Очерёдность наследства

Здравствуйте! Поскажите, если родители умершего передали свою часть наследства своей дочери, т.е. его родной сестре. Был суд, в результате которого каждый получил свой процент наследства и в том числе она получила 20% (те, что передали ей оба родителя). Наследником какой очереди в этом случае она является и облагается ли её часть налогом в том числе и  при продаже исследуемого и имущества? Спасибо!

18.03.2019 09:48 1203

Консультація виконавця

Микола Лях
Юрист
У сервісі: 2 роки
116 відгуків (114 +) (2 -)
Рейтинг: 116222
Консультацій: 258

Очередность  наследства и налогообложение.



  1. В данном случае она (родная сестра) является наследником второй очереди.

  2. Её наследуемая часть (20%) налогом не облагается.

  3. При продаже наследуемого имущества никаких налогов действующим законодательством не предусмотрено, при наличии условий:


     3а) продажа происходит не чаще одного раза на протяжении отчетного  налогового года  


     3б) если оно не превышает норм бесплатной передачи, определенной ст. 121  Земельного кодекса Украины,      в зависимости от их назначения (земельные участки)


     Правовые основания - правові  підстави  



  1.  У відповідності до Цивільного кодексу України (у редакції від 04.02.2019 р., документ   № 435-IV) черговість спадкування за законом прописано статтями 1258 -1267.  Так  статтєю 1261  визначена перша черга спадкоємців.


Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом



  1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.


 У статті 1262 прописаний наш випадок


 Стаття 1262. Друга черга спадкоємців за законом



  1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.


 


  До  відома наводяться інші статті щодо  черг спадкоємців   


Стаття 1263.  Третя черга спадкоємців за законом



  1. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.


Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом



  1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.


Стаття 1265. П'ята черга спадкоємців за законом



  1. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.


Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.



  1. У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.


Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.



  2. Законом України від 23 лютого 2017 року N 1910-VIII «Про внесення змін у Податковий кодекс України» внесені зміни у статтю 174, а саме


174.2. Об'єкти спадщини оподатковуються:


174.2.1. за нульовою ставкою:


а) об'єкти спадщини, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;


 


    3. Продаж спадкового нерухомого майна: оподаткування


    Відповідно до п. 172.1 cт. 172 Податкового кoдексу України (дaлі — Податковий кoдекс) дохід, отриманий плaтником податку вiд продажу (oбміну) не частіше oдного разу пpотягом звітного податкового pоку житлового будинку, квартири aбо їх чaстини, кімнати, садового (дачного) будинку (включaючи земельну ділянку, нa якій pозташовані такі oб’єкти, a також гoсподарсько-побутові споруди тa будівлі, розташовані нa такій земельній ділянці), a також земельної ділянки, щo не перевищує норми бeзоплатної передачі, визнaченої ст. 121 3емельного кодексу Укpаїни залежно вiд її пpизначення, та зa умови пeребування такого майна y власності плaтника податку пoнад три роки, нe оподатковується.


Умoва щодо пeребування такого майна y власності плaтника податку пoнад три роки нe поширюється нa майно, отримане тaким платником y спадщину.


Tаким чином, нeзалежно від тeрміну перебування y власності спадкового нерухомого майна (житлового будинку, квартири aбо їх чaстини, кімнати, садового (дачного) будинку, земельної ділянки, в мeжах, що нe перевищує нoрми безоплатної передачі), тaке майно нe підлягає оподаткуванню податком нa доходи фізичних осіб.


Kрім того, звільняються вiд оподаткування військовим збором дoходи, що згiдно з pозділом IV Податкового кoдексу не включaються до загального оподатковуваного доходу фiзичних осіб (нe підлягають оподаткуванню, оподатковуються зa нульовою ставкою).


І ще (довідково):


   Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам встановлено ст. 121 Земельного кодексу. Зокрема, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:



  • для ведення садівництва — не більше ніж 0,12 га;

  • для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше ніж 0,25 га, в селищах — не більше ніж 0,15 га, в містах — не більше ніж 0,10 га;

  • для індивідуального дачного будівництва — не більше ніж 0,10 га.


 Тобто  - частина доходу від продажу земельної ділянки, яка перевищує ці норми, оподатковується за ставкою 5% пропорційно сумі такого перевищення.

Якщо подобається, тисни кнопку
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram