Утримання заробітної плати

Чи правімірно утримують заробітну плату?


Доброго вечора! Я одинока мати, виховую двох неповнолітніх дітей, працюю на державній службі і по законодавству маю право на соціальну пільгу, яку і було враховано під час нарахування зарплати. Але коли зарплату підвищили і вона перейшла дозволену границю при які нараховується пільга, пільга в свою чкргу не була відмінена. Бухгалтер знайшла цю помилку, але цілий рік платила заробітну плату з урахуванням соціальної пільги. Чи має вона право знімати в неме зарплату без моєї письмової згоди? Якщо так то в яких розмірах?

28.03.2019 17:08 968

Консультація виконавця

Олена Грицаєнко
Адвокат
У сервісі: 2 роки
1 відгук (1 +) (0 -)
Рейтинг: 2400
Консультацій: 8

Доброго дня!

У даному випадку роботодавець має стягнути з вашої зарплати недоплачену суму податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) за весь час безпідставного застосування податкової соціальної пільги (далі – ПСП) у повному розмірі.

Однак, при цьому розмір відрахувань із зарплати не може бути більшим 20% на місяць.

Таким чином, якщо сума недоплаченого ПДФО становить не більше 20% вашої зарплати на місяць, то роботодавець стягне вказану суму одноразово і сплатить її в бюджет.

Якщо ж розмір недоплати перевищує 20% загального розміру вашої заробітної плати, то роботодавець буде стягувати суму недоплати кілька місяців в межах 20% зарплати до повного погашення суми недоплати.

Обґрунтування:

У питанні з ПСП головне місце відведено працівнику. Саме він вирішує, де йому користуватися пільгою. У свою чергу, роботодавець перевіряє наявність підстав для застосування ПСП і стежить за розміром доходу, що дає право на ПСП.

Відповідно до пп. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

Якщо внаслідок здійсненого перерахунку виникає недоплата утриманого податку, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу - за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати (пп. 169.4.4. п. 169.4 ст. 169 ПКУ).

Водночас, ст. 128 Кодексу законів про працю України передбачає, що при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати двадцяти процентів.

Також прошу звернути увагу на те, що за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків відповідно до ст. 127 ПКУ передбачена відповідальність у вигляді штрафу (25% від суми недоплати та 50% і 70% при повторному вчиненні порушення).

Водночас, відповідно до цієї ж статті штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 ст. 169 ПКУ, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року.

Тому, якщо дійсно мало місце безпідставне застосування ПСП, то в ваших інтересах самостійно з роботодавцем виправити цю помилку і  доплатити ПДФО, не чекаючи поки цю обставину встановить податкова і додатково застосує штраф.

Також, зверніть увагу, що пп. 169.2.4 п. 169.2 ст. 169 ПКУ також передбачає штраф за порушення вимог законодавства щодо застосування ПСП у розмірі 100% недоплати.

Однак, на моє переконання, ця норма до вас не застосовна, адже:

  • Штраф застосовується у випадку порушення вимог саме п. 169.2 ст. 169 ПКУ, які передбачають зокрема, що податкова соціальна пільга не може бути застосована до: доходів платника податку, інших ніж заробітна плата; заробітної плати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад'юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету; доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.

А у вас в даному випадку інше порушення, а саме порушення вимог пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ (застосування ПСП до доходу, що перевищує гранично допустимий рівень);

 

  • Цей штраф застосовується лише на підставі заяви особи про відмову від пільги у зв’язку з порушенням нею вимог законодавства.

Ви ж таку заяву не подавали і в цілому в силу вимог пп. 169.2.3 п. 169.2 ст. 169 ПКУ як державний службовець не повинні подавати (ні заяву про отримання пільги ні заяву про  припинення отримання соціальної пільги).

Якщо подобається, тисни кнопку
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram