Действия соц.службы в отношении матери-одиночки

Cоциальная служба требует от матери-одиночки вернуть излишне уплаченную сумму пособия за прошлые периды. Насколько правомерны действия соц.службы  и как быть матери-одиночке?

21.02.2019 09:42 1234

Консультація виконавця

Олена Грицаєнко
Адвокат
У сервісі: 2 роки
1 відгук (1 +) (0 -)
Рейтинг: 2400
Консультацій: 8

Доброго дня!

1. Я так розумію, що мова йде про повернення надмірно сплаченої суми допомоги одинокій матері.

Питання виплати цієї допомоги регулюється Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Відповідно до ст. 22 вказаного закону суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

Таким чином, сплачені суми допомоги можуть бути стягнуті, але лише у випадку, якщо вони були виплачені дійсно у надмірному обсязі і при цьому за умови наявності вини з боку особи, якій вони виплачуються (подання недостовірних відомостей, приховування відомостей, тощо).

2. Якщо мова йде про соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, то це питання регулюється Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та "Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затвердженим постановою Кабінету Міністрів Українивід 24 лютого 2003 р.
N 250 

Так, відповідно до п. 28 вказаного Порядку:

якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:

визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;

повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;

у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Таким чином, в цьому випадку, такаож соціальні служби мають право вимагати повернення надмірно сплачених коштів, але знову таки у випадку, якщо така надмірна сплата мала місце через протиправні дії особи.

Тому в першу чергу Вам потібрно визначити:

- чи дійсно ви отримували допомогу у надмірному розмірі (1. Розрахувати розмір допомоги на який ви мали право відповідно до закону за певний період. 2. Порівняти його з розміром допомоги, який ви фактично отримали);

- що стало причиною сплати такої допомоги у надмірному обсязі: ваші дії чи помилка з боку соціальних служб.

Від цього залежить ваш подальший захист в суді, якщо соціальні служби звернуться до суду.

Якщо подобається, тисни кнопку
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram