Просимо підготувати проект заперечень на акт КРУ (фінансової інспекції) про нарахований ЕСВ на середню заробітну плату мобілізованим працівникам (акт КРУ додається).
АКТУАЛЬНО НА 27.07.2015
Не згодні з висновками перевіряючих про те, що після 17 березня 2015р. ЕСВ не потрібно нараховувати при виплаті мобілізованому працівнику у зв'язку з тим, що Кабінетом Міністрів постановою від 04 березня 2015 року N 105 затверджено Порядок виплати компенсації підприємствам у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації.
При нарахуванні ЕСВ на середню заробітну плату мобілізованим працівникам підприємство керується пунктом 1 частини першої статті 7 Закону від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 2464), яким передбачено, що базою нарахування єдиного внеску для роботодавців та найманих працівників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі.
Згідно з частиною сьомою ст. 7 Закону № 2464 виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, не є базою нарахування та утримання єдиного внеску.
Як бачимо, саме компенсація з бюджету звільнена від нарахування ЕСВ, а до одержання компенсації, середня заробітна плата, що нараховується і виплачується працівнику підлягає обкладанню в загальному порядку.
Таким чином, з метою оподаткування доходи, отримані працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у вигляді суми середнього заробітку та компенсаційної виплати з бюджету у межах середнього заробітку, встановлені ст. 119 КЗпП, слід розглядати окремо, оскільки види таких доходів є різними.
У цілях звільнення від оподаткування компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, підприємствами, Порядок № 105 застосовується починаючи з березня 2015 року. У разі нарахування роботодавцем суми середнього заробітку таким працівникам, сума такого доходу є базою нарахування та утримання єдиного внеску на загальних підставах.
І тільки після одержання компенсації з бюджету в межах компенсованих сум, підприємство здійснює перерахунок ЕСВ, сторнуючи нараховану суму ЕСВ.
Варто звернути увагу, що Державна фіскальна служба також у своєму листі від 24.04.2015 р. № 8720/6/99-99-17-03-03-15 вимагає робити аналогічним образом, тобто до одержання компенсації нараховувати ЕСВ на середній заробіток.
Крім того, є приклади судових спір (наприклад, справа № 817/4004/14) із приводу ненарахування ЕСВ на середню заробітну плату мобілізованому працівнику, що свідчить про те, що податкові органи дотримують при перевірках вимог викладених у даному листі.