Перереєстрація майна на дружину (Квартира та автомобіль).

Добрий день.
Ситуація наступна - є квартира в Києві з двома співвласниками (чоловік та дружина). В квартирі прописані співвласники та дитина (3 роки).
Автомобіль куплений у шлюбі, зареєстрований на чоловіка.
Вся сім`я знаходиться в Польщі. За зрозумілих причин чоловік заїхати в країну не може, але є потреба переоформити все це на дружину.

Постає питання яким чином це все можна оформити в Польщі та з мінімальними видатками? Чи може це бути подаровано через нотаріуса в Польщі, якщо так то чи треба буде платити якісь податки?

Чи треба буде десь оновлювати реєстраційні данні після переоформлення квартири?

Також цікавить як працює переоформлення автомобіля. Чи треба гнати автомобіль в Україну для його переоформлення та отримувати новий техпаспорт? Або ж є можливість це зробити віддалено?

Чи треба врахувати якісь додаткові нюанси для подальшого продажу майна?

26.12.2023 12:37 2590

Консультація виконавця

Марина Бекало
Адвокат Одеса
У сервісі: 5 років
727 відгуків (726 +) (1 -)
Консультацій: 1902
Топ 3 спеціалізації:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Вітаю Вас.

Оформити угоду з відчуженням майна, яке перебуває в Україні, у закордонного нотаріуса немає можливості юридичної. 

Ви можете посвідчити довіренність надавши довіреній особі повноваження на відчуження майна, рухомого і нерухомого, особі якій Ви довіряєте (батькам, родичам тощо), який від Вашого імені у українського нотаріуса посвідчить угоду на дарування своєї частки в квартирі Вашій дружині.  Далі вже дружина буде 100% власником цього майна, що дає їй можливість здавати його в оренду без вашої згоди, або укладати інші правочини: дарування, купівлі продажу.

Щодо довіреності.

Ви можете посвідчити довіреність в будь-якому українському консульстві /посольстві,   це може бути як в Польщі, та і в будь-якій іншій країні. Див. за посиланням сайт українського  посольства в Польщі Нотаріат | Посольство України в Республіці Польща (mfa.gov.ua)

Вам також може посвідчити довіреність (одразу українською мовою) польський нотаріус, але її треба буде апостилювати в відділі легалізації документів МЗС Польщі.

Звертаю увагу, будь-яка довіреність що видана за кордоном (незалежно від того, чи в дипломатичній установі, чи у закордонного нотаріуса), має бути внесена українським нотаріусом в реєстр (довірена особа це робить), для того щоб ця довіреність набула така скажемо, чинності. Після чого вже за такою довіреністю можна укладати угоди відчуження майна.

Щодо виписки дитини. При посвідченні угоди з дарування частки чоловіка дружині, виписувати нікого не потрібно. Якщо будете продавати квартиру, то звісно маєте змінити місце реєстрації дитини. Але, питання в тому, що дитина має бути прописана з кимось з батьків (мамою чи батьком), за нотаріальною згодою мами/чи батька. Наприклад, якщо дитина з мамою буде реєструватися в іншому місце, то потрібна нотаріальна згода батька на те, щоб дитина була прописана із мамою. Таку згоду теж можна оформити в дипломатичній установі за кордоном, чи у закордонного нотаріса, це якщо в ЦНАПі змінювати прописку.  Можна змінити місце через Дію, якщо прописувати дитину будете чз сервіс Дія (зайдіть в головне меню "місце проживання"), тоді згода другого з батьків надається чз Дію, є там така функція. Але всі (мама/батько) мають бути зареєстровані в Дії, та всі дані про дитину має підтягуватися в Дії, тоді цю процедуру можна здійснити.

Щодо витрат на оформлення угоди з відчуження майна або її частки:

Якщо чоловік дарує свою частку дружині, то операція з дарування майна (частки) дружині не буде обкладатися податком ПДФО  та військовим збором, адже обдарована дарувальнику є родичем першого ступеня споріднення. З цієї операції треба  будете заплатити  лише за нотаріальні послуги за посвідчення угоди (включаючи держмито) та за саму оцінку майна.

По вартості примірно:  оцінка нерухомості +/- 2500 грн; послуги нотаріуса +/- 4000 грн; держмита 1% від оціночної вартості нерухомого, але не менше 1  неоподатковуваного мінімуму доходів громадян; реєстрації договору в реєстрі прав нерухомого майна +/- 2000 грн. на нового власника. 

Щодо автомобіля. Із запиту не зрозуміло, чи Ви плануєте його продавати третій особі, чи реєструвати на дружину? 

Щодо продажу авто, можна це зробити через Дію.

 Для цього треба оновити застосунок Дія на телефоні, якщо він не оновлювався давно. Далі буде в головному меню функція "водієві", далі буде  "продати транспортний засіб". Далі з'явиться можливість заповнити договір, вказати ціну та підписати його. Після чого зявиться QR код, який Ви маєте надіслати покупцю. У покупця теж має бути застосунок. Він має його відсканувати та заповнити форму в Дії для покупця, підписати (підтвердити купівлю). Після чого він оформлює тех паспорт - фізичний та цифровий або лише цифровий, та має оплатити послугу. Після чого сервісний центр опрацьовує інформацію, і підтвердження продажу надходить в застосунок. Передача грошей чз Дію не відбувається. То вже за домовленністю: чи продавець надсилає гроші на рахунок, чи передає довіреній особі готівкою. 

В Дії тільки можливість є продати авто.

Якщо Ви плануєте подарувати авто дружині, то Ви можете уповноважити на це довірену особу за довіреністю ( всі повноваження можете вказати в одній довіреності), Ваша довірена особа в сервісному центрі МВС фізично разом із дружиною ( або також її довіреною особою) здійснять процедуру дарування та перереєстрації авто на дружину.

Якщо дружина не може перебувати в Україні та бути присутньою у нотаріуса при посвідченні угоди дарування /купівлі-продажу/ або в сервісному центрі МВС, вона також може надати довіреність іншій особі на посвідчення від її імені угод, перереєстрації на її користь майна тощо.

Якщо у Вас виникли додаткові питання або уточнення, звертайтеся, обов'язково надам відповіді marina.bekalo@gmail.com

Звертайтеся, також надам зразок довіреності

З повагою,

Адвокат Бекало Марина

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram