Наявність укладеного договору страхування цивільної відповідальності не звільняє водія від обов’язку пред’явити працівнику поліції для перевірки поліс обов’язкового страхування

Чи обов`язковим є пред`явлення полісу обов`язкового страхування працівникам поліції?

26.03.2019 10:23 2406

Консультація виконавця

Наталія і Артем Кірюшини
Адвокат
У сервісі: 5 років
0 відгуків (0 +) (0 -)
Консультацій: 27

Диспозиція частини 1 статті 126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за Керування транспортним засобом особою, якане має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка».

Таким чином із наведеного вбачається, що саме відсутність або ненадання на вимогу працівника поліції страхового полісу тягне за собою адмінвідповідальність.

У даній справі водій у порядку адміністративного судочинства оскаржив постанову про притягнення його до відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП. При цьому згідно вказаної постанови, водій на вимогу працівників поліції надав останнім посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, однак не пред'явив полісу обов'язкового страхування.

При цьому факту не надання полісу позивачем не оскаржувалось.

Рішенням суду першої інстанції у позові відмовлено.

Проте, з таким рішенням не погодився апеляційний адміністративний суд, який рішення суду першої інстанції скасував та у позові відмовив виходячи з того, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення.

На думку апеляційного суду суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність у позивача обов'язку пред'явити поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, оскільки сама по собі наявність у централізованій базі даних Моторного (транспортного) страхового бюро України відомостей щодо діючого на час винесення оскаржуваної постанови поліса обов'язкового страхування на автомобіль позивача свідчить про відсутність порушень ПДР України з боку позивача.

Переглядаючи вказану справу КАС зробив досить цікаві висновки, які полягають у наступному.

Частиною першою статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка") у вигляді накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Водночас відповідно до статті 16 Закону України «Про дорожній рух», водій зобов'язаний мати при собі та на вимогу поліцейського, а водії військових транспортних засобів - на вимогу посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

За положеннями ст. 53 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» посадові особи відповідних підрозділів Національної поліції перевіряють документи водія транспортного засобу, які підтверджують наявність чинного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Виходячи з наведених вище правових норм право органів Національної поліції перевіряти наявність чинного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності кореспондується із обов'язком водія мати при собі та на вимогу працівника поліції пред'явити такий поліс. Сама по собі наявність чинного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності не спростовує факту адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 126 КУпАП, об'єктивна сторона якого полягає, зокрема, у непред'явленні відповідного договору на вимогу працівників поліції.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram