Запит щодо досудового оскарження рішень МСЕК та процедур подальших дій

Доброго дня!

Процедура досудового оскарження, яка передбачає можливість повторного огляду за заявою до комісії, де проводився огляд, або до центральної чи обласної комісії, мені відома.

Також розумію, що у разі незгоди з новим рішенням можу подати скаргу до Центральної МСЕК або МОЗ України, чи Українського державного дослідного інституту.

Я усвідомлюю, що, вважаючи отриманий результат неправомірним, маю право оскаржити його в суді.

З цього приводу маю такі запитання:

1. Який найкращий алгоритм дій у разі незгоди з результатом? На якому етапі варто подавати заяву: одразу до МСЕК, де проводився огляд, чи краще звертатися до вищої інстанції?

2. Чи правильно я розумію, що оскарження через МСЕК, МОЗ чи обласну комісію можливе лише протягом одного місяця, а через суд — протягом шести місяців?

3. Чи обов’язково мати посвідчення інваліда та призначену пенсію для отримання відстрочки через Резерв+ або безпосередньо в ТЦК? Чи буде достатньо висновку комісії МСЕК?

Дякую за відповідь!
21.01.2025 12:52 71

Консультація виконавця

Марина Бекало
Адвокат Одеса
У сервісі: 5 років
831 відгук (830 +) (1 -)
Консультацій: 2139
Топ 3 спеціалізації:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Вітаю.

1. З 01.01.25р. як ми знаємо ліквідовані МСЕК, але є перехідні положення, за якими прийняті рішення МСЕК до 31.12.24. є діючими, в тому числі такі рішення можуть бути оскаржені, але вже за іншою процедурою.

Так, згідно до ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи", https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4170-IX#top (Закон №4170-IX)

"Особа (її уповноважений представник) має право оскаржити рішення медико-соціальної експертної комісії, експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи в порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, встановлених Основами законодавства України про охорону здоров’я, та/або в судовому порядку".

Згідно до ст. 80 ЗУ ""Про адміністративну процедуру" , строк подання скарги на адміністративний акт  ( оскаржуване рішення в даному випадку вважається адміністративним актом), подається протягом 30д. з моменту його винесення або доведення до відома.

За перехідними положеннями Закону №4170-IX, установлено що повноваження, права і обов’язки медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов’язки Центральної медико-соціальної експертної комісії Міністерства охорони здоров’я України припиняються 31 грудня 2024 року.

З моменту припинення повноважень, прав і обов’язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи розгляд направлень на медико-соціальні експертні комісії, що не завершений до моменту припинення повноважень, прав і обов’язків медико-соціальних експертних комісій, припиняється зазначеними комісіями; розгляд зазначених направлень здійснюється експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до цього Закону та Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Проте, є невизначеність який орган має розглянути скаргу  саме на  рішення МСЕК, яке було прийнято до 31.12.24р.

Тим не менше, оскільки органи МСЕК вже не мають повноважень, то в таких випадках немає іншого варіанту, як подавати скаргу на рішення МСЕК (яке було прийнято до 31.12.24р.)  вже за новою процедурою до Центру оцінювання функціонального стану особи, див. за посиланням: https://ndimspi.gov.ua/tsentr-otsiniuvannia/

Адже, іншого на жаль, законодавством не врегульовано.

2. За п. 57, 58, 59 та 60 Закону №4170-IX Рішення експертних команд щодо результатів оцінювання можуть бути оскаржені в порядку адміністративного оскарження згідно з вимогами цього Порядку та/або до адміністративного суду.

  Скарга на рішення експертної команди щодо результату оцінювання (далі - скарга) подається скаржником (його уповноваженим представником):

у паперовій формі до Центру оцінювання функціонального стану особи;

в електронній формі через електронну систему шляхом звернення до лікаря, який направив.

 Розгляд скарг здійснюється експертними командами Центру оцінювання функціонального стану особи.

Скарга може бути подана протягом 40 календарних днів з дня надсилання витягу з рішення експертної команди, що оскаржується, скаржнику (його уповноваженому представнику).

Отже, за новими правилами, скарга подається до Центру оцінювання протягом 40 календарних днів з моменту надсилання витягу з рішення експертної команди.

Але, зверніть увагу, мова йде про прийняті рішення за результатами оцінювання вже експертними командами, а не комісій МСЕК. Але, ще раз повторююсь, оскільки комісії МСЕК всіх рівнів з 01.01.25р. припинили свої повноваження, то скарга подається вже до Центру оцінювання, але на мій погляд краще подати протягом 30днів з урахуванням строків зазначених ст. 80 ЗУ "Про адміністративну процедуру", оскільки ми маємо справу з рішенням МСЕК, а не експертними командами (принаймні Вами так зазначено в Запиті на консультацію, цей момент можете прояснити, звернувшись до мене додатково).

Щодо строків судового оскарження до адміністративного суду, то вони залишились без змін.

Згідно до ч. 4 ст. 122 КАСУ, Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов’язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень.

За законодавством встановлений порядок досудового оскарження, а отже в даному випадку судами буде застосовуватися строк 3 місяця з моменту розгляду скарги в порядку адміністративного оскарження.

Якщо право адміністративного оскарження не було реалізовано, то строк звернення до суду  6 місяців, адже застосовується в такому випадку ч. 2 ст. 122 КАСУ.

3. За додатком 5 Постанови КМУ №560 (див. за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%BF#n361) для оформлення права на відстрочку за підставою п. 2 ч. 1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" , особою з інвалідністю  до ТЦК та СП подаються один із таких документів:

-довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією 

- або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,

- або пенсійне посвідчення чи посвідчення, яке підтверджує призначення соціальної допомоги 

- або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики,

- або постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки

-або відомості про групу інвалідності, причину інвалідності, дату встановлення інвалідності, безстроковість установлення групи інвалідності чи дату наступного переогляду, отримані із Централізованого банку даних з проблем інвалідності засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери

Отже, для оформлення відстрочки Вам достатньо надати довідку МСЕК.

Щодо Резерв+ то дійсно є проблема в автоматичному оформленні відстрочки у разі відсутності пенсійного посвідчення, це пов'язано з тим, що електронна система має бути синхронізована з відомостями, що містяться  в інших ел. базах даних та реєстрах, в тому числі і в органах ПФУ. Якщо Вами ще не була оформлена пенсія у зв'язку із інвалідністю, до відповідно ці відомості ПФУ не містить. Тож, підтвердити наявність інвалідності ел. система не зможе автоматично, отже  в такому випадку потрібно лише подавати заяву до ТЦК та СП в паперовому порядку, та протягом 7 днів комісія яка розглядає питання надання відстрочки, подає запит (зокрема до МСЕК) на підтвердження справжності наданого статусу та документу, що його підтверджує.

У разі виникнення додаткових питань чи уточнень, звертайтеся marina.bekalo@gmail.com

0966005361 Вайбер/Телеграм/Ватсап

З повагою,

Адвокатка Марина Бекало

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram