Добрий вечір.
Процедура набрання чинності Законами України врегульована Конститицією України та Указом Президента "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності".
У відповідності до статті 94 Конституції, набрання чинності складається з таких етапів:
1. Закон підписує Голова Верховної Ради України і невідкладно направляє його Президентові України.
2. Президент України протягом п'ятнадцяти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду.
3. У разі якщо Президент України протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений.
4. Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.
У відповідності до п. 1 Указу Президента "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності", закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях.
Офіційними друкованими виданнями є "Офіційний вісник України" та газета "Урядовий кур'єр". Іншими офіційними друкованими виданнями, в яких здійснюється офіційне оприлюднення законів та інших актів Верховної Ради України, є також газета "Голос України", "Відомості Верховної Ради України", та інформаційний бюлетень "Офіційний вісник Президента України".
Що маємо на сьогоднішній день:
- 30.05.2023 року закон прийнято;
- 05.06.2023 року закон підписано Головою ВРУ;
- 05.06.2023 року закон направлено на підпис Президенту.
З моменту отримання Закону пройшло більше ніж 15 днів, отже у відповідності до вимог статті 94 Конституції України, цей закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений.
Має бути підписаний - але поки що не підписаний. А так як він не підписаний, то він і не оприлюднений. А так як він не оприлюднений, то станом на сьогоднішній день цей закон не набрав чинності.
Так як закон не набрав чинності, то діють попередні норми, згідно з якими граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників становить 27 років.
Враховуючи зазначене, відповідаю на ваше питання: чоловік в 26 років є призовником а не військовозобов'язаним.
З чим пов'язана така майже трьохмісячна затримка в підписанні закону - невідомо
.
З повагою, Дмитро Дончак.
Консультація інформативна та конструктивна, дякую