Чи має ОСББ право відключати електроенергію у разі наявності заборгованості?

Чи має ОСББ право відключати електроенергію у разі наявності заборгованості?

26.03.2019 10:26 2125

Консультація виконавця

Наталія і Артем Кірюшини
Адвокат
У сервісі: 2 роки
0 відгуків (0 +) (0 -)
Рейтинг: 5836
Консультацій: 27

Досить цікаве та актуальне рішення в якому Касаційний цивільний суд висловився щодо кола повноважень ОСББ в частині застосування ними санкцій до боржників зі сплати за надані комунальні послуги.


У даній справі мешканка гуртожитку, балансоутримувачем якого є ОСББ, звернулась до суду із позовом про зобов’язання відповідача підключити електричну енергію до її кімнати та відновити водопостачання, які було відключено за заборгованість.


Рішенням суду першої інстанції вказані вимоги задоволено.


Проте, апеляційний суд із таким рішенням не погодився та зазначене рішення скасував.


У зв’язку із цим позивач звернулась до КЦС із скаргою про скасування постанови апеляційного суду.


Переглядаючи справу КЦС став на бік позивача.


Мотивуючи своє рішення суд касаційної інстанції вказав, що відповідно до статті 17 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіянні збитки, а також у повному обсязі сплачувати встановлені цим Законом та статутом об'єднання внески і платежі.


За нормами статті 25 Закону України «Про електроенергетику» споживачі електричної енергії мають право на приєднання та підключення до електричної мережі, за умови виконання правил приєднання електроустановок до електричних мереж.


Водночас згідно пункту 35 Правил користування електричною енергією енергопостачальник має право відключити споживача у разі: самовільного підключення до електричної мережі; розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження приладу обліку та зриву пломби; порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному пунктом 27 цих Правил, або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості; неоплати за встановлення нового приладу обліку відповідно до пункту 17 або інших платежів згідно з цими Правилами; невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; зниження показників якості електричної енергії з вини споживача.


Проте, ОСББ всупереч вищенаведеним положенням ПКЕЕ, перебрало на себе повноваження енергопостачальної організації, оскільки енергопостачання кімнати позивача було відключено не енергопостачальною організацією, а відповідачем, яким не доведено наявності безспірної заборгованості позивача перед відповідачем за спожиту електроенергію, а підставою для відключення електроенергії стала заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території.


Аналогічно обмеження питного водопостачання є компетенцією підприємств питного водопостачання, а не ОСББ.

Якщо подобається, тисни кнопку
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram