Призов, мобілізація, ВЛК, білий квиток

Доброго дня.
У 18 років отрима білий квиток "обмежено здатний" за статтею 30-в (поганий зір). Окрім воєнкомату, більше контактів з військоим життям в мене не було.
Наразі мені 31. Нещодавно перевірив свій зір (зрозуміло, що він значно просів за 13 років, судячи з того, що діоптрії моїх окулярів/лінз виросли за цей період - нажаль не можу згадати, які конкретно цифру зору були в 18 років).
Зараз такий зір:
OD = 0.02; sph -6.5 = 50%
OS = 0.03 sph -5.75 = 50%

З звязку з цим 2 питання:
1) на ВЛК мені як мінімум перепідтвердять мою обмежену здатність. Чи з таким зором не беруть і визнають не придатним?
2) Є 2 статті: ст 30 про діоптрії/рефракцію і ст 31 про гостроту зору. У якому випадку яка застосовується? І як може бути в моєму випадку?

Дякую!

02.05.2022 13:36 7420

Консультація виконавця

Дмитро Дончак
Юрист
У сервісі: 4 роки
750 відгуків (749 +) (1 -)
Консультацій: 1900
Топ 3 спеціалізації:
  • Діяльність фізичної особи підприємця
  • Військове право
  • Кредити банків

Добрий день.

Стаття 30-в Розкладу хвороб Наказу № 402 по першій графі (для призовників) означає, що Вас визнали непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час. На той час ніхто не міг навіть уявити, що в Україні колись буде воєнний час, тому всіх призовників за таким діагнозом вважали непридатними та виключали з військового обліку. Зараз ситуація змінилася, тому запис непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час потрібно розуміти буквально - в залежності від того, мирний чи воєнний час.

Зараз в Україні воєнний час, отже Ви являєтесь обмежено придатним до військової служби. Тобто, хоча і обмежено, але все ж таки придатним. Що означає термін "обмежено придатний"? Вас не можуть направити в бойову частину, але можуть мобілізувати і залишити, наприклад, проходити службу при військоматі. Відповідно до п.п. г) п. 20.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міноборони України від 14.08.2008  № 402, при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту, зокрема: «Обмежено придатний до військової служби». Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Так як Вам вже 31 рік, то статтю 30-в потрібно розглядати за II, III графами Розкладу хвороб, тобто придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Тепер по Ваших питаннях. Для зручності, почну в зворотньому порядку:

2. Різниця між 30 і 31 статтями.

В Поясненні до Розкладу хвороб вказано, що у статті 30 вказані ті ступені аномалії рефракції очей, установлені за умов циклоплегії, за яких гострота зору з корекцією не дає підстав для застосування статті 31 Розкладу хвороб, але характер та ступінь аномалії рефракції такі, що одержану гостроту зору слід визнавати нестійкою. У разі, коли при вказаних у даній статті аномаліях рефракції за графами II, III Розкладу хвороб передбачена індивідуальна оцінка придатності до військової служби, вирішальне значення надається гостроті зору. З тих даних, що Ви надали, не вбачається за можливе застосувати статтю 31. Тому у висновку ВЛК буде застосовано статтю 30.

1. Яким може бути висновок ВЛК:

Перш за все, потрібно мати на увазі, що будь-яке обстеження має лише рекомендаційний характер для ВЛК. При винесенні постанови комісія приймає до уваги лише власні обстеження. Якщо обстеження ВЛК виявить таку саму гостроту зору, як Ви вказали в своєму запитанні, то у висновку, скоріше за все, буде застосовано ту ж саму статтю 30-в (короткозорість будь-якого ока більше 6 дптр і до 8 дптр). Висновок: придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально

Що означає термін "обмежено придатний"? Вас не можуть направити в бойову частину, але можуть мобілізувати і залишити, наприклад, проходити службу при військоматі. Відповідно до п.п. г) п. 20.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міноборони України від 14.08.2008  № 402, при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту, зокрема: «Обмежено придатний до військової служби». Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Тобто, з таким зором мало шансів на визнання непридатним. В той же час, визнання обмежено придатним означає, що призвати теоретично можуть, але це в найгіршому випадку, і при цьому Ви не будете служити на передовій, а скоріше за все служба обмежиться виконанням певних робіт при військоматі.

 Якщо виникнуть запитання, або щось незрозуміло - пишіт мені на пошту ddmitr@ukr.net

З повагою, Дмитро Дончак.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram