написання заповітів подружжя пенсійного віку без спільних дітей

Добрий день.В нас ситуація з приводу написання заповіту. В подружжя пенсійного віку спільних дітей не має. В дружини від першого шлюбу є повнолітня дочка інвалід дитинства 3 групи, в чоловіка також повнолітня дочка , та двоє синових неповнолітніх дітей ,який загинув в АТО. В кожного з подружжя мається земля (паЇ) отримана від своЇх батьків у спадок. В дружини у власності є подарені її мамою  2 квартири, одна до шлюбу з чоловіком,друга в шлюбі. Є в подружжя спільне иайно  ; машина та дача. Як ,та чи можна скласти заповіт кожному із подружжя так ,щоб у кожного земля залишилася у спадок своїм дітям, а земля чоловіка  поділилась навпіл,тобто половина дочці а друга половина дітям сина. А дві квартири дружини отримані в дар щоб залишилися її дочці.Просимо допомогти.

08.08.2019 10:59 1911

Консультація виконавця

Анастасия Тимченко
Адвокат
У сервісі: 5 років
10 відгуків (10 +) (0 -)
Консультацій: 44

Відповідно до Статті 1235 Цивільного кодексу України


1. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.


2. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.


3. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини.


4. У разі смерті особи, яка була позбавлена права на спадкування, до смерті заповідача, позбавлення її права на спадкування втрачає чинність. Діти (внуки) цієї особи мають право на спадкування на загальних підставах.


Тобто якщо простою мовою, то подружжя йде до нотаріуса зі своїми паспортами та довідками про присвоєння ідентифікаційного номеру (необхідні документи) та документами на майно, яке вони хочуть заповісти і нотаріус складає заповіт в якому особи розподіляють своє майно за своїм бажанням, вказують коло спадкоємців та кому яке майно (чи частину майна) заповідають.


Крім того відповідно до Статті 1243 Цивільного кодексу України


1. Подружжя має право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить йому на праві спільної сумісної власності.


2. У разі складення спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя, який його пережив. У разі смерті останнього право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті.


3. За життя дружини та чоловіка кожен з них має право відмовитися від спільного заповіту. Така відмова підлягає нотаріальному посвідченню.


4. У разі смерті одного з подружжя нотаріус накладає заборону відчуження майна, зазначеного у заповіті подружжя.


Якщо залишились питання - звертайтесь. 

Якщо подобається, тисни кнопку
  • Валентина
    Валентина
    4 роки

    Дякуємо велике.Ми зрозуміли,що кожен із подружжя своїм особистим майном розпоряджається на свій розсуд в заповіті, а спільне майно окремим заповітом або спільним або кожний окремо.Та ще не зрозуміло по 2 пункту відповідно до Статті 1235 ЦКУ заповідач може лишити спадку спадкоємців за законом (що це мається на увазі ,хто сюди входить на теперішній час).Та по 3 пункту хто має право на обовязкову частку у спадщині на теперішній час.Дякуємо

    Побачити вiдповiдь на вiдгук
    • Адвокат, Юрист Анастасия Тимченко, фото
      Адвокат
      У сервісі: : 5 років
      10 відгуків (10 +) (0 -)
      Залишив коментар: : 08.08.2019 16:25

      Спільне майно також входить до складу заповіту, окремим його не обов"язкого оформлювати. Нотаріус це все оформить в одному заповіті. Спадкоємці за законом є родичі (1 черга - батьки, діти, подружжя, 2 черга - сестри, брати, дід, бабка і так далі). Тобто закон дає можливість залишити спадщину ні цим особам, а наприклад сусідки без пояснення причини. Щодо обов"язкової долі - Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram