Доброго дня. Служу в роті охорони при військоматі. Був мобілізований. Маю дружину інваліда 2 групи. Роту скорочують. Осіб у яких 3 дітей залишають на службі - всіх інших переводять в інші частини. Від мене вимагають написати рапорт на звільнення. Чи можу я служити далі, за місцем проживання?
Добрий день.
У Вас є право на звільнення з військової служби згідно до ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" згідно до якої військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах під час воєнного стану у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Проте, змусити Вас подати рапорт на звільнення ніхто не може, якщо Ви погоджуєтеся можете і далі продовжувати військову службу. Але Вас можуть звільнити і без Вашої згоди, адже в військовій частині відбуваються скорлчення штату.
Згідно до абзацу 2 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" військовозобов'язані ( які мають дружину з числа осіб з інвалідністю) у період мобілізації можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Але оскільки Ви вже є діючим військовослужбовцем, то у Вашому випадку також мають бути застосовані норми Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України ( див. за посиланням: Про Положення про проходже... | від 10.12.2008 № 1153/2008 (rada.gov.ua)
Згідно п. 118. Положення, під час проведення організаційно-штатних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців, до кадрового органу номенклатури призначення не пізніше ніж за два місяці до встановлених строків проведення таких заходів подається список військовослужбовців, які вивільняються, з пропозиціями щодо їх дальшого службового використання.
У разі неможливості призначення військовослужбовців, які вивільняються, на рівнозначні посади вони:
-звільняються з військової служби у встановленому порядку (у разі відсутності згоди призначення на нижчі посади більше ніж на один ступінь або відсутності згоди переміщення на посади у випадках, визначених абзацами третім - п’ятим пункту 112 цього Положення).
Згідно до п. 112 Положення, Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення. Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
-потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) відповідно до документів, які це підтверджують.
Тобто, якшо перемістити Вас не можуть в іншу частину, та залишити в військовій частині теж не зможуть через скорочення, то Вас можуть звільнити без Вашої згоди враховуючи не тільки п.118 та 112 Положення, але й ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" і без Вашого рапорту.
Але спробувати залишитися можна, тому Ви маєте подати рапорт командування з проханням залишити Вас на військовій службі по місцю проживання на підставі інвалідності дружини, а вирішувати питання щодо Вашого залишення на службі буде командування враховуючи таку доцільність та інши обставини.
Командиру ВЧ №
____________________
ВІД: ПІБ
______ року народження
Солдат військової частини №
Місце проживання:
E-mail:
Тел.:
РАПОРТ
Керуючись частиною 2 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, прошу залишити мене на військову службу за місцем проживання, а саме: ____________, у зв'язку з наявністю дружини __________ , ___________року народження із числа осіб з інвалідністю ІІ групи.
Обставини, що зазначені вище та є підставою для залишення мене на військовій службі під час мобілізації за місцем проживання , підтверджуються Довідкою медико-соціальної експертизи Серії 12 ________від __________ ( видана безстроково), Пенсійним посвідченням серії ААГ №_______, а також документами, що підтверджують родинний зв'язок: Свідоцтво про шлюб.
Додатки:
_________2022р. _____________
У разі виникнення додаткових питань, звертайтеся [email protected]
З повагою,
Адвокат Бекало Марина