Видача судового наказу про стягнення алімментів на підставі п.п.4,5 ст 161 ЦПКУ у випадку якщо існує спір про батьківство (материнство)

Чи можна поінформувати суд при розгляді заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів про наявність спору про батьківство (материнство) задля відмови судом у задоволенні заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів або ж подати заяву на скасування такого судового наказу після його видачі судом?

154 15.03.2019 00:40

Консультація виконавця

Адвокат Ірина Судомляк, фото
Адвокат, Львів
У сервісі:1 тиждень
0 відгуків (0 +) (0 -)
Поставити пряме питання Залишив відповідь: 15.03.19 00:40

Відповідно до п п 4,5 ст.161ЦПКУ

1. Судовий наказ може бути видано, якщо:

4) заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб;

5) заявлено вимогу про стягнення аліментів на дитину у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб;

Відповідно до ст.171 ЦПКУ

7. У разі видачі судового наказу відповідно до пункту 4 частини першої статті 161 цього Кодексу боржник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.

8. У разі видачі судового наказу відповідно до пунктів 4 і 5 частини першої статті 161 цього Кодексу, судовий наказ може бути переглянуто за нововиявленими обставинами у порядку, встановленому главою 3 розділу V цього Кодексу.

Після розгляду судом спору про виключення запису про особу як про батька або ж інший варіант вирішення питання в залежності від того хто звернувся до суду з питанням оспорювання чи встановлення батьківства(материнства) та ухвалення відповідного рішення,особа вправі на підставі ч.1 ст.423ЦПКУ подати заяву про перегляд судового наказу за нововиявленими обставинами  до суду,який видав судовий наказ -впродовж 30 днів з дня встановлення судом істотних обставин справи(факт наявності або відсутності кровної спорідненості),зокрема з дня ухвалення рішення суду.

 Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:

1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.

Отже,якщо заявник подає заяву до суду про стягнення аліментів шляхом видачі судового наказу і на час звернення ваше батьківство(материнство)підтверджено відповідними документами і паралельно існує спір про оспорювання чи встановлення батьківства (материнства) -боржник змушений сплачувати аліменти при цьому маючи сумніви щодо свого батьківства(материнства).

В подальшому лише за позитивного рішення суду при оспорюванні чи встановленні батьківства (материнства) боржник, а в подальшому заявник подає заяву до того ж суду першої інстанції про скасування судового наказу за нововиявленими обставинами.

В даному випадку позов про зменшення розміру аліментів є недоречним, якщо наприклад аліменти стягує суд на двох дітей у частці від заробітку, а спір про батьківство(материнство) стосується лише однієї дитини.