Якщо перетнути кордон через систему єШлях, і повернутися через рік (проігнорувати обовʼязковий термін повернення), яка буде відповідальність за це?
Добрий день.
Вказане питання врегульовано постановою КМУ № 57 під назвою "Правила перетинання державного кордону громадянами України".
Пунктом 2-8 Правил встановлено, що дозвіл на перебування за кордоном надається не більше ніж на 30 днів. В разі перевищення строків перебування осіб за кордоном та/або зміни мети виїзду за кордон,Мінінфраструктури та військові адміністрації скасовують своє рішення про виїзд за межі України відповідних осіб протягом семи робочих днів з моменту встановлення фактів зазначених порушень.
Таким чином, буде скасовано рішення про дозвіл на Ваш виїзд за межі України. Після повернення в Україну, та в разі прострочення терміну повернення (на день, на місяць, на рік - немає значення) у Вас не буде підстав для повторного виїзду, і прийдеться з самого початку оформлювати дозволи на виїзд.
Щодо кримінальної та адміністративної відповідальності: Кабінет міністрів може видавати тільки Постанови, якими регулюються певні правила. Але Кабінет міністрів не може накладати ані кримінальну, ані адміністративну відповідальність. Види кримінальної відповідальності встановлені в кримінальному кодексі України (ККУ). Види адміністративної відповідальності встановлені в кодексі України про адміністративні правопорушення (КУПаП). Станом на сьогоднішній день ні в ККУ, ні в КУПаП не передбачена відповідальність за порушення правил виїзду по системі "Шлях" (порушення граничного терміну перебування за кордоном). Зміни в ККУ та в КУПаП може внести тільки Верховна Рада України (ВРУ). Станом на сьогоднішній день немає навіть зареєстрованих законопректів про внесення відповідних змін. Були певні намагання ще в березні-квітні, але профільний комітет ВРУ не підтримав законопроект, бо він не відповідав положенням Конституції.
При цьому я знаю що дуже часто на пункті перетину кордону змушують написати розписку - зобов'язуюсь повернутися не пізніше такого-то числа, попереджений про кримінальну відповідальність за статтею 336 ККУ "ухилення від мобілізації". Але це не більше ніж психологічний тиск, без будь-яких реальних наслідків.
Якщо щось незрозуміло - пишіть мені на пошту ddmitr@ukr.net
З повагою, Дмитро Дончак.