Договір довічного утримання

Добрий день!
Чи дає "договір довічного утримання" над родичем інвалідом 2 групи право на відтермінування від мобілізації?
24.01.2023 21:02 107

Консультація виконавця

Анастасія Іванченко
Адвокат Київ
У сервісі: 10 місяців
110 відгуків (110 +) (0 -)
Консультацій: 229

Доброго вечора.

- Ні, договір довічного утримання не надає право на відстрочку від мобілізації.

Така обставина, як укладення договору довічного утримання з родичем-інвалідом, не передбачена законом як підстава для надання відстрочки від мобілізації.

Всі підстави, що надають право на відстрочку від мобілізації за сімейними обставинами, перелічені в частині 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Посилання на закон: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#n420

Так, згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

1) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону);

2) жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років (абз. 5 ч. 1 ст. 23 Закону);

3) жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років (абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону);

4) жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (абз. 7 ч. 1 ст. 23 Закону);

5) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи (абз. 8 ч. 1 ст. 23 Закону);

6) усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону);

7) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду (абз. 10 ч. 1 ст. 23 Закону);

8) які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи (абз. 11 ч. 1 ст. 23 Закону);

9) опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд (абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону);

10) жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (абз. 13 ч. 1 ст. 23 Закону).

Отже, як бачите, ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не передбачено таку підставу для отримання відстрочки від мобілізації як «укладення договору довічного утримання з родичем-інвалідом І або ІІ групи».

Що стосується положень абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону («особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи»), то це стосується не догляду на підставі цивільного договору довічного утримання, а оформлення догляду на непрофесійній основі у відповідності до Закону України «Про соціальні послуги». Такий догляд оформлюється шляхом подання відповідної заяви про встановлення догляду і про отримання компенсації до органу опіки та піклування.

Процедура подання такої заяви регулюється Постановою Кабінету Міністрів України № 859 від 23 вересня 2020 року «Про затвердження порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» (посилання на постанову: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/859-2020-п#Text).

Якщо у Вас є додаткові питання можете задати мені їх на електронну пошту: ivanchenko.2015av@gmail.com

З повагою, адвокат Анастасія ІВАНЧЕНКО

Якщо подобається, тисни кнопку
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram