Зміни у законодавстві: соціальні, податкові, та економічні аспекти карантину, спричиненого коронавірусом

Про зміни у законодавстві України, які стосуються забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій через поширення коронавірусу та продовження пов’язаного з ним карантину

06.04.2020 17:10 2577

Консультація виконавця

Євген Парубець
Адвокат
У сервісі: 4 роки
0 відгуків (0 +) (0 -)
Консультацій: 1

17 березня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».


Вказаний Закон містить низку положень, спрямованих на підтримку бізнесу в Україні в умовах введеного карантину. Нижче ми більш детально прокоментуємо нововведення, встановлені вищевказаним Законом.


І. За порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:


- порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;


- відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;


- порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;


- порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.


До того ж, протягом указаного періоду платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня, підлягає списанню.


ІІ. Установлено мораторій на проведення податкових документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 31 травня 2020 року. Виняток - документальна позапланова перевірка, коли платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V ПКУ, та/або з від'ємним значенням з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн.


Документальні планові перевірки, які мали розпочатися в указаний період і не розпочалися на день набрання чинності цим Закону, будуть перенесені. Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період до 31 травня. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.


До того ж, на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачені ст. 102 ПКУ.


Прикінцеві та перехідні положення Закону №533-IX уточнюють, що до 31 травня 2020 забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю):


- за діяльністю суб'єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику;


- у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регулюваних цін;


- у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.


ІІІ. Річна декларація про майновий стан і доходи за 2019 рік подається до 1 липня, крім випадків, коли за ПКУ її може бути подано пізніше. Фізична особа буде обов'язана самостійно до 1 жовтня сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею річній декларації.


IV. Плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 1 березня року по 30 квітня. Фізособам перерахунок плати зроблять податківці. Решта платників, зокрема і підприємства, вправі подати уточнюючу податкову декларацію.


 V. Тимчасово звільнили від нарахування та сплати єдиного внеску за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року за себе таких платників:


- фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;


- особи, які провадять незалежну професійну діяльність;


- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.


Щоправда, такі особи можуть прийняти рішення про сплату єдиного внеску за указані періоди, тоді інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску.


При цьому для таких осіб, які не сплачували ЄСВ, відповідні періоди все одно включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.


Окрім того, штрафні санкції, передбачені Законом про ЄСВ, податківці не будуть застосовувати за такі порушення, вчинені щодо періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року:


- несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;


- неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок;


- несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом про ЄСВ, до податкових органів.


Протягом указаних періодів платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню. Плюс - установили мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 18 травня 2020 року. Якщо такі перевірки раніше розпочалися, то їх зупиняють до 18 травня.


VI. Роботодавець не звільняється від сплати «зарплатних» податків:


-      єдиного соціального внеску;


-      податку на доходи фізичних осіб;


-      військового збору.


Водночас, у випадку несплати/несвоєчасної сплати цих податків при виплаті заробітної плати тимчасово штрафні санкції не застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року.


VII. На три місяці змістили початок обов'язкового застосування РРО спрощенцями ІІ-ІV груп. Так, до 1 січня 2021 року реєстратори не застосовують ті платники єдиного податку ІІ - ІV груп (фізособи - підприємці), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн, крім тих, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, чи реалізацію лікарських засобів. Як бачите, зникла згадка про реалізацію виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я.


До 1 квітня 2021 року не застосовують РРО ті ж платники, окрім тих, які здійснюють:


-      реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;


-      реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;


-      реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;


-      реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;


-      роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);


-      діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";


-      діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;


-      діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);


-      реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.


Таким чином, усі спрощенці повинні будуть застосовувати РРО (програмні РРО) з 1 квітня 2021 року.


Також з 1 жовтня 2020 року на 1 січня 2021 року перенесли кінцевий строк тимчасового зменшення санкцій, встановлених п. 1 ст. 17 Закону про РРО.


VII. Встановили, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається і на період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров'я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій. Вона виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності.


Особам, які перебувають в спеціалізованих закладах охорони здоров'я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності становить 50% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.


IX. Споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за прострочення виконання зобов'язань за договором про споживчий кредит у період з 01 березня по 30 квітня 2020 року. Зокрема, споживач в разі допущення такого прострочення звільняється від обов'язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит.


Забороняється збільшення процентів за користування кредитом з причин, інших, ніж передбачені ч. 4 ст. 1056-1 ЦКУ у період з 01 березня по 31 травня 2020 року.


X. До 1 липня 2020 року зупинили дію норм, згідно з якими індивідуальний чи колективний споживач зобов'язаний у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню.



   Крім того, 30 березня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон №540). Зміни зачіпають 9 кодексів та 32 закони. Нижче наведено короткий аналіз зазначених змін.


Закон № 540 зачіпає, як економічні, так і соціальні питання:


- послаблення в оподаткуванні, зокрема єдиноподатникам і виробникам та продавцям дезінфікуючих засобів;


- скасування деяких попередніх податкових змін щодо майнових податків;


- підтримка працівників, які знаходяться у стані часткового безробіття або взагалі стали безробітними;


- продовження процесуальних строків у судочинстві та забезпечення виконання судових рішень;


- скасовується орендна плата та забороняється підвищувати ставки по кредитам;


- спрощення виробництва необхідної медичної продукції та дезінфікуючих засобів, звільнення від акцизу етилового спирту як основного компонента виробництва дезінфікуючих засобів та антисептиків;


- соціальна допомога. безробітним з першого дня постановки на облік; введення поняття «дистанційна (надомна) робота» та «гнучкий режим робочого часу» до трудового законодавства та врегулювання організації роботи таких працівників;


- збільшення строків подачі фінансової звітності.


 Ці заходи є додатковими до уже прийнятих 17 березня 2020 року Законів № 530/533, уточнюють деякі з їх положень.


I. Послаблення в оподаткуванні


а) Єдиний податок


Єдиноподатники отримують:


- збільшення лімітів перебування в кожній групі: 1 група з 300 тис. до 1 млн грн; 2 група – з 1,5 млн до 5 млн грн; 3 група – з 5 млн до 7 млн грн;


- місцеві ради отримують можливість зменшити зараз ставки єдиного податку 1-2 групи – вони наберуть чинності з дати їхнього прийняття. Нагадуємо, що насьогодні максимальний розмір на місяць – 210,20 грн (1 група) та 944,60 грн (2 група).


 б) Податок на додану вартість


Щодо ПДВ вводяться додаткові пільги щодо лікарських засобів, медвиробів та медобладнання, які спрямовані на боротьбу з COVID-19. Якщо раніше це стосувалося тільки їх імпорту, то тепер і виробництва – звільняється від ПДВ ще й їх постачання на митній території України.  Однак, як і раніше, за Переліком Кабміну. На сьогодні з цією метою діє Постанова Кабміну від 20 березня 2020 р. № 224. При цьому нараховувати компенсуюче податкове зобов’язання по звільненим від ПДВ операціям за п. 198.5 ПКУ не потрібно.


Також змінюється обрахунок доходу на ліміт (1 мільйон грн), за яким треба реєструватися платником ПДВ для громадських і благодійних організацій. Так, не буде включатися:


- надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям (на період, що закінчується останнім числом місяця, в якому завершується дія  карантину);


- ввезення в Україну та/або операції з постачання в Україні лікарських засобів, медвиробів та медобладнання, яке спрямоване на боротьбу з коронавірусом (на той же період – до кінця місяця закінчення карантину).


 в) Акцизний податок


 Передбачається наступне:


- ставка акцизу 0% на спирт етиловий, який використовується для виробництва дезінфікуючих засобів (до 31.05.2020);


- звільнення від обов’язку встановлювати витратоміри-лічильники на спирт етиловий для виробництва дезінфекційних засобів (до 30.04.2020). Однак, це стосується лише державних підприємств, які одночасно є виробниками спирту етилового та дезінфекторів;


- спирт етиловий можна відвантажувати з акцизних складів виробникам лікарських засобів та продукції хімічного і технічного призначення для виробництва дезінфекційних засобів;


- зміни щодо штрафів щодо порушення правил обігу пального та етилового спирту. Вводиться конкретний перелік, щодо якого штрафи зберігаються (цільове використання, обладнання витратомірами-лічильниками, відсутність реєстрації, транспортування, облік, виробництво).


 г) Податок на прибуток


 Зміни стосуються:


- оподаткування безповоротної фінансової допомоги. Так, вноситься зміна до абз. 1 пп. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 ПКУ, що скасовує податкову різницю при перерахуванні допомоги та безоплатне постачання товарів для боротьби з коронавірусом неприбутковим організаціям, Мінздоров’я та лікарням. Це стосується платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат на податкові різниці (так звані великодоходники). Зараз у них по таким операціям  ліміт, що дозволяє не коригувати фінрезультат –  4% прибутку попереднього року;


- оподаткування закладів охорони здоров’я у державні та/або комунальній власності. Якщо вони є платниками податку на прибуток, то можуть зменшити фінрезультат на вартість лікарських засобів, медвиробів , продуктів харчування або товарів, які є в переліку Кабміну та спрямовані на боротьбу з коронавірусом.


 ґ) Податкова знижка і ПДФО


 Додається ще один пункт витрат, які можна включити на отримання податкової знижки з ПДФО, який діє для 2020 року (зміни до ст. 166 ПКУ): сума коштів або вартість лікарських засобів для надання меддопомоги хворим, дезінфікуючих засобів та антисептиків, медвиробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів для інфекційних відділень тощо, які добровільно перераховані чи передані громадським організаціям та об’єднанням, державним органам виконавчої влади, закладам охорони здоров’я (державної і комунальної власності) для боротьби з коронавірусом.


При цьому не застосовується обмеження 4% від загального доходу, яке встановлено пп. 166.3.2 п. 166.3 ст. 166 ПКУ для благодійної допомоги.


 д) Податкові перевірки


 Щодо перевірок ДПС зміни наступні:


- змінюється термін проведення камеральних перевірок (це кабінетні, тобто невиїзні перевірки правильності складання декларацій, вчасності платежів) – з 30 календарних днів збільшується до 60 календарних днів. Діє лише для періоду березень –травень 2020 року;


- залишаються фактичні перевірки платників акцизу – уточнюється п. 522 підрозділу 10 Перехідних положень ПКУ.


Однак, зміна терміну камеральних перевірок не стосується ПДВ-декларацій і сплати ПДВ це не стосується, так як по цьому податку звільнення від штрафів немає.


II. Скасування попередніх податкових змін


 а) Плата за землю


 Плата за землю скасовується тільки на березень 2020 року (раніше було – березень-квітень 2020 року). Відтепер за квітень 2020 року плата за землю має бути сплачена. Як наслідок, якщо ви уже встигли подати уточнюючу декларацію, то доведеться подавати ще одну. Якщо ні, то й добре – не витрачали час. Тепер відкоригувати можна тільки березень 2020 року.


 б) Податок на нерухомість


 Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – звільнення теж тільки на березень 2020 року. Звільнення на квітень скасоване аналогічно платі за землю. Отже, за квітень 2020 року податок не нерухомість платимо.


III. Сфера судочинства


У судочинстві, процесуальній сферах відбуваються наступні зміни:


- зупиняється на час карантину перебіг строків позовної давності, зокрема загального 3-річного строку за ст. 257 ЦКУ;


- можливість на період карантину проведення судових засідань в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів;


IV. Звітність підприємств і банків


 Відтермінується строки подачі звітності:


- річна фінансова звітність може оприлюднюватися до 30 квітня 2020 року а після  цієї дати  – протягом 5 робочих днів після проведення загальних зборів акціонерів;


- фінансова звітність підприємств може бути оприлюднена у період дії карантину або протягом 90 к. днів після його завершення, але не пізніше 31.12.2020. Для емітентів цінних паперів – до 30 квітня 2020 року, або протягом 5 робочих днів після проведення загальних зборів акціонерів/власників ТОВ.


V. Орендна плата


 На період карантину наймач ЗВІЛЬНЯЄТЬСЯ від плати за користування майном на підставі ч. 6 ст. 762 ЦКУ. Стосується договорів найму (оренди).


VI. Банківські кредити


Банкам забороняється під час карантину підвищувати процентні ставки по кредитам.


VII. Трудове законодавство


 Зміни наступні:


- з визначення трудового договору вилучено, що працівник має підлягати внутрішньому трудовому розпорядку (ст. 21 КЗпП);


- вводиться поняття дистанційної (надомної) роботи, а трудовий договір може бути про дистанційну (надомну) роботу (обов’язково у письмовій формі, ст. 24 КЗпП). Така робота передбачає виконання роботи за місцем проживання або в іншому місці за вибором працівника (поза приміщенням роботодавця);


- вводиться поняття «гнучкий режим робочого часу».  Він може бути на певний строк, а може бути й безстроковим (ст. 60 КЗпП). Такий режим відмінний від правил внутрішнього трудового розпорядку, але має дотримуватися норма тривалості робочого часу. Має бути фіксований час (обов’язковий час роботи), змінний час (на розсуд працівника) та час перерви (відпочинку);


- при дистанційній (надомній) роботі працівник розподіляє свій робочий час на свій розсуд і на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не визначається трудовим договором;


- на час поширення епідемії, пандемії, на час загрози військового, техногенного, природного або іншого характеру дистанційна (надомна) робота та гнучкий робочий час можуть встановлюватися  наказом (розпорядженням) власника чи уповноваженого органу без обов’язкового трудового договору у письмовій формі про дистанційну (надомну) роботу.


VIII. Допомога по безробіттю


 У даній сфері дві ключові зміни:


- допомога по частковому безробіттю за втрату частини зарплати через вимушене скорочення тривалості робочого часу через вимушене зупинення виробництва, якщо роботодавцем вживаються заходи щодо профілактики та запобігання поширенню епідемії. У такому разі право на допомогу мають усі працівники, які знаходяться у трудових відносинах. Призначається така допомога за зверненням роботодавця;


- на період карантину допомога по безробіттю призначається з першого дня постановки на облік;


- постановка на облік по безробіттю можлива дистанційно без особистого відвідування (на час карантину).


IX. Інші зміни


Також відбувається:


- підвищення штрафів за порушення порядку формування цін; встановлюються окремі штрафи за порушення рівня цін, встановленого Кабміном, на товари за переліком Кабміну на час карантину (від 3400 грн до 4250 грн – на громадян; від 4250 грн до 5100 грн – на посадових осіб);


- доплата медичних працівникам та іншим, які задіяні в ліквідації коронавірусу – 300% заробітної плати (раніше було – 200%);


- встановлено доплати працівникам сфери соцзахисту, які надають соцпослуги особам вдома – 100% зарплати на період карантину; мораторій на перевірки ЄСВ продовжили з 18 травня 2020 року до 31 травня 2020 року.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram