Мобілізовано опікуна недієздатної особи.

Я являюсь опікуном особи, яка визнана недієздатною, є інвалідом дитинства 1групи, підгрупа А (психічне захворювання), потребує постійного догляду, проживає разом зі мною. з інших осіб, які могли б здійснювати догляд є лише пристаріла мати віком 77 років, яка за станом здоров`я не може здійснювати належного догляду, так як уже сама його потребує. З початком воєнних дій мені 24.02.2022 року вручили повістку з воєнкомату, по якій я був спочатку призваний до тероборони на території своєї громади, а потім перевели до ЗСУ та закріпили за військовою частиною не за місцем проживання про що мені не було розясненно. На сьогоднішній день мені вручено мобілізаційне зобов`язання, і є висока ймовірність того , що можуть відправити на передову. ДО військової частини мною подано рапорт на звільнення з військової служби 11.05.2022, але відповіді на нього на сьогоднішній день (01.06.2022) не має.

Чи мав право військомат взагалі вручати мені повістку?
Яка передбачена відповідальність якби я не пішов до військомату по цій повістці?
Чи можуть на даний час, поки вирішується питання звільнення, мене відправити далі на службу з місця проживання?
Які терміни та процедура розгляду рапорта про звільнення?
Чи можу я подати рапорт повторно і на чиє ім`я краще його подавати?

01.06.2022 14:39 4296

Консультація виконавця

Добрий день, по суті заданних питань.

Чи мав право військомат взагалі вручати мені повістку?

Відповідно до змісту ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до військових комісаріатів (військовозобов'язані Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України) для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час. Під час мобілізації та переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на штати воєнного часу громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах(мобілізаційних розпорядження, повістках або розпорядженнях військових комісарів (військовозобов'язані Служби безпеки України - керівників органів, де вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резервісти зобов'язані з'явитися до військових частин у строки, визначені командирами військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.

Відповідно до ч.1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text), не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи.

Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Таким чином, військкомат(тцксп) мав прававручати Вам повістку, однак Ви мали право не з'являтися та надати докази звільнення Вас від військової служби під час мобілізації(здійснення опіки над недієздатною особою(рішення суду)). Мобілізувати Вас могли тільки за Вашою згодою та тільки за місцем перебування, тому для визначення правомірності дій військомату(ТЦКСП) необхідно виходити з того чи надавали Ви документи, що підтверджують Вашу підставу та згоду на пороходження військової служби.

Яка передбачена відповідальність якби я не пішов до військомату по цій повістці?

За неявку за повісткою передбачена адміністратина відповідальність за ст.210-1 КУпАП(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text)

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(3400 -5100 грн.) і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Однак, Ви не понесли би відповідальності, якщо б надали документи, щодо звільнення Вас від військової служби під час мобілізації(здійснення опіки над недієздатною особою(рішення суду)), в тому числі поштою.


Чи можуть на даний час, поки вирішується питання звільнення, мене відправити далі на службу з місця проживання?

Відповідно до ч.1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text), не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи.

Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Ураховуючи вищенаведене, такого права не мають, оскільки Ви проходите службу за місцем Вашого проживанння. Якщо, таке відбувається необхідно писати рапорт та відмовлятися на підставі вищенаведеного. 


Які терміни та процедура розгляду рапорта про звільнення? Чи можу я подати рапорт повторно і на чиє ім`я краще його подавати?

Відповідно до ч.4 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text), військовослужбовці, які проходять військову службу на заклик під час мобілізації, на особливий період, військову службу на заклик осіб з числа резервістів у особливий період, звільняються з військової служби за:

2) під час воєнного стану:

 г) з таких сімейних обставин або інших поважних причин (якщо військовослужбовці не виявили бажання продовжувати військову службу):

• у зв'язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;

Частиною 7 ст. ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», передбачено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положенням про проходження військової служби громадянами України.

Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України(далі - Положення).

Згідно з п.12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 р. №1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Відповідно до п. 233 Положення військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення.У рапортах зазначаються:

підстави звільнення з військової служби;

думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Відповідно до п. 242 - п. 243 ПоложенняНакази про звільнення військовослужбовців з військової служби оголошуються командирами (начальниками) військових частин.

Для військовослужбовців, звільнених у запас або у відставку, які позитивно характеризувалися під час проходження військової служби, організовуються урочисті проводи:

звільнених командирів (начальників) військових підрозділів, військових частин і з'єднань - із шикуванням особового складу;

інших звільнених військовослужбовців - на загальних зборах військової частини.

Після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов’язані у п’ятиденний строк прибути до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.

У разі звільнення з військової служби на військовослужбовця оформлюється службова характеристика, в якій відповідний командир (начальник) визначає посаду для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України. Зазначена характеристика додається до особової справи військовослужбовця.

Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Після видання наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби підстава звільнення зміні не підлягає, якщо при звільненні не допущені порушення законодавства і не виникли нові обставини, пов'язані зі звільненням.

Законом України від 24 березня 1999 року №551-XIV затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України, яким визначає сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.

Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

Так, Порядок подання рапортів та зобов`язання командирів чітко визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Відповідно до статті 119 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, усі пропозиції, заяви чи скарги розглядаються і вирішуються у строк не більше одного місяця з часу їх отримання, а ті, що не потребують додаткового вивчення й перевірки, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів з часу їх надходження. Якщо у місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, командир встановлює новий строк, про що сповіщається військовослужбовець, який подав звернення. При цьому загальний строк розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати сорока п`яти днів.

Таким чином, при звільненні військовослужбовець подає рапорт, в якому зазначається підстава звільнення, та документи, які підтверджують її наявність. Рапорт подається на командира (начальника) військової частини у двох екземплярах(або за можливості надсилається поштою з описом), один з яких залишається на руках з відміткою про отримання, рапорт підлягає реєстрації у відділі діловодства військової частини(у разі відстутності доказів отримання або відсутності реєстравції рапорту- за рапортом не виникає юридичних наслідків). Рапорт розглядається не більше одного місяця з часу його отримання.

Подання рапорту повторно має сенс, якщо у Вас немає підтвердження отримання рапорту, або рапорт був поданий з порушенням, але Ви не позбавлені право подання рапорту повторно. У іншому випадку необхідно скаржитися до вищого командування та військової прокуратури(у випадку ігнорування) та вимагати відповіді за наданим рапортом з урахуванням вищенаведених норм. 

Зразок рапорту

 

Командиру ____________________________

В/ч ________

_______________________________________

(прізвище, ініціали)

 

 

Посада,  В/ч __________

_______________________________________

(прізвище, ініціали)

 

адреса зареєстрованого місця проживання:

_______________________________________

місце отримання поштової кореспонденції:

_______________________________________

номер засобів зв’язку:

_______________________________________

електронна адреса:

_______________________________________

 

РАПОРТ

Я,____________________________________________________________________________ (ПІБ, посада, звання, військовий підрозділ), призваний на військову службу під час загальної мобілізації, через введення воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 р.

Відповідно до підпункту "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, під час воєнного стану звільняються з військової служби через певні сімейні обставини або інші поважні причини (якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу). Однією з сімейних обставин в абзаці 2 цієї норми названо вопікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи.

Я є опікуном особи _______________________________  _______ р.н., яка є інвалідом І групи, що підтверджується доданими до рапорту документами. 

Керуючись зазначеною нормою Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також абзацом третім пункту 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, я не висловлюю бажання:

  • продовжувати військову службу;
  • проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю.

 Керуючись абзацом третім пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, погоджуюсь на виключення мене зі списків особового складу військової частини до проведення усіх необхідних розрахунків.

Враховуючи вищевикладене, на підставі статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також пунктів 210, 233, 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України прошу:

  1. звільнити мене з військової служби;
  2. надіслати мою особову справу до ________________________________ територіального центру комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим місцем проживання.

 

Додатки (бажано надати оригінали або нотаріально посвідчені копії):

1)  _______________________________(рішення суду про визнання особи недієздатною та призначення опікуна)

2) _______________________________(документи, що підтверджують інвалідність(довідка МСЕК, посвідчення, тощо))

 

З повагою,  

 

___________________________/_________________________________

  (підпис)                                           (прізвище, ініціали)                               

 

 «_____» __________________________ 2022 р.

Якщо у Вас залишились додаткові питання можете звертитися на пошту lexfirmgp@gmail.com або за допомогою месенджерів(0951856806).

Дякую за звернення, буду вдячний за відгук.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram