В августе 2020 было собрание ОСББ по результатам которого решили собирать за стоянку авто 350 грн за одну машину, за вторую - +700 грн., за третью + 1050 грн.
Владельцы квартир без авто естественно платят только взносы ОСББ (квартплата).
Территория ограждена, также установлен шлагбаум и система доступа (по тел. или магнитному ключу), охранник.
ОСББ обещает в случае задолженности ограничивать доступ и штрафовать.
Фактически мы платим за охрану и поддержание систем контроля доступа. На данный момент я плачу за две машины 700 грн,, а не 1050 и не понимаю почему я должен платить повышенный коэффициент за второе авто.
Насколько я понимаю, на основании ст. 20 закона об ОСББ все члены должны платить равными частями (в зависимости от кв.м.) - собственно хотелось бы так и платить(возможно отменить решение собрания ОСББ для этого), сделать пересчет уплаченной суммы.
В першу чергу необхідно звернути увагу, що для організації парковки ОСББ повинно отримати земельну ділянку на якій розташовані паркомісця у власність, користування (постійне чи тимчасове).
В залежності від того яким чином оформлена територія на якій обладнано парковку залежить право співвласників на використання такої території. Якщо ця земельна ділянка надана в користування ОСББ то всі члени ОСББ в праві безперешкодно користуватись прибудинковою територією. Тобто обмеження доступу співвласників до прибудинкової території в такому випадку є протиправним.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (далі - Закон) частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Таким чином, загальні збори ОСББ приймають рішення щодо розміру внеску шляхом встановлення відповідного тарифу з кв. метра квартири та не житлових приміщень, що належить на праві власності кожному з співвласників. Визначити розмір внеску виходячи з кількості іншого майна (кількості ТЗ) закон не дає можливості.
Відповідно до ст. 22 Закону для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об’єднання за рішенням загальних зборів має право:
задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення;
визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори;
виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
В вашому випадку, парковка є скоріше за все прибудинковою територією і її утримання може відповідно до Законувиключно за рахунок оплати співвласниками послуг з утримання :
При цьому накладення штрафу може бути застосовано правомірно лише у випадку передбачення такого права (в першому випадку повинно бути передбачено статутом ОСББ, в другому індивідуальним договором, і в третьому статутом ОСББ). В інших випадках накладення штрафу не правомірне.
Виходячи з вище викладеного встановлений тариф на використання парковки є неправомірним оскільки повинен бути розрахований виходячи з площі квартири кожного з співвласників, а не кількості тз, за умови відсутності індивідуальних договорів на утримання території (в тому числі майна та послуг на ній - охорона, паркан, доступ).
Рішення Загальних зборів щодо визначення внесків та тарифів відповідно до ст. 20 Закону можна оскаржити в судовому порядку, так як вказаною статтею визначено, що спори щодо визначення частки співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, експлуатацію, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку вирішуються в судовому порядку.
Але у випадку скасування судом рішення, сплачені суми не підлягають перерахунку так як, чинність рішення загальних зборів втратись з моменту набрання законної сили рішення суду про його скасування, а не здати прийняття рішення Загальних зборів.
Якщо маєте додаткові питання або щось незрозуміло з моєї відповіді звертайтесь на пошту [email protected]
Адвокат Дайнеко Ігор