Служба в ЗСУ обмежено придатніих

Добрий день, мені потрібна розшинена інформація про проходження служби в ЗСУ з цукровим діабетом, де можуть служити, на яких посадах і за яких обставинах? В одній з ваших статтей я читав про Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затвердженим Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008р. № 40 стаття 13, але там мало розширеної інформації.

Якщо можна з посиланням на джерело.

03.01.2023 18:14 617

Консультація виконавця

Андрій Межирицький
Адвокат
У сервісі: 2 роки
98 відгуків (98 +) (0 -)
Консультацій: 250
Топ 3 спеціалізації:
  • Податкове право
  • Діяльність фізичної особи підприємця
  • Військове право

Доброго дня. Дякую за вибір.

Ступень придатності/непридатності осіб до військової служби визначається згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затвердженим Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008р. № 402. Саме в цьому документі міститься вся інформація яку використовують військово-лікарські комісії під час визначення видів служби для мобілізованих військовозобов’язаний, в тому числі й хворих цукровим діабетом. Цим положенням зокрема затверджений Розклад хвороб , станів та фізичних вад, що визначають ступені придатності до військової служби.

Цукровий діабет всіх форм та типів як стан здоров’я, що виключає або обмежує можливість призову на військову служби міститься в статті 13 даного Розкладу. В статті міститься поділ на значні, помірні, та незначні порушення функцій (пункти «а», «б», та «в»). Саме від віднесення хвороби до значних, помірних або незначних порушень функцій залежить чи підлягає особа мобілізації під час воєнного стану.

Крім того, Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України містить Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Пояснення статті 13 зазначають, що:

- до пункту «А», що зумовлює повну непридатність до військової служби належать стійкі, значно виражені розлади, зумовлені тяжкими формами цукрового діабету з високою гіперглікемією (більше 13,7 ммоль/л) і глюкозурією, ацетонурією, схильністю до частих гіпоглікемічних станів, кетозом, універсальною ангіопатією (ретинопатія, гломерулосклероз тощо), які потребують для компенсації вуглеводного обміну 60 одиниць інсуліну на добу і більше;

- до пункту «Б» належить цукровий діабет середньої тяжкості з помірною гіперглікемією (не більше 13,7 ммоль/л) та глюкозурією. Компенсація вуглеводного обміну досягається пероральним уживанням цукрознижувальних препаратів або введенням інсуліну до 60 одиниць на добу на фоні постійної дієтотерапії.

За умови діагностування подібного стану непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально, тобто на розсуд членів ВЛК.

 

- до пункту «В» належать форми цукрового діабету з невисокою гіперглікемією (8-9 ммоль/л), яка легко нормалізується дієтою, працездатність хворого збережена.

За умови діагностування подібного стану придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально. Пункт 20.4 глави 20 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України дозволяє під час воєнного стану приймати постанову «обмежено придатний» за статтею 13 «В»

Що означає термін "обмежено придатний"? Не можуть направити в бойову частину, але можуть мобілізувати і залишити, наприклад, проходити службу при військоматі. Відповідно до абзацу другого підпункту "г" пункту 20.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міноборони України від 14.08.2008  № 402, при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту, зокрема: «Обмежено придатний до військової служби». Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Зі свого боку раджу перед відвідуванням військомату, звернутись до цивільного лікаря-ендокринолога, можливо до приватної клініки. Пройти обстеження, здати необхідні аналізи та отримати висновок лікаря про наявність цукрового діабету, його типу, рівень глікемії, необхідність інсулінотерапії та наявності супутніх хвороб. З такими висновками можна йти на військово-лікарську комісію й наполягати, щоб відповідний лікар військової комісії підтвердив діагноз поставлений цивільними лікарями.

Отже, якщо згідно висновків (епікризів) лікарів Ваш стан здоров’я відповідає описаному в Поясненнях щодо застосування статей Розкладу хвороб пункту «А», Ви будете безумовно визнані непридатним до військової служби. Якщо буде відповідати поясненню до пункту «Б», то Ви можете бути визнані непридатним або обмежено придатним (остаточне рішення приймає ВЛК). Якщо буде відповідати поясненню до пункту «В», то Ви можете бути визнані обмежено придатним або придатним (остаточне рішення приймає також ВЛК).

Нажаль наразі, частіше за все ВЛК визначає обмежену придатність, оскільки таке право надано їй вищезазначеним Наказом. Обмежено придатних осіб можуть мобілізувати під час дії воєнного стану. В разі ж наявності ознак пункту «В» скоріш за все висновок буде «придатний».

В разі незгоди з висновками військово-лікарської комісії можна скаржитись з посиланням на наявні документи цивільних лікарів до обласного військомату або до суду. Майте на увазі, що в умовах військового стану військомати дуже неохоче виключають з обліку чоловіків, навіть за наявності всіх підстав для цього.

Якщо маєте додаткові питання, з радістю відповім за телефоном +38-050-301-67-55 (будь-який месенджер).

Сподіваюсь моя відповідь буде Вам корисною. Буду дуже вдячний за відгук.

Якщо подобається, тисни кнопку
  • Anatoliy Musiyenko
    Anatoliy Musiyenko
    1 рік

    Щиро дякую за розгорнуту відповідь, все зрозуміло, швидко і якісно. Дуже мені допомогли. Слава Україні!

Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram