Вітаю!
ВИ МОЖЕТЕ ПРАЦЮВАТИ НА ПІДПРИЄМСТВІ, А ТАКОЖ ПАРАЛЕЛЬНО УКЛАСТИ ГІГ-КОНТРАКТ. ЦЕ НЕ ЗАБОРОНЕНО ЗАКОНОДАВСТВОМ.
САМЕ ГОЛОВНЕ, ЩОБ ЧАС РОБОТИ ПО ГІГ-КРНТРАКТУ НЕ СПІВПАДАВ З ПРАЦЕЮ ЗА ОСНОВНИМ МІСЦЕМ РОБОТИ.
ПРИ РОБОТІ ЗА ГІГ-КОНТРАКТОМ ВИ НЕ Є ПРАЦІВНИКОМ ПІДПРИЄМСТВА.
ПОДАТКОВА НЕ РОЗКРИВАЄ КОНФЕДЕЦІЙНУ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ.
Гіг-контракти — це нова форма контрактів із ІТ-спеціалістами, яка може бути використана в межах режиму Дія Сіті, і які запроваджені новим Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".
Гіг-контракт — це особлива форма цивільного правового договору. Можливість укладати гіг-контракти з’явилася після запуску Дія City на початку 2022 року. Укласти їх можуть лише юридичні особи, що є резидентами Дія City.
Сфера призначення гіг-контракту — це розподіл прав інтелектуальні власності на об’єкт/результат послуг. Виконавцю належать немайнові права інтелектуальної власності на об’єкт, який він створив в рамках виконання гіг-контракту, а замовнику — майнові права на той самий об’єкт.
Це, по суті, новий гібрид контрактів, що поєднує в собі ознаки трудового договору та цивільно-правового договору і укладається між юридичною особою (резидент Дія Сіті) та фізичною особою (гіг-спеціаліст) в письмовій або електронній формі.
П’ять основних моментів, які необхідно враховувати резиденту Дія Сіті при укладенні гіг-контракту:
1. в гіг-контракті має бути чітко визначено, що укладається саме гіг-контракт (що матиме вирішальне значення в разі сумнівів на користь наявності трудових або цивільно-правових відносин);
2. чітко і вичерпно визначити технічні завдання для гіг-спеціаліста щодо створення об’єктів права ІВ;
3. деталізувати порядок обміну інформацією через інформаційно-комунікаційні системи (в тому числі щодо завдань) у зв’язку з виконанням гіг-контракту;
4. передбачити умови виплати авторської винагороди за створення і передачу майнових прав на об’єкти ІВ;
5. визначити умови і порядок передачі завершених об’єктів права ІВ, створених за замовленням у межах гіг-контракту.
Оподаткування за гіг-контрактом: працівник оплачує 5% з отриманого доходу, 22% ЄСВ з мінімальної зарплати та 1,5% військового збору. Податковим агентом за гіг-контрактом є компанія: саме вона стягує гроші з працівника та сплачує їх до бюджету. Однак суть залишається такою ж: 6,5% з доходу та 22% ЄСВ вираховуються із зарплати контрактера.
Гіг-контракт створює такий собі «симбіоз» різних форм договорів і має певні властивості як звичайного трудового контракту, так і договору з ФОПом. Для гіг-спеціаліста закріплені норми роботи у 8 годин (якщо сторони не погодять ненормований час), мінімальна відпустка 17 робочих днів. Гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, мають право на виплату допомоги під час вагітності тощо. Такі соціальні гарантії закріплені законодавчо на державному рівні.
В деяких випадках характер відносин між ІТ-фахівцем, та компанією-замовником, які обумовлені гіг-контрактом, Верховний Суд може розцінити, як приховування наявних трудових відносин.
Тому слід уникати при складанні гіг-контракту наступних ознак, що можуть нагадувати трудові відносини: