власності або власності інших співвласників, зобов'язаний відшкодувати заподіяні збитки в повному обсязі. Власник несе відповідальність за збитки, заподіяні особою, яка проживає спільно з ним, а також будь-якою іншою особою, яка проживає у квартирі згідно з договором оренди або з відома власника, якщо інше не передбачено договором оренди або іншим договором між власником і цією особою.
Відшкодування збитків може здійснюватися у грошовій чи в іншій формі за згодою сторін або за рішенням суду.
Разом з тим, згідно до вказаного Закону, ОСББ самостійно визначає розмір таких внесків, порядок їх сплати. Якщо Статутом визначено обов'язок сплати внесків співласниками майна, а також протоколами Зборів визначений розмір таких внесків, то всі без виключення зобов'язані сплачувати такі внески.
Згідно до ст.7 ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Співвласники зобов’язані виконувати рішення зборів співвласників.
Якщо приміщення якими користуються підприємці незалежно від їхнього місця реєстрації, перебувають на підставі договору оренди, то такі внески сплачуються або власником приміщення ( орендодавцем) або орендарем за їхньою з власником спільною домовленністю.
У Вашому випадку, є всі підстави для стягнення заборгованності за несплачені внески. Голова (керівництво) ОСББ має вручити такому неплатнику відповідну письмову претензію , надати розрахунок та вказати строк, протягом якого власник має сплатити заборгованність. У випадку несплати, ОСББ має всі підстави звернутися до суду та стягнути суми коштів в судовому порядку.
Також пропоную ознайомитися з позитивною судовою практикою за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/63331864, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/63671796
Якщо у Вас є додаткові запитання або уточнення, задавайте їх в коментарях, або надсилайте за адресою: [email protected] Я надам відповіді на всі запитання та відповідну правову допомогу.
З повагою,
Адвокат Бекало М.І,